Civilization pe o planeta mica mica :)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip jurnale de sesiune (session reports) ale jocurilor jucate de voi, ce bineinteles pot fi comentate in cadrul topic-urilor respective de toti utilizatorii forumului.

Pentru discutiile generale necentrate pe session reports va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
adixor

Civilization pe o planeta mica mica :)

Post: # 11111Post adixor
02 Feb 2011, 20:41

In seara asta am incercat versiunea solo a lui fixpix , concomitent cu primul meu joc de CIV ("primul" dinainte de asta a fost mai mult un fel de trecere printr-o parte din reguli). Am jucat o treime de joc (7 runde) in cam o ora, dar se explica ca am stat sa citesc destul de multe lucruri, si in plus sa ma familiarizez si cu versiunea aceasta solo. Despre versiune in sine o sa vorbesc in topicul respectiv (desi dupa 7 runde nu am ce mare opinie sa "emit") dar aceste 7 runde au fost foarte frumoase. Mai jos am niste poze, destul de urate si din care din pacate nu se intelege mare lucru, dar pentru posteritate, daca tot le-am facut, le pun aici.

Acesta e inceputul jocului. Am un Wonder (Oracolul, imi da o cultura si o putere ca nu prea cred ca se potriveste cu jocul solo: inamicul are mana de carti de lupta "la vedere"). Am Despotism ca forma de conducere si o tehnologie, Construction care ma lasa sa fac Workshop. Capitala e in mijloc si am multe cabanute si orasele de jur imprejur. Cum ziceam, o planeta mica mica.
IMG_5314.JPG

Dupa primul tur am construit si un Workshop si am o gramada de ciocane (a se citi "putere de productie" dar noi asa le-am zis de cand le-am vazut). Folosesc zarurile pentru a memora numarul de ciocane al unui oras sa nu stau sa le numar in fiecare tur.
IMG_5315.JPG

Inceptul rundei 3. Mi-am facut inca un oras in dreapta, care nu prea avea putere de productie si i-am dat si lui un Workshop (Egiptenii pot produce o cladire gratis per tur by the way). Intre timp mi-am cercetat si Metalworking care ma lasa sa fac Barracks (bonusuri in lupta). Cum mi-e frica de AI-ul lui fixpix, e o idee excelenta sa fac asta :) Intre timp a aparut si o armata invadatoare (din spatiu, ca pe harta nu erau cu un tur inainte.. asta e un fel de Marte inteleg :) ). Se apropie cu viteza de mareata-mi capitala.
IMG_5316.JPG

Inceputul rundei 4. Intre timp oamenii de stiinta au inventat Legile, lucru care o sa-mi aduca bani de fiecare data cand castig o lupta. In plus am descoperit cu el si forma de guvernamant Republica (pe care o folosesc imediat) si pot construi un Trading Post cred. Pana acum am mers si o pozitie pe Culture Track si am tras o carte care-mi da niste ciocane (nu in cap). Pentru asta am folosit cultura adusa de Oracol.
IMG_5317.JPG

Idee de pe BGG de a folosi Disaster Markers pentru a "ridica" 3D orasele si a le vedea mai usor pe harta. Nu ca as avea nevoie in jocul solo, dar e o idee interesanta si eficienta. De zaruri v-am zis mai sus. Incep sa-mi fac si alte armate si l-am si zapacit pe amicul invadator.
IMG_5319.JPG

Inceputul rundei 5. Apare un alt curajos in rosu in dreapta sus. Nu-mi pasa, cercetez Filozofia care ma lasa sa fac Temple printre altele. Secretul e cultura, nu razboiul!
IMG_5320.JPG

Curajosul se apropie de un oras de-al meu .. o sa avem niste probleme, dar asta e. O dau inainte cu cercetarea (Irigatia care STIU trebuia sa o aflu inainte sa-mi construiesc cel de-al treilea oras.. se mai intampla la inceput..). Intre timp mi-am facut si ceva armata, vreo 5 unitati, sa fie. Si nici cu cultura nu stau rau. ("cucu" intentionat :D)
IMG_5321.JPG

Nu ati vazut din pacate scenele sangeroase din orasul din nord.. le-am taiat la editare ca erau 18+. Important e ca nu mai sunt rosii pe harta :) Intre timp am gasit si un spion desi nu l-am folosit inca, am niste resurse (2 fier, 1 grana), am aflat cum e cu Matematica (si ceea ce cei de la facultate au uitat sa-mi zica, si anume faptul ca e foarte utila in lupta, si-ti upgradeaza si unitatile de artilerie!!). Am primit si un Mare Om (Humanitarian ca sa fiu mai explicit) care nu-mi strica deloc ca imi aduce o gramada de lucruri. Am construit intre timp si o Baraca pentru orasul din nord, care-mi da un bonus in lupta. Am mai devastat niste cocioabe si chiar si un trib, asa.. de plictiseala.
IMG_5322.JPG

Uitasem sa va zic ca am aflat si cum e cu Currency, desi ei nu stiu saracii ce urat va fi prin 2008-2010 daca nu sunt atenti .. Partea buna: primesc cultura. Bani.. cultura .. de obicei invers proportionale :) dar asa zice jocul. Mi-am tras si un templu in nord si ma plimb pe harta cu armata (in stanga unde nu se vede si jos) sa mai cuceresc cetatile din jur (aka cocioabele amarate).
IMG_5323.JPG

Cam aici m-am oprit. Momentan lucrurile merg bine. Prea bine. E o liniste apasatoare in aer. De tura urmatoare insa inamicul va fi mai numeros si mai bine inzestrat. Dar asta in episodul viitor....
IMG_5324.JPG

Diplomele de la cursurile pe care le-au facut slujbasii mei (functionari publici dealtfel). Si anume: Construction, Metalworking, Code of Laws, Philosophy, Currency, Irrigation, Mathematics, Military Science.
IMG_5325.JPG
(sper ca) va urma...

fixpix

Re: Civilization pe o planeta mica mica :)

Post: # 11119Post fixpix
03 Feb 2011, 05:38

Ma bucur ca-ti place varianta. Am doar doua observatii: din cite pot sa-mi dau seama folosesti varianta de pe BGG. Acolo nu am revizuit prima postare, asa ca lipsesc niste reguli:
- Se incepe cu harta ascunsa. Cind explorezi tu, intorci piesa cu sageata catre tine, cind exploreaza inamicul, intorci piesa cu sageata catre el. Nu e critic dar parca e mai tematic cu harta nedescoperita.
- Se foloseste doar o resursa pe bucata de harta. Tu alegi care din cele doua locuri predefinite sa primeasca markerul. In jocul normal mai sint si alti jucatori care mai iau din ele, deci se impart aproximativ egal. Aici nu te impiedica nimeni si daca le iei pe toate cam dezechilibreaza jocul, mai ales pentru civilizatiile care au beneficii in plus de pe urma lor. Vezi Romanii si Chinezii.

adixor

Re: Civilization pe o planeta mica mica :)

Post: # 11126Post adixor
03 Feb 2011, 11:08

da, folosesc varianta de pe bgg. am printat-o de cand am vazut-o acolo si nu am verificat daca ai updatat ceva. Cand zici ca sageata e "catre el" te referi la faptul ca varful sagetii e indreptat catre punctul de intrare al lui?

oricum din pacate uitandu-ma la un moment dat la masa pe care am "salvat" jocul, am vazut ca am ignorat regula de construire a cladirilor ... am un workshop in desert de exemplu :) uitasem de asta.

Post Reply

Return to “Sesiuni de joc”