Rush n' Crush

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
adixor

Rush n' Crush

Post: # 584Post adixor
30 Jan 2010, 16:23

Rush N' Crush este un joc "de curse" dar mai agresiv. Daca Formula D se limiteaza in general la partea de racing, in acest joc masinile au tot felul de arme prin care puteti trage in concurenti, puteti impinge in parapet pe cineva, daca nu esti atent si nu schimbi viteza la timp motorul poate lua foc, unele masini pot lasa mine pe traseu care numai bine nu fac cand "KABOOM" .. etc. Joculetul pare foarte interesant si plin de adrenalina (atat cat poate fi plin de adrenalina un joc in care nu esti la volan ci arunci cu zarul :D) doar ca ei nu-i cam place. Poate cu timpul... Pana atunci avem:
IMG_3281a.JPG
IMG_3271a.JPG
Partea principala a jocului este alcatuita din 10 board-uri ca cea din imaginea de mai sus care au cate o sectiune de traseu pe ambele parti, si care pot fi combinate cum doriti in functie de nivelul de dificultate dorit, timpul liber, etc. Sunt unele sectiuni fara obstacole (pentru viteza) si unele in care de-abia va veti putea strecura fara sa intrati in ceva.

Alte componente sunt zarurile (de "steering" cu care puteti vedea cate schimbari de banda "lane change" in functie de viteza actuala si de temperatura, cu care puteti vedea daca se incalzeste motorul atunci cand mergeti la turatie mare intr-o viteza inferioara). Mai avem niste markere (care pastreaza temperatura motorului, numarul de puncte de turbo care va dau supliment de viteza cu riscul cresterii temperaturii, numarul de brake points atunci cand trebuie sa franati mai mult decat va permite in mod normal viteza voastra, etc).

Si in final avem masinutele:
IMG_3274a.JPG
... care sunt un pic cam mici si cam greu de prins (desi in general le impingeti pe pista de colo colo, nu trebuie ridicate). Recunosc ca ar fi putut fi mai aratoase.
IMG_3275a.JPG
In aceasta ultima imagine, pe langa cateva sectiuni de traseu avem si parametrii masinii precum si armele disponibile. Soferii pot fi schimbati intre masini (fiecare masina detine anumite bonusuri, fiecare sofer are anumite arme, si prin combinarea acestora puteti avea combinatii interesante).

Jocul e destul de destept ca mecanica (partea de viteza, de steering in functie de viteza, armele precum si modul in care puteti sa-i afectati pe ceilalti participanti etc). De asemenea exista si un mod simplu de joc, in care se simplifica modul de joc al armelor si atacurilor in general, precum si modul full numit Overdrive.

Jocul este pentru 3-6 jucatori oficial, 2 jucatori a cate 2 masini neoficial (dar pare-se ok). Nu mai ramane decat sa mai citesc putin regulile si sa vad cand o pot convinge sa mai incerce o data. Am avut surpriza sa-i placa Memoir '44 cu tancurile si soldateii, poate am noroc si la masini :)

later edit: nu am avut, e la vanzari.

adixor

Re: Rush n' Crush

Post: # 616Post adixor
01 Feb 2010, 19:36

am adaugat si comentariile.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”