Cumparaturi

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Cumparaturi

Post: # 76980Post AngelEye
01 Feb 2017, 16:42

As vrea sa cumpar TIME Stories,Anachrony,extensii Arcadia Quest, Fantastiqa si Stone Age(cu sau fara extensie)
Astept oferte :)
Last edited by AngelEye on 05 Aug 2017, 08:17, edited 13 times in total.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Starwars rebellion

Post: # 76982Post Shaikan
01 Feb 2017, 16:46

AngelEye wrote:Dupa cum zice titlul as vrea Rebellion. Astept oferte :)
Astept sa-l testez cand il scoate Tavi pe masa, sa vad ce poate. L-ai incercat deja sau e chemarea fortei prea puternica?

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 76985Post AngelEye
01 Feb 2017, 18:22

Teoretic maine e programat daca poate BOSS :lol:
Chemarea fortei este foarte puternica insa depinde cu ce costuri vine, daca sunt prea mari i will join the dark side... they have cookies :D

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Starwars rebellion

Post: # 76986Post VickdaReaper
01 Feb 2017, 19:09

Of! Of! Nici voi n-ati inteles până acum că "cookies" alea oferite de partea întunecată a Fortei este, de fapt, un typo pentru "cooties" ?
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 76989Post AngelEye
01 Feb 2017, 21:23

VickdaReaper wrote:Of! Of! Nici voi n-ati inteles până acum că "cookies" alea oferite de partea întunecată a Fortei este, de fapt, un typo pentru "cooties" ?
Tu de ce crezi ca sunt chelios :lol:

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Starwars rebellion

Post: # 77033Post MandrulDuce
03 Feb 2017, 14:47

Am jucat ieri prima data cu un prieten. Am făcut o grămadă de prostii amândoi (nu rules-wise). Jocul e foarte tensionat și e din cele care promit să devină mișto cu cât îl joci mai mult. Noi l-am jucat în principal în blind fără să știm ce poate juca adversarul contra noastră.

Au fost câteva momente memorabile:
Tura 2: Am reușit să capturez liderul advers (Mon Mothma)
Tura 3: Rebelul l-a recrutat pe Obi Wan și l-a trimis să o elibereze pe Mon Mothma și a reușit. Cu următoarea mea acțiune l-am capturat pe Obi Wan, pentru ca apoi când să-mi vină iar tura să-l trimit pe Palpatine să îl convertească to The Dark Side, ceea ce l-a transformat pe Obi Wan în Imperial Leader pentru restul jocului.
Tura 5: Am capturat-o pe prințesa Leia, ca apoi să joc o misiune prin care am eliberat-o, dar Rebelul a fost obligat să o așeze într-o regiune unde e localizat și sistemul cu baza rebelă. Am identificat regiunea, aveam 3 sisteme din patru în mână (știam că nu poate fi acolo), deci rămăsese o singură planetă: Tatooine.
Tura 6: Nu am jucat nici un mission card ca să pot contra misiunile rebelului. Știam deja unde e baza, aveam nevoie doar să îi contrez misiunile și să mut unitățile pentru atacul final.Din păcate ajungeam din 2 mișcări la el, așa că a reușit să își mute baza rebelă pe alt sistem.
Tura 8: Tură distructivă din partea rebelului. Dacă până atunci completase un singur obiectiv. în tura 7 a completat vreo 4-5 și a dus markerul de victorie la 2 spații distanță. A fost și o luptă mega-stelară în care mi-a distrus 2 star destroyere, 5 tie-fightere, 3 stormtrooperi și 2 AT-ST-uri (avea o armată imensă - toată armata lui practic - eu fiind întins în aproape toată galaxia cu 3/4 din figurinele disponibile pe hartă - inclusiv un nou Death Star în contsrucție). Într-un attemp disperat am împărțit toată armata pe cele câteav sisteme ce rămăseseră neidentificate (nua veam loialitate, trupe prezente și nici probe card-urile în mână) și am reușit să găsesc baza rebelă ce era apărată de un singur soldat amărât și să o distrug. O lipise de Coruscant (home base al Imperiului).

Tensionat jocul, dar nu extra cinematic primul joc. Am fost mult mult prea concentrați la mecanicile de joc, să citim cărțile din mână, să vedem ce fază urmează, etc... Am fost mai puțin atenți la ce face adversarul, nu aveam informații despre ce anume ar putea să facă, etc...
Două din greșelile cele mai flagrante au fost:
1. Eu nu am jucat într-o tură nici o misiune sperând să contrez misiunea rebelului prin care își poate muta baza rebelă în alt sistem (e misiune din cele 4 de bază care se întorc în mână după ce sunt jucate deci știam că o are) și să mă mișc cu mega armata înspre el (și pentru asta îmi trebuiau ceva lideri). Am uitat însă (deși mai jucase o dată cartea asta de mutat baza într-o tură anterioară) că acea misiune nu este Opposed, este cu Resolve (auto-win). Singurul catch este că acea mutare de bază se întâmplă la finalul command phase-ului (după ce ambii jucători au făcut misiuni și au activat sisteme să mute unități) și doar dacă baza nu este descoperită între timp. Dacă e descoperită până la finalul command phase-ului, nu o mai poți muta. Eu nu aveam cum să ajung la el în tura respectivă, așa că rebelul a mutat baza.
2. Rebelul avea o carte în mână (obiectiv de 2 puncte) care trebuia jucată pe faza de combat ca să poată fi scorată (și nu a văzut). Asta ar fi dus markerul rebelului cu 2 căsuțe mai aproape de time track și singura șansă de câștig pentru mine era să îmi iasă o misiune ce-l dădea înapoi cu un marker ca să am timpul necesar să-i distrug baza.

Jocul a durat 3.5h și a fost enjoyable time overall. Aștept să îl mai joc cu „know-how„ ca să pot fi atent pe hartă și la adversar (încercând să anticipez ce va face) și nu la manualul de reguli. Au fost și ceva momente memorabile. Rebelul s-a dus pe Dagobath să facă o misiune cu Luke (pe care îl recrutase între timp) și asta l-a transformat în Luke Skywalker Jedi Knight (alt lider cu abilități mai puternice) și i-a atașat și un ”Ring of Yoda” care îl lăsa să dea reroll la un zar la misiuni. Foarte tematic.
De asemenea, a fost caterincă momentul când rebelul a încercat o misiune cu Luke Jedi Knight și pe care am opus-o cu Obi Wan care acum era lider Imperial.

Morala: Mihai, dacă vrei să îl cumperi, asigură-te că ai un om cu care să-l joci măcar (estimez eu) la 2-3 luni pentru că jocul e ca Twilight Struggle, în sensul că trebuie să se întâmple două lucruri:
1. Să-l joci de câteva ori ca să prinzi gustul cu adevărat
2. Să îl joci contra cuiva cu experiență similară a jocului pentru că dacă îl joci mereu cu oameni la primul joc, nu vor ști efectiv ce au de făcut și la ce să se aștepte.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 77044Post AngelEye
03 Feb 2017, 19:27

Multam fain pentru sfaturi si astept sa ma reintorc sa il incercam.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion, Adrenaline

Post: # 77060Post AngelEye
04 Feb 2017, 20:26

Am adaugat si Adrenaline

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 77195Post AngelEye
11 Feb 2017, 17:43

Adrenaline a intrat in colectie si cum Forta m-a invatat sa fiu rabdator sunt sigur ca si Starwars va ajunge in curand in a mea posesie :D

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 77438Post AngelEye
19 Feb 2017, 12:42

Adaug si BioShock Infinite la dorinte :)


User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion

Post: # 77440Post AngelEye
19 Feb 2017, 12:55

Un simpatic ca de obicei, presimt ca vin la Bucuresti cu o tuse groaznica :lol:
Le-am terminat pe toate si mi se pare o serie foarte reusita. La primul am collector edition insa cum a mea sotie nu e fan s-a facut ca a pierdut figurina :x

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Starwars rebellion si BioShock Infinite

Post: # 77447Post cristianf
19 Feb 2017, 16:50

Ti-a aruncat Big Daddy-ul la gunoi ? :)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Starwars rebellion si BioShock Infinite

Post: # 77448Post AngelEye
19 Feb 2017, 17:23

cristianf wrote:Ti-a aruncat Big Daddy-ul la gunoi ? :)
NUUUU doar ca nu stie unde e (probabil ca nu stie sigur in care locatie l-a aruncat ) :lol:
Si oricum m-am plictisit sa intreb pentru ca de fiecare data ma intreaba despre ce e vorba. Mda mi-a trebuit nevasta,norocul meu ca ii plac boardgames :mrgreen:

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Cumparaturi

Post: # 78250Post AngelEye
26 Mar 2017, 10:00

UP

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Cumparaturi

Post: # 79375Post AngelEye
07 May 2017, 19:26

Am adaugat si Arcadia Quest la wishlist daca cineva sa scape de el cu extensii ar fi si mai bine

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Cumparaturi

Post: # 80010Post AngelEye
27 May 2017, 21:53

Daca e cineva care vrea sa scape de Fantastiqa sa ma anunte, ma ofer sa il ajut :)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Cumparaturi

Post: # 80784Post AngelEye
05 Jul 2017, 14:23

Am adaugat si Stone Age in lista de cumparaturi. Restul raman valabile asa ca lasati jocurile sa vina la mine :D

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cumparaturi

Post: # 80785Post Shaikan
05 Jul 2017, 14:40

AngelEye wrote:Am adaugat si Stone Age in lista de cumparaturi. Restul raman valabile asa ca lasati jocurile sa vina la mine :D
Vrei sa te antrenezi pentru concurs? :)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2065
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Cumparaturi

Post: # 81115Post AngelEye
22 Jul 2017, 17:19

Am adaugat la wishlist si Legendary: A Marvel Deck Building Game si extensii

Post Reply

Return to “Cumparari”