Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Ioana

Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3185Post Ioana
27 Apr 2010, 19:10

Gigant e primul cuvant care-mi vine in minte cand ma gandesc la Axis & Allies Anniversary Edition.
Axis-&-Allies-1.jpg
De curand am avut o zi mai libera si vroiam sa jucam un joc nou. Axis & Allies ne facea demult cu ochiul, iar acum parea momentul potrivit sa-l incercam. Este un wargame foarte bine realizat, avand ca tematica cel de-al doilea razboi mondial, cu cele 6 mari puteri (Germania, Italia, Japonia - Axa - si Uniunea Sovietica, SUA, Marea Britanie - Aliatii) care se lupta pentru a-si imparti lumea.

Trebuie sa spun de la bun inceput ca n-am apucat sa-l terminam, ci am jucat doar o runda, in 3 ore... Pana parcurgi regulile, pana aranjezi soldateii, tunurile, navele si avioanele pe tabla, pana iti faci o strategie - iti ia cam 2 ore (la primul joc).

Eu am jucat cu Aliatii, care ocupau mai mult de jumatate din harta, iar el cu Axa si avea de doua ori mai putine teritorii insa inarmate pana-n dinti! La inceput Aliatii primesc 12 orase, iar Axa 6. In mod normal, jocul se termina cand una din cele doua aliante detine 15 orase. Noi am ales varianta scurta, in care jocul se termina la 13 orase. Credeam ca voi castiga repede, dar n-a fost asa...
Axis-&-Allies-6.jpg
In scenariul ales de noi, 1941, Germania joaca prima, apoi Uniunea Sovietica, Japonia, Marea Britanie, Italia si SUA.

Germania (el) - mi-a atacat rusii din Ucraina si Ucraina de Est. Am incercat sa minimizez damageurile, dar zarurile lui mi-au nimicit trupele. :(
Axis-&-Allies-3.jpg
Uniunea Sovietica (eu) - i-am atacat Finlanda si-atat... Am cucerit-o fara probleme (5 soldati si-o artilerie contra a 2 soldati).
Axis-&-Allies-2.jpg
Japonia (el) - mi-a atacat americanii in insulele Filipine si a pus stapanire pe orasul Manila. Deja mi-a luat 1 oras!

Marea Britanie (eu) - i-am atacat Franta si am cucerit Parisul!! Am revenit la 12 orase :P

Italia (el) - cum sa ramana fara Paris?! Fix in Franta m-a atacat. Si m-a cucerit. Punct.

SUA (eu) - nu prea aveam ce sa atac, trebuia sa ma dezvolt, sa-mi intaresc trupele deja existente, asa ca am abandonat lupta. Pana data viitoare.
Axis-&-Allies-4.jpg
Mi-a placut si mai vreau sa-l joc, dar dureaza mult si ne trebuie o dupa-amiaza libera, care-i cam greu (dar nu imposibil) de gasit...

adixor

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3187Post adixor
27 Apr 2010, 19:16

de cand imi face axis cu ochiul, daca ar vrea si ea... off off.
arata foarte bine intr-adevar si stiu si ca are sute de piese. Jucaria perfecta pentru una bucata adixor :)
Poate il jucam sambata.... am fost gand la gand (tu submiteai se pare sesiunea cand eu scriam de Axis pt intalnire.. :) )

thanks!

Ioana

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3188Post Ioana
27 Apr 2010, 19:46

Chiar ca a fost gand la gand :). Putem incerca un Axis & Allies sambata, numai ca o sa dureze cateva ore bune.
Merita incercat, e un joc interesant.

chrislove

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3199Post chrislove
28 Apr 2010, 00:14

ce mai conteaza cateva ore bune...soldatei si vaporase sa fie :)
eu raman cu dixit ...

ririmia

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3205Post ririmia
28 Apr 2010, 10:38

Eu am Battlelore si sta in dulap. Nu am avut parteneri de joaca. O singura data l-am asezat pe masa.. am jucat citeva tururi. ..si asta a fost. Tot EA este 'vinovata'. :) Nu ii plac jocurile cu razboaie, si mai ales cele care dureaza muuult.
Shogun este un joc pe care il ador si nu am apucat sa il joc pina la final niciodata... din aceleasi motive. :(

Acum am cumparat Risk - Balance of Power care este o versiune mai redusa si special pentru doi jucatori. Sper ca dupa terminarea traducerii regulamentului sa reusesc sa imi conving sotia sau fetita. :D

haretel

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3206Post haretel
28 Apr 2010, 10:40

Battlelore nu dureaza m mult de 1-1.5h la noi ...

adixor

Re: Axis & Allies Anniversary Edition in 2

Post: # 3207Post adixor
28 Apr 2010, 11:17

intr-adevar battlelore (si memoir) sunt printre cele mai light wargameuri. Teoretic Axis e mult mai lung si mai complex.Risk e destul de "dice fest" nu asa mult wargame ca restul.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”