Last Sunday on Earth

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
ciocanul

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 7447Post ciocanul
13 Sep 2010, 14:53

Vezi ca exista si scenarii "custom" chiar si pt single player facute de comunitate, uita-te pe forum-ul oficial, unele nu-s rele din ce se lauda.

Mai recomand ca jocul sa se joace in nr impar: 3 sau 5. Unul sa fie cu zombies, nu doi, asa merge mai bine.
Primul scenariu, cel de survival e doar de invatare, nu insistati pe el. E cam boring si e varza, varza pe carne, parerea mea. :)
Last edited by ciocanul on 13 Sep 2010, 15:11, edited 1 time in total.

criss

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 7448Post criss
13 Sep 2010, 15:10

ciocanul wrote:Vezi ca exista si scenarii "custom" chiar si pt single player facute de comunitate, uita-te pe forum-ul oficial, unele nu-s rele din ce se lauda.
Am descarcat vreo 20-si-ceva de scenarii "custom" dar inca n-am apucat sa le jucam, inca nu ne-am saturat de cele originale. :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9927Post MandrulDuce
13 Jan 2011, 15:34

Am jucat ieri la intalnire LNOE. Mi-a placut foarte tare. A venit Daemon cu jocul, cu papusele alea mici vopsite toate (foarte dezamagitor cand am ajuns acasa si am inceput sa ma uit pe BGG dupa LNOE si am vazut ca nu sunt asa by default). GG Daemon, aratau atat de bine acele miniaturi ca am crezut ca asa sunt :D
Jocul e placut. Am fost noi 6 (4 v 2) si am jucat Defend the manor house, in conditiile in care la zombie stiau ambii jucatori sa joace (unul din ei fiind daemon ) si la noi mai jucase doar unul din cei 4 eroi, iar unul mai jucase o singura data de mult. A fost mucificare totala. Am ajuns cam la comun la concluzia ca daca cel ce controleaza zombie stie ce face, se poate juca lejer si 5 v 1.
Am jucat apoi o chestie house-rule la maxim. Am tras 4 colturi si le-am imbinat, am pus teancul de eroi la bataie si am jucat death-match 3 vs 3. Am adaptat destul de mult regulile si in cursul jocului, intr-un final forma de joc a fost... ai murit, cartonasul cu eroul la echipa adversa si tragi alt erou. Cand nu mai ai ce sa tragi (s-au term eroii), jocul se termina si castiga echipa ce a omorat mai mult. Evident, am avut ceva probleme cu interpretarea cartilor (am inlocuit in principiu cuvantul zombie cu "adversar") dar unele carti tot au trebuit decartate pentru ca aveau efecte ce nu puteau fi aplicate. Plus, a mai existat o discutie relativ aprinsa in jurul unei carti (Fence ceva) care avea aplicabilitate in casutele adiacente. Dar, cum in jocul principal datorita placii Town Square (pe care n-am folosit-o) nu exista niciodata situatia in care doua cladiri sa fie perete in perete, ne-am cam "certat" daca un player are voie sa foloseasca acea carte intr-o casuta adiacenta daca sunt 2 randuri de pereti intre casuta lui si cea in care vrea sa foloseasca efectul cartii. Am concluzionat intr-un final ca nu. Anyway, ce am facut noi e o modificare majora a jocului si nam putut prevede de la inceput toate situatiile (nici nu am incercat). Majoritatea regulilor s-au dezvoltat de comun acord pe parcurs. De ex, kill zombie noi l-am considerat "Deal 1 damage",etc...
In finalul jocului, scorul era egal, si era clar ca e ultima tura. Era randul unuia dintre noi (octav - sry nu mai stiu nick-ul pe forum), care avea un wound marker si a fost nevoit sa atace pe fiica fermierului (Daemon) care avea tot un wound marker (la 2 mureau amandoi). S-a consumat lupta, octav a dat zar mai mare, dar Jinx a jucat o carte care a anulat efectul bataliei. Totul parea pierdut (erau 2 eroi care trageau ranged in octav si le venea randul), dar exact inainte de finalul rundei, octav isi foloseste abilitatea eroului (Intrucat in ciuda cartii lui Jinx, care nu i-a permis fermieritei sa ia damage, ea tot a fost infranta in lupta), decarteaza ultimul item pe care il avea si omoara fata fermierului :D

Non-coerenta totala. Nu am chef sa rescriu. Mai incolo

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9931Post Daemon
13 Jan 2011, 15:42

A fost criminala ultima faza :) Si sincer ca sa fiu, cred ca am gresit atacand-ul pe Kenny, din cauza abilitatii, dar mai avea doar un HP, si credeam ca-l batem.

Oricum, regulile alea custom sunt ede bun simt si chiar functioneaza. Mai tre sa le punem pe hartie (zombie=inamic, kill=wound, etc), si sa adaugam zombie ca sa avem un mecanism de a-i fugari pe eroi si a-i forta sa nu 'campeze', si sa isi consume cartile p carne de tun :).

Personal abia astept sa reeditam jocul :).
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9932Post MandrulDuce
13 Jan 2011, 15:47

Idem. Mai ales dupa ce am recitit topicul cu micul tau atelier de LNOE. Crede-ma, sunt la fel de nerabdator ca si tine sa-ti ajunga figurinele :))

Poate data viitoare facem intr-o zi mai linistita si incercam sa si notam regulile. Si sa facem mult play-testing

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9965Post Daemon
14 Jan 2011, 00:48

Sa vedem daca iese maine treaba. In principiu, eu cu inca 2 colegi plus MandrulDuce am stabilit sa ne vedem undeva dupa 5 la Tabiet. Daca mai sunt doritori, ar fi fain si in 6, in loc de 4, jocul de teams (2v2, 3v3) pe care vrem sa-l jucam, ocazie cu care sa ne apucam sa notam reguli pe hartie pt. ca pare promitator.

Intre timp am luat si un o cutie-organizator si cu ocazia asta am remarcat ca sunt o multime de token-uri care nu sunt prinse in regulile standard, ceea ce inseamna ca putem noi sa le folosim :D. Putem pune chestii gen DotA :). Neutral NPCs, diverse item-uri si mai ales exploration tokens care sunt o gramada.
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

adixor

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9966Post adixor
14 Jan 2011, 00:56

@Daemon: recomand in general sa deschizi o discutie si in Intalniri -> Discutii preliminare, poate mai e cineva interesat si nu citeste sectiunea de sesiuni de jocuri. Asta daca nu e deja cam tarziu, ca vad ca vreti sa va intalniri maine. just a thought. oricum have fun si sunt curios daca puteti scoate o varianta de LNOE mai misto decat originalul (care si el imi place f. mult)

nuk3r

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9978Post nuk3r
14 Jan 2011, 12:41

Daemon wrote:Sa vedem daca iese maine treaba. In principiu, eu cu inca 2 colegi plus MandrulDuce am stabilit sa ne vedem undeva dupa 5 la Tabiet. Daca mai sunt doritori, ar fi fain si in 6, in loc de 4, jocul de teams (2v2, 3v3) pe care vrem sa-l jucam, ocazie cu care sa ne apucam sa notam reguli pe hartie pt. ca pare promitator.

Intre timp am luat si un o cutie-organizator si cu ocazia asta am remarcat ca sunt o multime de token-uri care nu sunt prinse in regulile standard, ceea ce inseamna ca putem noi sa le folosim :D. Putem pune chestii gen DotA :). Neutral NPCs, diverse item-uri si mai ales exploration tokens care sunt o gramada.
S-ar putea sa vin si eu. Daca vin, sunt acolo :)

criss

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9990Post criss
14 Jan 2011, 23:42

Interesanta ideea cu deathmatch'ul. :tu:

Abia astept noul regulament! :D

Daemon
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 23 Dec 2010, 13:04
Location: Pantelimon, Bucuresti
Contact:

Re: Last Sunday on Earth

Post: # 9991Post Daemon
15 Jan 2011, 00:54

Am fost, am jucat, eu zic ca e addictive :). O sa scriu regulile pe care le-am produs, in weekendul asta.
Starcraft BG, Last Night On Earth, BattleLore, Battlestar Galactica, Puerto Rico, RoboRally, Werewolves

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”