Tari ca ca piatra dar cam ghinionisti...(klingonienii)

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Tari ca ca piatra dar cam ghinionisti...(klingonienii)

Post: # 21746Post deeug
20 Jan 2012, 00:24

Cum am ajuns in Iasi ieri si alaltaieri, dupa o discutie prealabila cu Homey am rezervat o seara pentru o intalnire (de grad 3 dupa caum s-a dovedit a fi pana la urma :) ).
Nu zic ca efectiv am privit lasat pe spate impresionanta colectie a lui Cristi ( mai mult de juma' de perete dintr-o camera plin de sus pana jos...sau de jos pana sus- nu mai tin minte exact de unde am inceput cu privitul ) si am avut ocazia sa iau sa sa ma uit la unele jocuri pe care le vreau si eu in colectia mea.
Partea frumoasa a fost ca, pe langa deschisul catorva cutii de jocuri, Crisiti mi-a oferit si ocazia sa incerc unul dintre jocurile care ma intereseaza in cel mai inalt grad: Star trek: Fleet Captains.
In momentul in care deschizi cutia cam 3/4 din ea reprezinta spatiu ocupat de navele federatiei si cele ale klingonienilor care se prezinta foarte bine: o adevarata placere sa le privesti din toate unghiurile. Dar, pentru echilibru, pe langa aceasta placere vine dezamagirea data de calitatea hexurilor cu care iti construiesti spatiul in care or sa se desfasoare navele celor 2 civilizatii...dar, asta este, daca nu treci peste, nu mai joci jocul, asa ca am clipit profund...si am trecut mai departe...
Dupa explicatiile cat se poate de competente am trecut la joc si eu am ajuns sa joc cu klingonienii care chiar erau bataiosi: 4 la lupta, 5 la influenta si 1 la stiitna la navele de la inceputul jocului. intamplator si Cristi avea 4 la lupta dar in 4 nave fata de cele 3 ale mele.
Si pentru ca-mi cam pica ochii-n gura la ora asta din noapte dupa o zi de munca, o sa fac povestea lunga mai scurta, si-o sa zic ca, daca zarul nu te favorizeaza, oricat de bataios si fortos si cu frunte lata si denivelata ai fi, ti-o iei in freza. Avand in vedere ca a fost seara de 5 a lui Cristi (din toate aruncarile lui de zaruri, in afara de vreo 3-4 toate au fost 5 - n-am mai vazut asa ceva...)si zarurile mele n-au fost la inaltime, rezultatul se poate banui usor :)
Una peste alta, povestea este trecuta la ultima cucerire pentru ca imi doream de mult sa vad despre ce-i vorba in acest joc (cam de cand a aparut si lumea a inceput sa vorbeasca lucruri bune despre el) si pentru ca s-a ridicat la inaltimea asteptarilor: foarte bun mod de mod de miscare al navelor, grafica luata chiar din filme/seriale, nave care arata bestial, multiple cai de victorie (bazate pe misiuni din diversele zone de aptitudini ale navelor tale care, o data facute iti confera Vp-uri), chiar personajele din filme/seriale care-ti aduc diverse bonusuri in momentul in care le atasezi navelor, parametrii variabili ai navelor (ti-i setezi in functie de ceea ce vrei sa faci in tura respectiva)...si nu numai.
Concluzia: un joc care merita aprofundat! (si care merita niste hexuri de o calitate incomparabil mai buna)

User avatar
homey
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 285
Joined: 29 Nov 2010, 22:39
Location: Iasi
Contact:

Re: Tari ca ca piatra dar cam ghinionisti...(klingonienii)

Post: # 21747Post homey
20 Jan 2012, 09:04

A fost o reala placere sa te avem la noi in Iasi - si la noi in casa - sper ca atunci cand mai vii prin orasul nostru sa ne treci din nou pragul pentru a ne mai infrunta in diverse jocuri... In ceea ce priveste zarul in Star Trek nu sunt total de acord cu tine :), desi intr-adevar nu stiu ce am avut in seara aceea de am dat atat de mult 5 :shock: (si un 6 care mi-a adus doua puncte de victorie, tii minte 8-) ) Parerea mea este ca partea cu zarurile este totusi echilibrata in joc de cartile de misiuni si de evenimente cat si de strategia aplicata de fiecare jucator, deci nu este un joc dependent numai de noroc... Multumim pentru vizita si te mai asteptam, la fel ca si pe orice alt prieten de pe forum care trece pe la Iasi si doreste sa ne intalneasca.

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Tari ca ca piatra dar cam ghinionisti...(klingonienii)

Post: # 21771Post deeug
20 Jan 2012, 20:49

Si pentru mine a fost placut (asta ca sa nu zica ca placerea a fost de partea mea ;) ) si bineinteles ca o sa onorez invitatia si data viitoare cand ajung prin Iasi!
Cat despre noroc...la zaruri e bine sa-l ai (dupa cum s-a si vazut :) chiar daca jocul nu pune accentul pe ele.
Oricum e un joc pe care vreau sa-l mai joc si care, eventual, poate-mi intra in colectie :)

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”