Crokinole

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Crokinole

Post: # 15379Post suf
22 May 2011, 22:59

De ceva vreme ma intriga jocul Crokinole. Cautand in stanga si in dreapta am descoperit ca pot sa cumpar unul pentru aproape 1000 lei. Pe de alta parte e mult mai distractiv sa ti-l faci singur, asa ca am decis ca ar fi timpul sa-mi folosesc din nou "skillurile" de tamplar, de data asta pentru a face un joc. Cu ocazia asta puteam sa incerc si o masina de frezat, lucru complet nou pentru mine. Am gasit schite pentru varianta "championship" a jocului si sfaturi ale altor tamplari care fac acest joc. Nu am avut curajul sa ma bag la facut piesele de joc pentru ca acolo forma si densitatea lemnului sunt esentiale si nu cred ca e momentul sa-mi iau strung, asa ca mi le-am comandat din strainataturi la un pret destul de maricel, dar stiu ca sunt de calitate. Cum au ajuns neasteptat de repede si eu deja aveam uneltele pregatite, nu am mai avut rabdare sa vina placajele special comandate si am decis sa folosesc ce-a mai ramas din materialul folosit pentru raftul si masuta pe care le-am facut cu ceva timp in urma. Da, binecunoscutul PAL melaminat, detestat de orice tamplar care face altceva decat mobilier "Neoset". Asta aveam la indemana si am zis ca un prototip n-ar strica pana una-alta. In plus eram foarte curios cum e sa joci jocul, asa ca m-am inarmat pana-n dinti cu echipamente si utilaje care mai de care si m-am pus pe treaba. Cel mai dificil a fost faptul ca totul se facea in apartament. Dupa ce am distrus complet sufrageria si am ars aspiratorul m-am mutat pe balcon de unde am iesit cu doua galeti de rumegus si o masa de Crokinole :D. Aspiratorul a fost rapid vindecat punandu-l pe direct [il desfaci, scoti toate circuitele din el (oare la ce le-or mai fi pus?) si legi firele de la motor direct la stecher. Nu incercati asta acasa!]

Desi nelacuit, jocul a avut popularitate foarte mare ieri seara, cand am jucat vreo 10 jocuri. Toti eram captivati de joc si aproape uitasem cat ne dureau degetele de la lovit piesele. Foarte frumos jocul, suntem foarte multumiti ca l-am facut (da, Ea m-a ajutat). Abia astept sa vina lemnul adevarat si sa o iau de la capat. Ea mi-a promis ca imi face rost de o curte pentru un weekend ca sa nu mai vada rumegus pana la glezna in casa. Vor fi necesare vreo 10 straturi de lac, asa ca estimez vreo 2 saptamani de lucru. Cum casa e plina cred ca vor avea agatatoare sa le pun in cui pe perete.

- Ce tablou frumos! Cum se numeste?
- Crokinole.

from http://www.boardgamegeek.com/image/999144
La munca

from http://www.boardgamegeek.com/image/999145
Jocul finalizat

from http://www.boardgamegeek.com/image/999146

from http://www.boardgamegeek.com/image/999147

from http://www.boardgamegeek.com/image/999149


Si asa au trait fericiti pana la adanci batraneti.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Crokinole

Post: # 15380Post Chuckila
22 May 2011, 23:14

WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW!!!!! ( ..... revin la tastatura dupa 10 min de soc ...)

Man, jos palaria. I really mean it! Daca varianta PAL arata asa de fain, sunt extrem de curios de varianta sculptata in lemn masiv - cred ca va fi o bijuterie.

Cum Crokinole este #1 in Wishlist, cochetez de ceva vreme cu o placa Hilinski. Insa transportul la asa ceva peste ocean it's a killer - nu stiam ca avem printre noi un "Hilinski a la Romania". Putem apela cu comenzi? :D

Si imi permit o predictie: investitia (bani + timp) in aceasta tabla o vei considera multa vreme de acum inainte cea mai buna investitie facuta in acest hobby. Darn, ma faci serios sa ma gandesc la o excursie la TM numai sa joc cateva partide :)

Later edit: Ha, am gasit si ceva sa iti bag de vina! Vezi ca lipsesc doua linii in cercul exterior - momentan ai doar 2, ar mai trebui doua care sa fie virtual perpendiculare pe ce ai acum. Acele linii sunt folosite ca si marginile propriului teren in jocul in 4 - nu ai voie sa le depasesti in momentul in care iti pozitionezi pucul pentru o noua lovitura.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 15381Post suf
22 May 2011, 23:34

Danke! Chiar m-am inspirat din munca celor de la Hilinski. Sunt curios cum va merge cu lacuitul; inca n-am lucrat cu lacuri pana acum. Cu putin noroc weekend-ul urmator ma pun iar pe treaba.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Crokinole

Post: # 15382Post cristianf
22 May 2011, 23:35

Mult prea tare. Cred intr-adevar ca varianta din lemn masiv, smirgheluita, lacuita cu santuri baituite si mai stiu eu ce va arata ca una autentica. Te asteptam cu poze. Felicitari inca o data!

Ca fapt divers. Cat te-au costat piesele ?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 15383Post suf
22 May 2011, 23:45

Da, asa sper si eu, asta daca n-oi da-o-n bara cu lacurile :D

Piesele cred ca au fost 60-70 lei pentru un joc (am luat mai multe seturi sa se mai imparta transportul).

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Crokinole

Post: # 15384Post DanielIndru
23 May 2011, 01:00

Da, fain joc! Am avut onoarea sa fiu printre "beta testers" si mi-am dat acordul pentru versiunea finala. :P
Suf a facut o treaba excelenta.
Daca pana acum nu prea ma incanta deloc ideea de "flicking discs" si jocuri de dexteritate, acum chiar imi doresc si eu asa un tablou pe perete. Sper numai sa mi-l pot permite...

Rautz

Re: Crokinole

Post: # 15385Post Rautz
23 May 2011, 02:05

Am dat un mail celor de la Hilinski si mi-au scris ca nu livreaza in Romania

Se gasesc totusi jocuri Crokinole si Carrom prin Europa, de unde precis se livreaza si in Romania, cam scump insa si greu de depozitat

Felicitari pentru varianta home-made, arata excelent

Si ar putea fi o idee buna de o mica afacere part-time pentru cine se pricepe la tamplarie, daca iese produsul bun s-ar putea vinde in intreaga Europa

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 15387Post suf
23 May 2011, 08:50

@Chuckila: Da shefu', my bad: Liniile sunt acolo dar nu se vad bine. Vezi daca nu le-am vopsit?! Ar trebui sa se vada mai bine in poza mare (cred ca trebuie sa fii logat pe BGG).

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 15388Post suf
23 May 2011, 09:12

Gata, m-am informat: trebuie lac sub care pot avea grund (pare foarte optional) sub care pot avea bait daca vreau o nuanta intunecata si imi place fibra lemnului. Toate se gasesc in variantele incolor si colorat. Santul poate fi vopsit sau lacuit. Mmmm ce entuziasm!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Crokinole

Post: # 15389Post Chuckila
23 May 2011, 09:21

suf wrote:Mmmm ce entuziasm!
Mie imi zici?!?! Pe bune, sunt ca un copil ce il asteapta pe Mos Craciun, asa de tare vreau sa vad cum o sa iti iasa produsul final. :? :?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Crokinole

Post: # 15390Post DanielIndru
23 May 2011, 09:38

Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor, suf.
Fa-ti eventual un "builder's log", fa multe poze si povesteste-ne cum merge treaba.
Pun pariu ca multe lume de pe forum ar vrea sa vada pas cu pas manufacturarea unui joc.
Io-s pe-aproape si pot oricand sa dau o fuga sa vad, dar sunt printre putinii fericiti. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 15636Post suf
28 May 2011, 12:39

Mi-a venit placajul. O placa OK, cealalta cand o vad ma blochez: placa e plina de adancituri neregulate de cativa centimetri, de parca ar fi facuta dintr-un lemn plin de uscaturi. I-am sunat sa le zic ca e complet inutilizabila, iar raspunsul a fost ca placa a fost verificata, dar luni se intereseaza daca asa e lemnul respectiv :lol: . Nici placajul ala pentru constructii nu arata in asa hal. Ce mai planuri de lucru aveam eu pe weekend, of!

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Crokinole

Post: # 16056Post MandrulDuce
06 Jun 2011, 22:37

damn u're good... ce se mai poate zice ce nu a fost spus deja???? Ah, poate doar ca imi doresc ca tu sa fi fost bucurestean :D

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

iulianv

Re: Crokinole

Post: # 19605Post iulianv
15 Sep 2011, 09:56

frumos. felicitari suf, vad ca esti faci ceva lucru manual (Cronikle, Ticket to Ride daca imi aduc eu bine aminte). asta este doar in privinta jocurilor?
in ce stadiu mai este varianta din lemn?

i hate pal

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Crokinole

Post: # 19607Post suf
15 Sep 2011, 10:54

Din pacate varianta de lemn a luat o pauza. E undeva aproape gata, imi mai trebuie "balustrada" pe care nu am spatiu sa o fac :( si apoi lacuita. Weekendul asta planuiesc sa-mi eliberez terenul de atelier (balconul) si apoi sunt sanse sa fac si jocul.

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”