Memoir 44

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
Post Reply
George

Memoir 44

Post: # 5283Post George
01 Jul 2010, 11:32

Salutare! Ma numesc George si sunt nou in lumea minunata a board game-urilor. In urma a cateva zile de citit review-uri si diverse forum-uri am decis sa fac primul pas cu Memoir 44. Imi doream un joc de razboi gen Panzer (jocul pe PC). Acum incerc sa "corup" cat mai multi membrii ai familiei si sper sa reusesc.

Am ramas placut impresionat de Memoir 44 chiar daca am jucat doar un singur joc aseara vor urma si altele.

Ioana

Re: Memoir 44

Post: # 5290Post Ioana
01 Jul 2010, 14:33

Bun venit pe forum si felicitari pentru achizitie! Memoir 44 e un joc bun, eu am BattleLore (aproape acelasi joc dar cu tematica fantasy) si-mi place tare mult. :)

criss

Re: Memoir 44

Post: # 5294Post criss
01 Jul 2010, 15:29

Memoir 44 este cea mai buna alegere pentru incepatori in jocurile de razboi. Este usor de invatat si jucat. Cind vrei sa treci la jocuri mai complexe de razboi, iti recomand Conflict of Heroes (care seamana cu jocurile de PC din seria Close Combat) sau Command & Colors: Ancients (joc superior lui Memoir sau BattleLore, dar cu alta tematica).

chrislove

Re: Memoir 44

Post: # 5297Post chrislove
01 Jul 2010, 16:15

noi am jucat memoir de am rupt un an de zile. a fost cel mai jucat joc al nostru. cu toate expansiunile cu tot.
asa ca iti urez la cat mai mult e jocuri si victorii :)

criss

Re: Memoir 44

Post: # 5298Post criss
01 Jul 2010, 17:38

chrislove wrote:noi am jucat memoir de am rupt un an de zile.
Noi ne-am saturat repede de el. Ce ne-a indepartat a fost factorul noroc prea mare. Prefer sa pierd pentru ca nu am avut un plan de joc bun, decit sa pierd pentru ca adversarul a dat 66 la zaruri.

Asta nu inseamna ca jocul nu este excelent pentru toti cei ce pasesc in lumea jocurilor de razboi.

adixor

Re: Memoir 44

Post: # 5301Post adixor
01 Jul 2010, 20:48

chrislove wrote:noi am jucat memoir de am rupt un an de zile. a fost cel mai jucat joc al nostru. cu toate expansiunile cu tot.
asa ca iti urez la cat mai mult e jocuri si victorii :)
felicitari pentru achizitie! si bine ai venit pe forum!. memoir este regretul meu cel mai mare (pentru ca l-am vandut impreuna cu toate extensiile) dar este un joc deosebit si cel care mi-a deschis apetitul pentru wargames. Desi am avut o perioada in care am urat partea prea dezvoltata de noroc, am realizat ca partea de hand management este mult mai importanta decat pare si folosita cu iscusinta reuseste sa acopere un eventual ghinion la zaruri. Acum as juca la orice ora cu placere Memoir.

memoir, pentru incepatori, este una din cele mai bune alegeri. Vad ca esti din bucuresti, poate ne intalnim la una din intalnirile noastre la care sunt invitati toti iubitorii de boardgames! Ultima intalnire (de peste 2 zile) este discutata aici:

viewtopic.php?f=66&t=388

George

Re: Memoir 44

Post: # 5332Post George
02 Jul 2010, 09:11

Multumesc pentru primire.

Sa mai prindem si noi ceva experienta si venim. Aseara am luat bataie de la ea. Este adevarat factorul noroc predomina dar trebuie sa ai si putina tactica sa plasezi trupele pe tabla.

adixor

Re: Memoir 44

Post: # 5333Post adixor
02 Jul 2010, 09:32

cateva hinturi aici (repet, partea de handmanagement este foarte importanta si multi sunt de acord cu faptul ca un jucator bun va bate un jucator incepator aproape oricare al fi zarurile datorita managementului bun al cartilor din mana.. )

[forum]viewtopic.php?f=25&t=311[/forum]

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”