Cumpar cateva jocuri vechi si neinteresante

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Cumpar cateva jocuri vechi si neinteresante

Post: # 81390Post rabesandratana
04 Aug 2017, 11:03

Last edited by rabesandratana on 02 May 2023, 22:11, edited 128 times in total.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81391Post DanielIndru
04 Aug 2017, 11:40

rabesandratana wrote: Amun-Re (stiu ca a fost reprintat anu trecut dar nu se gaseste la noi)
Editia in limba engleza a fost publicata de TMG in 2017, multe din magazinele de la noi aduc jocuri TMG - as incepe cu o intrebare la Regatul Jocurilor.
rabesandratana wrote:Skyline
Cred ca Chuckila vrea sa se scape de el, n-ar strica sa-l intrebi.
rabesandratana wrote: The Downfall of Pompeii
Exista un reprint de la Mayfair din 2013, sunt aproape sigur ca exista in distributie in Europa - as incepe cu o intrebare la Regatul Jocurilor.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81397Post rabesandratana
04 Aug 2017, 12:57

DanielIndru wrote:
rabesandratana wrote: Amun-Re (stiu ca a fost reprintat anu trecut dar nu se gaseste la noi)
Editia in limba engleza a fost publicata de TMG in 2017, multe din magazinele de la noi aduc jocuri TMG - as incepe cu o intrebare la Regatul Jocurilor.
rabesandratana wrote:Skyline
Cred ca Chuckila vrea sa se scape de el, n-ar strica sa-l intrebi.
rabesandratana wrote: The Downfall of Pompeii
Exista un reprint de la Mayfair din 2013, sunt aproape sigur ca exista in distributie in Europa - as incepe cu o intrebare la Regatul Jocurilor.
Mersi pentru sugestii. La Regat am mai facut diverse cereri insa ei reusesc sa aduca doar vreo 50% din ceea ce le ceri. Fac si ei ce pot. Dar mai incerc. Vad ca in colectia ta se afla Amun-Re. Vreo sansa cumva sa il dai in viitorul apropiat? Sau macar imi poti spune daca este chiar atat de interesant jocul pe cat mi s-a parut mie din recenzii? Asta sa nu cumva sa ma zbat sa il iau si sa raman dezamagit...ca am mai patit d`astea.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81399Post DanielIndru
04 Aug 2017, 13:07

L-am jucat o data in 2012, mi-a placut de nota 7, l-am dat.
(incerc sa-mi limitez colectia la jocuri de nota 8 sau mai mult)

In timp, revizitez periodic lista de jocuri date si le reevaluez in functie de ce am mai jucat intre timp.
Asa ca am decis sa-i mai dau o sansa, nu e prima data cand cumpar din nou un joc dat.

Sper sa apuc sa-l joc in viitorul apropiat, dar sunt alte cateva jocuri in fatza lui pe lista, deci nu miza pe copia mea. :)

Apropos, jocurile TMG tind sa fie destul de scumpe, $60-$70 retail, ideal ar fi sa-l gasesti second hand.
Sau sa incerci sa vanezi una din editiile originale din 2003 - sunt independente de limba.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81402Post DanielIndru
04 Aug 2017, 13:20

Inca o sugestie: pune toate jocurile pe care vrei sa le obtii in Wishlist pe BGG si marcheaza-le cu "Want in trade".
Apoi din meniul din stanga sus:

My Geek => Trades => Find Trades => Custom Search (bifeaza "Search my country only") => Search

Daca ai Romania la tzara si putin noroc, o sa gasesti probabil cateva jocuri.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81404Post Haddeo
04 Aug 2017, 13:52

rabesandratana wrote:Cumpar jocuri vechi si subapreciate care ori sunt out of print pentru ca nu au prins la publicul larg, ori nu se gasesc la magazinele noastre online iar ca sa le comand din strainatate e prea mare bataie de cap si mai sunt si taxe. Poate cineva le are si doreste sa le dea pentru pretul corect.
Cu un astfel de titlu si o astfel de descriere o sa faci oamenii sa-si reevalueze colectia :D. Trebuia sa spui si tu: cumpar jocuri vechi si neinteresante.
Din lista ta eu le am pe primele doua, Santiago e un joc bun , mai ales in 5 dar care are a capacitatea de a invrajbi rau de tot jucatorii.
Am jucat Qin care nu mi s-a parut extraordinar, doar ok. Mi-a deschis insa apetitul pentru Tigris & euphrates pe care l-am cumparat dar n-am cu cine sa-l joc :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81406Post 26octombrie
04 Aug 2017, 14:03

am eu Pompeii de dat, nou, jucat o singura data.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81407Post rabesandratana
04 Aug 2017, 14:15

26octombrie wrote:am eu Pompeii de dat, nou, jucat o singura data.
Tocmai iti dadusem un PM pe tema asta si cred ca in acelasi timp mi-ai lasat tu aici mesaj si nu apucasem sa il vad. Astept raspunsul tau pe PM in legatura cu Pompeii. Mersi!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81408Post rabesandratana
04 Aug 2017, 14:25

Haddeo wrote:
rabesandratana wrote:Cumpar jocuri vechi si subapreciate care ori sunt out of print pentru ca nu au prins la publicul larg, ori nu se gasesc la magazinele noastre online iar ca sa le comand din strainatate e prea mare bataie de cap si mai sunt si taxe. Poate cineva le are si doreste sa le dea pentru pretul corect.
Cu un astfel de titlu si o astfel de descriere o sa faci oamenii sa-si reevalueze colectia :D. Trebuia sa spui si tu: cumpar jocuri vechi si neinteresante.
Din lista ta eu le am pe primele doua, Santiago e un joc bun , mai ales in 5 dar care are a capacitatea de a invrajbi rau de tot jucatorii.
Am jucat Qin care nu mi s-a parut extraordinar, doar ok. Mi-a deschis insa apetitul pentru Tigris & euphrates pe care l-am cumparat dar n-am cu cine sa-l joc :).
Da, pe bune ca am pus aiurea titlu ca deja am discutat cu mai multi useri care au jocurile astea si parca acum tin cu dintii de ele. Hai ca il schimb in jocuri NEINTERESANTE. Acu serios, chiar sunt jocuri foarte naspa, astea de le vreau eu.
In alta ordine de idei, tu doar te "lauzi" ca ai Santiago si Qin ca sa imi faci in ciuda sau esti dispus sa renunti la ele? :D
Sa imi lasi un PM daca ai vreun pret in minte. Iar de Santiago cred ca ai dreptate, e posibil sa nu se potriveasca grupului meu pentru ca am avut multe momente tensionante acum multi ani cu Saboteur asa ca ma mai gandesc daca il vreau.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si subapreciate

Post: # 81409Post Haddeo
04 Aug 2017, 14:28

rabesandratana wrote: In alta ordine de idei, tu doar te "lauzi" ca ai Santiago si Qin ca sa imi faci in ciuda sau esti dispus sa renunti la ele? :D .
am Santiago si cat in the sack.
Qin doar l-am jucat, nu-l detin. am luat in schimb Tigris & euphrates care mi se pare un joc mult mai bun, daca ai cu cine sa-l joci.
De Santiago nu ma despart momentan, de Cat in the sack mai ma gandesc, o sa-ti dau PM daca il dau.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 81423Post rabesandratana
05 Aug 2017, 12:19

A cumparat careva de pe marketul forumului BGG? Am gasit unu dintre jocuri la doar 12 euro si nu stiu daca merita cu taxe, cat ar duce. Shipping din Belgia ar fi.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 81425Post Haddeo
05 Aug 2017, 13:09

rabesandratana wrote:A cumparat careva de pe marketul forumului BGG? Am gasit unu dintre jocuri la doar 12 euro si nu stiu daca merita cu taxe, cat ar duce. Shipping din Belgia ar fi.
Eu am luat. Ai grija sa plătești doar prin PayPal , prin banca s-ar putea sa te usture.
Shippingul o sa ti-l spună cel care vinde dupa ce faci comanda, daca nu îți convine ii spui ca dai cancel la comanda.
E posibil sa-ti mai ceara un mic procent in plus pt PayPal .
Vezi si daca e un magazin cu reputație, un user mai vechi cu alte jocuri vândute.
Eu n-am avut probleme.
Daca comanzi din UE nu sunt alte taxe
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 81429Post rabesandratana
05 Aug 2017, 22:18

Da, din pacate am gasit Toledo la doar 12 euro dar cand mi— a bagat taxe de transport si de paypal a ajuns la aproape 40 euro si nu merita niciodata Toledo la SH un asa pret. Prefer sa astept un re—print vreo cativa ani.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 83019Post rabesandratana
20 Oct 2017, 08:42

Am reactualizat lista. Multumesc celor care m—au ajutat sa iau o mare parte din jocurile din lista precedenta. (Acidutzu, Mihai, Snarcis, Thenede, Mita, Skip, Obisnuitu, Panu Cristian, Cristianf ... si imi cer scuze pt cei pe care i-am omis de la care am obtinut jocuri precum: Arena Roma 2, Blue Moon Legends, Qin, Lancaster, Augustus, Marco Pollo, Sewer Pirats, Fresco, Coal Baron, Yspahan... si lista poate continua). Sa vedem ce mai apare la orizont din actuala lista de dorinte.

PanuCristian
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 61
Joined: 23 Dec 2016, 13:13

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 83104Post PanuCristian
24 Oct 2017, 08:05

Salut, am okko daca te interesează.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 83413Post rabesandratana
03 Nov 2017, 13:32

Helvetia si My Village au ajuns azi la mine. Multumesc lui h_dzso. Jocurile sunt in stare foarte buna, My Village avand inca teancul de carti de joc sigilat. O sa actualizez curand lista cu alte jocuri pe care mi le mai doresc.

Venerablewolf

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 83666Post Venerablewolf
14 Nov 2017, 10:38

Cinque Terre avem la Checkpoint in cluj

User avatar
h_dzso
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 20 May 2015, 16:28
Location: Targu Mures

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 83903Post h_dzso
25 Nov 2017, 13:14

rabesandratana wrote:Helvetia si My Village au ajuns azi la mine. Multumesc lui h_dzso. Jocurile sunt in stare foarte buna, My Village avand inca teancul de carti de joc sigilat. O sa actualizez curand lista cu alte jocuri pe care mi le mai doresc.
cu mare placere, multa distractie iti doresc!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 86958Post rabesandratana
21 Feb 2018, 12:40

Am mai taiat 2 jocuri de pe lista. Scripts and Scribes luat de la Flopo si Finca, luat de la Kojak. Ambele in stare impecabila. Multumesc!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cumpar MULTE jocuri vechi si neinteresante

Post: # 87283Post rabesandratana
02 Mar 2018, 10:46

Hansa a fost adjudecat. Mersi arthuriovan pt joc si Luanei pt inspiratia de a-l lua, datorita notei acordate.

Mai sunt cateva in lista, asa ca veniti cu propuneri

Post Reply

Return to “Cumparari”