Agricola - extensia Farmers of the Moor

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Agricola - extensia Farmers of the Moor

Post: # 2938Post adixor
19 Apr 2010, 00:48

Trilogia fermierilor - partea 1 - Ultima cucerire
Trilogia fermierilor - partea 2 - Review
Trilogia fermierilor - partea 3 - Sesiune de joc

Dupa o mica prezentare si un review ceva mai detaliat a venit si momentul descrierii pe scurt a unei sesiuni de joc cu ea.

First of all game setup:
Image00001.jpg
ca veni vorba, va recomand si voua castronase de genul celor din imagine care sunt SUPER utile la tot felul de jocuri cu multe piese (gen Agricola, Arkham Horror, etc). In imaginea de mai sus inca nu trasesem Starting Cardurile, avem aici un setup clasic Agricola basegame.

Ca de obicei primele 2-3 runde au trecut destul de repede si au fost suficiente sa ne prindem cum functioneaza sistemul de Special Actions prin care se pot face mai multe actiuni decat ne-ar permite in mod normal numarul de oameni de la ferma. Astfel, in acest punct avem ferma ei
Image00002.jpg
si ferma mea, ceva mai saraca, eu concentrandu-ma initial pe cateva ocupatii si minor improvements ce imi dadusera multe sperante in ceea ce priveste productia de Clay (aveam diverse bonusuri).
Image00003.jpg
Eu am tot pierdut timpul cu ocupatiile mele si productia de Clay, upgrade-ul casei, etc astfel incat pe la runda 10 inca nu eram foarte dezvoltat desi aveam o gramada de lemn si mancare
Image00004.jpg
Cam in acelasi timp ea deja crestea o gramada de animale chiar daca locuia intr-o casa mai putin luxoasa, de lemn. Ba chiar incepuse sa-si faca si campuri si plantase grau, avea si Fuel, totul era ok.
Image00005.jpg
La doar 1-2 runde mai tarziu staulele ei incepeau sa fie neincapatoare. O gramada de cai (pana acum 7 puncte doar de aici ...) si din fiecare animal minim cate 2 cause breeding is good :)
Image00006.jpg
.. si in tot acest timp, pe alta lume, adixor viseaza la CAI (verzi pe pereti) si nu prea face nimic. E adevarat, am casa de 4 camere si 4 oameni dar am cam pierdut timp si in afara de niste purcelusi si un cal singurel pe pajiste, e o ferma cam in paragina.
Image00007.jpg
La ultimul harvest un fermier al ei raceste si e dus de urgenta la spital.
Image00010.jpg
Chiar si asa situatia la sfarsit e dezastruoasa pentru mine. Eu am ferma doar ca sa nu zic ca n-am:
Image00009.jpg
iar ea are cea mai plina ferma din toate jocurile de Agricola pe care le-am jucat pana acum. Animalele de-abia au loc in ograzi (daca avea si gaini sigur ar fi facut oua calitatea 0 la aglomeratia de acolo..):
Image00011.jpg
Ma bate fara drept de apel: 51 la 31.
Image00012.jpg
E probabil bataia cea mai rasunatoare pe care am luat-o pana acum la Agricola. Ceea ce nu va doresc si voua. Dar extensia e foarte tare si jocul mi-a placut foarte mult. And nothing else matters.

Ioana

Re: Agricola - extensia Farmers of the Moor

Post: # 2940Post Ioana
19 Apr 2010, 08:12

Adixor, tu ai avut o ferma ecologica, unde animalutele nu erau stresate pentru ca aveau loc berechet, dar cam ineficienta, iar Chrislove a avut o ferma mai aglomerata dar foooarte eficienta :D.
Excelente pozele si comentariile!! :lol:

chrislove

Re: Agricola - extensia Farmers of the Moor

Post: # 2949Post chrislove
19 Apr 2010, 10:51

haha!
asa disperata eram de am bagat un cal in casa? :)
mai, trebuie sa mai citim regulamentul ala o data, cine stie, poate nu aveam voie sa iau caii aia, ca prea au fost multi

adixor

Re: Agricola - extensia Farmers of the Moor

Post: # 7137Post adixor
30 Aug 2010, 10:06

E probabil bataia cea mai rasunatoare pe care am luat-o pana acum la Agricola. Ceea ce nu va doresc si voua. Dar extensia e foarte tare si jocul mi-a placut foarte mult. And nothing else matters.
mi-am luat revansa aseara dupa o sesiune de Agricola, cu deckurile Komplex din jocul de baza si Advanced din extensie. Am castigat cu 52-31 (ceea ce e mai bine decat cum ma batuse ea cu 51-31 sic!). nu am mai picat in capcana folosirii a cat mai mlte minor improvements si ocupatii (am avut doar o ocupatie, 2 minor improvements si 2 major improvements). am avut si o gramada de cai si per total a mers mult mai bine. tare jocul ...

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”