Phishing or hacking?!

Phishing or hacking?!

Mesajde Teddy » 11 Mai 2015, 14:16

Am costatat o problema si eram curios daca mi s-a intamplat doar mie sau mai sunt cazuri.

De ieri am observat, la diverse clickuri(mesaje, ultimul post) pe care le dau pe pagina forumului sunt redirectionat catre o alta pagina pe care antivirusul le detecteaza ca fiind virusi si alte nebunii. Mi s-a intamplat de 3 ori in ultimele 24h.

Am vrut sa semnalez problema sa stiu daca sunt singurul sau e de la site.

Multumesc!
Teddy
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 146

Re: Phishing or hacking?!

Mesajde Imago » 11 Mai 2015, 14:18

Eu n-am patit de astea.
Imago
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 130

Mesajde VickdaReaper » 11 Mai 2015, 15:04

Nici mie nu mi s-a intamplat vreo astfel de redirectionare pana acum.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie
VickdaReaper
Top Contributor
Top Contributor

Total VP-uri primite: 361

Mesajde Chuckila » 11 Mai 2015, 15:13

Forumul nu a avut parte de nici o modificare in ultimele luni. Daca a mers anterior, ar trebui sa mearga si acum exact la fel. Noi sigur nu facem nici un fel de phishing, sa nu fie pe altundeva problema (ceva local care sa incerce la click pe links sa redirectioneze).
Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde Teddy » 11 Mai 2015, 15:36

Chuckila scrie: Noi sigur nu facem nici un fel de phishing, sa nu fie pe altundeva problema (ceva local care sa incerce la click pe links sa redirectioneze).

Nu s-a pus niciodata problema de voi. Am toata increderea, insa vroiam sa stiu daca mi se intampla doar mie sau nu.
Deci aparent e ceva local. O sa incerc sa fac sapaturi.

Multumesc oricum de feedback!
Teddy
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 146

Mesajde Rautz » 11 Mai 2015, 15:58

Chuckila scrie:Forumul nu a avut parte de nici o modificare in ultimele luni. Daca a mers anterior, ar trebui sa mearga si acum exact la fel.

Asa ma gandeam si eu referitor la autentificare (si nu mi s-a raspuns inca la acea problema). Eu n-am schimbat nimic, si cu toate astea in ultimul timp trebuie sa ma tot reautentific, pe mai multe calculatoare (inclusiv ieri de vreo 4 ori)
Rautz
King Meeple
King Meeple

Total VP-uri primite: 432

Mesajde Chuckila » 11 Mai 2015, 16:11

Rautz scrie:Asa ma gandeam si eu referitor la autentificare (si nu mi s-a raspuns inca la acea problema). Eu n-am schimbat nimic, si cu toate astea in ultimul timp trebuie sa ma tot reautentific, pe mai multe calculatoare (inclusiv ieri de vreo 4 ori)

Ti-as raspunde cu cea mai mare placere, din pacate nu sunt omul tehnic din spatele forumului. Am sa il rog pe Adixor sa raspunda, daca stie de ce se intampla acest lucru.
Chuckila
Administrator
Administrator

Total VP-uri primite: 563

Mesajde gabip30 » 11 Mai 2015, 19:51

Teddy scrie:Am costatat o problema si eram curios daca mi s-a intamplat doar mie sau mai sunt cazuri.

De ieri am observat, la diverse clickuri(mesaje, ultimul post) pe care le dau pe pagina forumului sunt redirectionat catre o alta pagina pe care antivirusul le detecteaza ca fiind virusi si alte nebunii. Mi s-a intamplat de 3 ori in ultimele 24h.

Am vrut sa semnalez problema sa stiu daca sunt singurul sau e de la site.

Multumesc!

Se pare ca ai "scamutze" prin calculator... se intampla la fel pe orice browser? IE,Chrome, Mozilla?
In primul rand goleste memoria cache din browser si apoi... incearca un anti-malware, majoritatea antivirusilor nu detecteaza aceste atacuri... Malwarebytes de exemplu
Don't Happy, Be Worry
gabip30
Baby Meeple
Baby Meeple

Total VP-uri primite: 0

Înapoi la Despre forum - reguli, feedback, ajutor, noutati