My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

sa ne laudam cu noile achizitii
Forum rules
Ai pus mana pe un joc nou si asteptat? Imparte si cu noi fericirea ta, spune-ne despre el cateva cuvinte!
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74954Post cristianf
18 Nov 2016, 16:15

Merge si la mine. Hai sa vedem daca mai vrea cineva. dmx ?

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74956Post dmx85
18 Nov 2016, 18:10

salut,

Eu azi nu pot, am livrari de facut pana spre tarziu...black friday stuff.

Maine am programat un Dominant Species cu niste cetateni, iar duminica seara am iar ceva programat.

Nu contati pe mine weekendul asta... :(

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74977Post cristianf
20 Nov 2016, 14:21

Image

Wow. Prima rasa despre care cred ca se poate bate de la egal la egal cu egiptenii. Yeah yeah yeah.. cunosc.. daca nu le iese jocul egiptenilor isi pot lua bataie pana si de la barbari, ce sa mai zic de romani. Dar daca le iese ?!? Cine-i bate ? Eu cred ca Aztecii. :D Mi-a placut foarte mult sa joc cu ei. Au o mecanica de push your luck in care tragi carti si te alegi fie cu resurse, fie cu punte, si au si niste tokene cu care poti sa depinzi mai putin de "luck of the draw". Ce sa mai zic ca poti sa faci si puncte si productie in functie de tokenele alea. O data cu aztecii am bagat in joc si mini extensia 3 is a magic number, in care trebuie sa faci seturi de 3 carti pentru diverse beneficii. Not a game changer, dar ai acolo inca o treaba de care sa tii cont. Daca nu stiti ce sa alegeti dintre Azteci si Atlantieni, eu va recomand Aztecii.

Keeper :tu:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74978Post cristianf
20 Nov 2016, 14:34

Image

Goddamn i like this game ! Russian Railroads the card game. 20 de minute pe jucator. Poate chiar 15 daca toata lumea stie jocul. 5 module dintre care intra doar 2 in joc, deci variabilitate mare. Ai 6 ture, 3 scoringuri la sfarsitul turelor pare, 3 actiuni pe tura, ce faci ? Iti iei un contract ? Dar cand naiba am timp sa-l fac, dar uite ce rewarduri tari imi da. Iti mai iei niste vagoane ? Dar cand naiba le upgradez ca sa iau niste puncte. Incarci niste bagaje/pasageri/celebritati ? Cam slab, dar daca incarc vreo 6 vagoane imi fac super combo. Iti extinzi calea ferata ? Dar cum fac sa-mi misc si locomotiva... si tot asa. Super ! Cred ca GWT a coborat pe locul 3. Get it ! In germana, in engleza, in ce vreti voi, e bun oricum !

V-am spus ca unul dintre module este cu crima in Orient Express ? :twisted:

Keeper :tu:

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: My Essen 2016 list - unboxing, pareri, etc

Post: # 74979Post cristianf
20 Nov 2016, 14:50

Image

Carcassonne with a twist. Ne dam in barci. Curse cu caiacul printre aligatori si piranha, atat ! Drumurile sunt afluenti ai Amazonului, orasele sunt sate, nu mai avem manastiri, taranii sunt 2 colibe pe care le putem abandona pe harta si la sfarsit primim puncte pentru cate animale avem in bucata noastra de jungla. Noua mecanica este cursa de barci: cand tragi un tile de amazon trebuie sa continui fluviul si se dau niste puncte in functie de cati aligatori/piranha sunt pe tileul tras si ce loc ai tu in cursa. La sfarsit se mai acorda niste puncte pentru clasamentul final. Smecheria este ca daca tragi un tile prost si nu vrei sa plasezi meeplesi sau colibe, avansezi cu barca. Mai avansezi cu barca si daca esti pe vreun rau si ai anumite simboluri de barca. Concluzia e ca sunt mai multe tileuri de Amazon decat te-ai astepta, asadar e o paine de mancat si acolo. Poate cea mai simpatica grafica pe care am vazut-o in vreun Carcassonnne vreodata, deci puncte bonus si aici.

Keeper :tu: ca s-asa nu mai aveam alt Carcassonne in colectie.

Post Reply

Return to “Ultima cucerire”