Dominant Species home made

materiale fan-made: extensii, variante, imagini, tutoriale, player-aid-uri
Post Reply
Don Quichotte

Dominant Species home made

Post: # 16901Post Don Quichotte
21 Jun 2011, 23:24

Salutare! Acum cateva luni am descoperit Dominant Species, l-am jucat pe Vassal de unul singur de cateva ori, pe indelete, sa inteleg cum se gandeste la jocul asta (imi plac sahul si go-ul, deci da, am avut rabdare sa joc jocuri de 6-7 ore singur!, doar ca am jucat in 2-4 reprize, de obicei pe parcursul mai multor zile), si... mi-a cazut cu tronc. Foarte tare, chiar. Trebuia sa il am si in varianta fizica, sa pot s-o iau pe nevasta-mea la o partida lunga, lunga... :-P Hmm - hmm! Mda. Deci, cu gandul la Speciation si teama de Glaciation :wink:, m-am uitat la portofel, el la mine si... gata. Unde nu-i ban, vai de fan! Ma rog, daca fanu-i chiar fanatic, se apuca si incropeste el ceva. Asa ca, asumandu-mi niste cheltuieli mai moderate decat pretul dureros al jocului acesta in Europa, precum si multa multa munca (intamplator, in perioada respectiva aveam relativ mult timp si spre 0 bani, deci a fost OK), am produs ce veti vedea in pozele de mai jos. Precizez ca, similar cu ce au comentat si alti diy-eri in ale boardgame-urilor (of, Romglish-ul asta!), de fapt "nu merita", in timpul investit ca sa iasa ceva satisfacator ai putea munci ce muncesti de obicei si sa castigi pe undeva pe la suma de bani pe care o economisesti asa, si macar ai jocul original... Oricum, personal sunt multumit de ce a iesit. Am jucat deja 4 partide cu jocul home made, din care trei partide in 3 jucatori x 2 animale fiecare si o partida in 5 jucatori. Ma opresc cu detalile, ca tind sa dau usor in elogii la adresa jocului bestial care este Dominant Species.

Componentele au fost:
- unele printate pe carton de 300g: tabla (4 x A3), cartile de dominanta (dominatie? mereu uit), "banutii" cu resurse, markerii de initiativa (cate 3 straturi de carton lipite, sa iasa niste piese mai groase - au iesit bine!), player aids-urile traduse in romana si usor modificate, cu "banutii" care reprezita adaptarile lipiti pur si simplu pe hartie. Imaginea in rezolutie buna am luat-o de pe site-ul GMT, daca-mi amintesc bine, iar cartile (cu grafica diferita de jocul original) de pe boardgamegeek
- hexagoanele decupate din burete presat, se gaseste pe la papetarii sau magazine de margele si chestii artistice, nu stiu care e denumirea corecta a materialului dar sunt niste coli A4 de vreo 1,5mm grosime apreciez eu, dintr-un soi de buretel colorat, ca un soi de laveta densa, uscata, catifelata ca textura. Eu il stiam de "eva"...
- placaj de 3mm din cel care se pune la mobile, la spatele dulapurilor (2 bucati), pe care am lipit cu banda dublu adeziva bucatile de tabla de joc. Cele 2 jumatati de tabla solida astfel obtinute se pot suprapune cu partea printata la interior pentru stocare sau se intind alaturi si se fixeaza intre ele cu niste suruburi, pentru joc
- castroane de plastic de la menaj pentru piese (cel transparent e pentru animalele care au crap... I mean, became extinct :D
- una bucata cutie de blender pentru stocat hexagoane, sa nu se vada ce urmeaza, si alta bucata cutiuta mica-mica bleumarin cu capac pentru stocat in conditii similare "banuti" / elemente / resurse, cum vreti sa le ziceti
- si, in final, partea delicata: piesele. Nu stiu cum vi se par ca arata in poze, dar sa stiti ca la joc eu unul sunt multumit de ele, ca vizibilitate, dimensiuni etc. Ati recunoscut deja probabil piesele de la jocul fabricat in Romania Risc Commander. Aveam deja un joc si am mai luat unul, ca nu ajungeau piesele decat pentru jucat Dominant Species in 6 daca-mi amintesc bine. Sfat: daca vreti sa va luati pentru jocul in sine sau ca mine pentru a folosi piesele, Risc-ul facut de Juno se poate lua direct de la Juno (cautati pe net, au website) la jumatate fata de pretul de magazin (sau chiar o treime fata de Diverta): 43 de lei! Am gasit si o varianta de a comanda niste margele de lemn de 10mm, dar nu mi-au placut culorile disponibile si oricum ramanea de rezolvat problema conurilor si cilindrilor. Asa, am tancuri in loc de cuburi, lansatoare de rachete in loc de conuri si avioane in loc de cilindri. In poze vedeti ca am jucat cu mov in loc de alb (mamifere), ca-i place copilului movul :)

Apropo de poze, nu-i chiar o partida reala, in sensul ca e un sfarsit de partida caruia i-am facut din nou faza de reset, desi deja se jucase cartea Ice Age - ca sa se vada in poza cat mai bine cum arata in timpul jocului.

Una peste alta, sunt multumit de rezultat. Nu sunt sigur ca as da jocul meu pe unul original. De fapt, sunt destul de sigur ca nu...

boredgamer

Re: Dominant Species home made

Post: # 16903Post boredgamer
21 Jun 2011, 23:43

Arata foarte bine!

Si intr-adevar, uneori cand ai un joc home made nu l-ai da nici pe doua originale. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Dominant Species home made

Post: # 16905Post suf
22 Jun 2011, 00:54

Foarte tare! N-am avut rabdare cu textul, dar imaginile m-au convins. Stiu cata munca e la asa ceva, felicitari!

boredgamer

Re: Dominant Species home made

Post: # 16906Post boredgamer
22 Jun 2011, 01:04

In plus, tancurile, lansatoarele si avioanele sunt mult mai badass decat banalele forme geometrice. (Intr-adevar specii dominante :twisted: )

Don Quichotte

Re: Dominant Species home made

Post: # 16960Post Don Quichotte
22 Jun 2011, 19:28

Multumesc pentru aprecieri! Intr-adevar, sotia zice ca nu se potriveste prea bine ideea de tancuri s.a.m.d. cu cea de animale, dar mie mi se pare ca se potriveste oricum mai bine decat daca ar fi cubulete si conuri, si in plus aduc o alura de combativitate mai mare jocului parca. E placut sa iei un tanc dusman de teava si sa-l arunci in castronul cu "extinct species" cand joci o competitie, si sa-ti pui tu un lansator de rachete ca semn al suprematiei tale pe tundra aia :)

Post Reply

Return to “Cercul fanilor creativi”