Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Post: # 13479Post Rautz
13 Mar 2011, 11:10

Twilight Struggle



from http://www.boardgamegeek.com/image/361592


from http://www.boardgamegeek.com/image/941804



1. Numar jocuri = 5

2. Componente

Calitatea componentelor buna, cartonase groase si carti de joc de buna calitate. Tabla de joc din carton gros

3. Regulament

Pagini multe, e usor de invatat jocul dar ar putea beneficia de mai multe exemple, sunt extrem de multe mici intrebari despre fiecare carte in parte, ceea ce necesita cautarea raspunsurilor pe Internet. E un lucru bun ca au adaugat un exemplu de partida, la multe jocuri mi-ar placea sa vad asa ceva

4. Mecanica/Desfasurarea jocului

Recreeaza razboiul rece intre SUA si USSR.Jocul se joaca cu ajutorul unor carti de joc pe care sunt trecute 3 informatii: carei super-puteri ii apartine cartea/puncte de operatie/event. Daca joci o carte care apartine de tine iti poti alege intre operatii sau event iar daca joci o carte de-a adversarului tu joci punctele iar el beneficiaza de event. Cu ajutorul operatiilor poti influenta tari pentru a obtine sprijinul lor. In general lupta se duce pentru influentarea cat mai multor tari, pe toate continentele

5. Complexitate / Fun factor

Destul de usor de invatat, dar extrem de complex, sunt extrem de multe lucruri la care sa te gandesti: ordinea in care sa joci cartile, cum poti sa joci cartile benefice adversarului cu cele mai mici pierderi, pe ce continente sa incerci sa influentezi tarile si nefiind foarte multe carti incepi sa inveti ce carti sunt in pachet si sa anticipezi si ce carti poate sa detina adversarul

6.Factor noroc

Mic spre moderat; Da, se joaca cu carti dar e atat de complex jocul incat un incepator are foarte mici sanse contra unui jucator care a studiat jocul. Plus de asta norocul e intotdeauna mitigat de faptul ca in pachet sunt carti benefice amandurora. Si atunci daca tu ai o mana slaba inseamna fie ca are si adversarul una la fel, fie ca in restul pachetului au ramas mult mai multe carti care-ti sunt benefice, deci vei recupera in viitorul apropiat. E un factor de noroc la zar, avand unele evenimente care se rezolva cu ajutorul lui, dar nu as zice ca joaca un factor prea important

7. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

Se poate juca numai in 2. Rejucabilitatea e mare as zice eu tocmai din cauza micului factor de noroc al zarului, rezultand situatii diferite in fiecare joc. De asemenea momentele cand iti vin cartile sunt diferite rezultand in cu totul alte desfasurari. Din pacate jocul dureaza destul de mult(am auzit chiar si de 8 ore, in general insa 4-5 ore la inceput, mai apoi 2-3 ore) deci nu va beneficia probabil de sute de jocuri doar din cauza lipsei de timp

8. PRO

Complex, tematica excelenta, te atrage in tensiunea anilor razboiului rece, te invata si putina istorie

9. CONTRA

Timp de joc destul de mare, AP in cazul unor jucatori

10. Alte observatii si consideratii

Joc excelent pentru 2 persoane carora le plac jocurile complexe si au timpul necesar sa-l joace

11. Nota mea: 9/10

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Post: # 13480Post Chuckila
13 Mar 2011, 11:35

Jocul meu favorit. Este probabil singurul joc pe care nu as refuza niciodata sa-l joc, daca as avea timpul necesar.

Dupa cateva partide in versiunea originala, in care USSR ni s-a parut putin prea puternica la inceput, am inceput sa-l jucam in varianta ITSL (Internet Twilight Struggle League): +1US influence in Iran si W. Europe (fata de setup-ul default). Ajuta enorm la echilibrarea startului partidei si transforma jocul din 60-65% win% USSR in 50-55% USSR. Aici ma refer la Twilight Struggle "normal"; am inteles ca Deluxe edition vine cu cateva carti "extra". Insa lumea obisnuita cu formatul de turneu se pare ca prefera sa le scoata afara si sa ramana in varianta originala + ITSL.

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Post: # 13483Post Rautz
13 Mar 2011, 11:47

Chiar daca ar fi 60% cred ca il prefer asa. Pe de o parte face scorul mai strans daca jucatorii alterneaza tarile iar pe de alta parte chiar simti 'struggle-ul' daca incerci sa castigi dintr-o pozitie usor inferioara.
A fost perfect in acest sens, prietena mea castigand deja o partida(din 3 jucate contra ei), astfel ca nu se supara nimeni atat timp cat amandoi castigam meciuri :)
Cat despre mine, din 5 partide am castigat 2 din 2 cu rusii si 2 din 3 cu americanii

acidutzu

Re: Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Post: # 28637Post acidutzu
03 Sep 2012, 09:25

Ce ne facem cu principiile?

Oana joaca cu rusii.
Totusi refuza cu incapatanare sa controleze Romania, dar nici nu ma lasa sa o eliberez de sub influenta sovietica.
Ce face? Tine la patrie sau nu? :lol:

Ioan76

Re: Parerea lui Bahaus - Twilight Struggle

Post: # 28727Post Ioan76
05 Sep 2012, 16:11

Chuckila wrote:Jocul meu favorit. Este probabil singurul joc pe care nu as refuza niciodata sa-l joc, daca as avea timpul necesar.
Idem şi aici. :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”