Mr Jack - Puf vs adixor

adixor

Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 268Post adixor
11 Jan 2010, 21:37

Avem starting position mai jos:
jack-cu-puf-1.jpg
Puf, ce-ti doresti sa fii ? Jack sau Detectivul ?

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 269Post adixor
11 Jan 2010, 21:41

Pentru miscari poti folosi notatia (x,y) unde X = numarul coloanei de la stanga la dreapta si Y = numarul hex-ului de sus in jos.
Conform acestei notatii avem:
- sherlock la poz (7,6) - coloana 7, al 6-lea hex de sus
- stealthy la poz (9,7)
- felinarul 2 la pozitia (12, 2).

numaram mereu si casele si tot din schema (pe unde poate merge stealthy practic). Astfel tu-mi dai orice mutare prin notatia asta si eu trimit imaginea cand o updatez.

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 272Post Puf
11 Jan 2010, 22:44

aleg Jacko :D...trebuie sa ne organizam cu cartile ;)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 275Post adixor
11 Jan 2010, 23:01

lucrurile secrete vor fi trimise prin private message, chrislove a trimis deja.

Primele 4 personaje: Goodley (police), Jeremy Bert (canalizari), John Smith (felinare), John Watson (lanterna).
Detectivul (aka eu) la mutare. Revin, nu stiu daca in seara asta.

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 276Post Puf
11 Jan 2010, 23:03

am primit :D...vorba aia: YOUR MOVE! :)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 289Post adixor
11 Jan 2010, 23:36

Am jucat Goodley.
jack-cu-puf-2.jpg
Acesta se plimba prin canalizare, apoi il cheama pe Watson cu lanterna 1 pozitie si pe John Smith 2 pozitii. Urasc prima mutare :)

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 303Post Puf
12 Jan 2010, 00:09

il mut pe Watson trei hexuri mai jos (1,5)si luminez coloana in sus inspre Goodley
il mut pe John Smith un hex mai sus (5,2) si mut felinarul 2 in pozitia 6,2 adica langa John Smith

stiu...nici mie nu-mi place prima miscare ;)...oricum ma asteptam la strategia ta ;) - care cred ca e singura sa ii iei prin eliminare haha
p.s.: nu pot sa fac poze acum ca daca ma duc sa iau jocu' sa il intind se trezeste bestia ;)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 306Post adixor
12 Jan 2010, 00:16

pai nu trebuie sa faci poze, o sa postez doar eu pe turul meu. revin :)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 309Post adixor
12 Jan 2010, 00:27

am mutat pe bert 2 hexuri in sus si am mutat canalizarea din dreapta sus langa sherlock. Imaginea asta este de la inceputul turului urmator (am scos deja felinarul 1).
jack-cu-puf-3.jpg
Spune-mi te rog daca esti visible sau invisible (ia felinarul 1 ca si cum ar fi pe tabla langa Watson).

In turul urmator incepi tu. Disponibili:

Sherlock Holmes (rosu), William Gull (mov), Lestrade (albastru) sau Miss Stealthy (verde).

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 317Post Puf
12 Jan 2010, 07:12

Miss Stealthy - pe care o mut un hex pe canal si apoi iese in pozitia 6,4 (in centru) dupa care merge 2 hexuri 5,3 si 4,2 si ajunge in stanga jos a lui Smith (galben) langa felinarul nr 3
Sunt Visible

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 320Post adixor
12 Jan 2010, 19:38

Ok. Avem nevinovati pe Stealthy si Bert (erau invizibili la sfarsitul primului tur).
Eu folosesc intai pe Sherlock si il mut jos pe canalizare si apoi pe Gull care face schimb de locuri cu Watson.
Am tras un alibi card pe care mi l-a dat Sherlock.

Iti ramane de mutat Lestrade. Dupa, sa-mi spui daca esti visible sau invisible, apoi trecem la turul 3 (inainte de care scoatem felinarul 2).
jack-cu-puf-4.jpg

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 323Post Puf
12 Jan 2010, 20:52

Lestrade la 6,8 si mut cordonul din stanga jos in dreapta jos
Invisible

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 325Post adixor
12 Jan 2010, 21:54

Ok, au ramas suspecti Sherlock, Goodley, Gull si Lestrade. Cam multi :)

Am eliminat felinarul 2. Am ajuns la turul 3.
Am tras urmatoarele 4 personaje: Watson, Sherlock, Lestrade, Gull.
Am jucat Gull, schimb de locuri cu Jeremy Bert de pe 9,1

your turn.
jack-cu-puf-5.jpg

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 327Post Puf
12 Jan 2010, 22:46

Lestrade la 4,6 sub casuta in dreapta sus a canalului si mut cordonul de politie din dreapta jos in stanga jos.
Sherlock la 9,6 (in dreapta sus felinarului stins) si trag o carte de alibi ;)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 330Post adixor
12 Jan 2010, 23:14

Lupta se incinge.

Mut Watson langa Goodley in stanga. Se termina turul 3. Te rog sa-mi spui daca esti visible sau invisible.
In orice caz, am scos deja felinarul 3, si am tras urmatoarele 4 personaje:

Goodley, Stealthy, John Smith, Jeremy Bert
jack-cu-puf-6.jpg
Your turn!

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 339Post Puf
13 Jan 2010, 09:45

Invisible
Goodley il mut doua hexuri mai jos sub Watson si il chem pe Lestrade pe 1,5 (deasupra lui Bert)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 352Post adixor
13 Jan 2010, 19:17

mutare invalida. regulile zic:

What does «bringing characters closer to Goodley» exactly mean?
All characters moved with Goodley’s ability must end their movement on a hex closer to Goodley than the one wich they started. (The distance between two hexes is calculated by the number of street hexes, not as the crow flies.)

Ceea ce inseamna ca o data ce il aduci pe lestrade 2 pozitii, deasupra felinarului, nu il mai poti aduce nicaieri in alta parte, pentru ca este as close to Goodley as it can possibly get. Mutarea de deasupra lui bert nu este "mai apriopiata" de goodley decat cea de deasupra felinarului.

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 353Post adixor
13 Jan 2010, 19:23

sorry, my bad. am ignorat faptul ca hexul de incheiere a miscarii trebuie sa fie STRICT mai apropiat de goodley decat hexul de plecare, nicidecum fata de ultimul hex in care a fost personajul. deci tot eu la mutare.

(unofficial FAQ:
When I move a character with Goodley's power he must end his movement strictly CLOSER to Goodley than he was before, but he can be kept at the SAME distance WHILE moving (e.g. if an obstacle blocks his path, he can move one step, remaining at the same distance, but being then able with the second step to move closer to Goodley). True or false?

-True. The only restriction is that you end the character's movement on a hex that is closer (by movement points) to Goodley than the one which that character started on.
)

adixor

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 354Post adixor
13 Jan 2010, 19:46

am mutat intai pe stealthy pe canalizarea de la 6,4 apoi a iesit prin 8,8 si s-a asezat langa sherlock.
apoi am mutat pe bert pe canalizarea din dreapta lui si am mutat capacul de sub el pe canalizarea de la cuplul sherlock/stealthy.

Ti-a ramas de mutat Smith, apoi te rog sa-mi zici si daca esti vis/invis la sfarsitul rundei 4.
jack-cu-puf-7.jpg

Puf

Re: Mr Jack - Puf vs adixor

Post: # 356Post Puf
13 Jan 2010, 21:49

Smith se muta pe canalul de deasupra lui 5,1 si iese la canalul din extrema dreapta de la mijloc 13,4 si se muta un hex mai jos
visible

Post Reply

Return to “Play by Forum”