De Gustibus - Eminent Domain

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

De Gustibus - Eminent Domain

Post: # 21081Post imba
10 Dec 2011, 18:43

Eminent Domain

from http://www.boardgamegeek.com/image/842256
Cover Image


Experienta: ~6 de jocuri
Cuvinte cheie: Simplu, deck-building, rapid, fun
Regulile se gasesc aici.

Componente :tu: :tu:

Cand deschizi cutia te intampina manualul foarte dragut decorat si un board care arata demential, dar nu are o utilitate foarte mare in afara de primele jocuri. Dupa ce trecem de aceste obiecte menite sa te distraga, dam de cele 200+ carti de o calitate foarte buna care arata demential. Pe langa ele, mai gasim 4 player aiduri si cateva planete de inceput care sunt inscriptionate pe un carton foarte gros si glossy. Pe langa atatea carti si cartoane, mai gasim niste navute mici de plastic si tokenuri pentru resurse si VP-uri. Sunt o gramada de chestii in cutia asta mica si glossy! Insert-ul in schimb este mediocru, dar este mai bun decat nimic.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1058737
Componovision


Grafica :tu: :tu:

Cu riscul de a suna foarte subiectiv, dar imi place de mor grafica. Mi se pare una din cele mai reusite pentru un joc SF si o bate pe cea din Race for the Galaxy la fundul gol, in centrul orasului, ziua in amiaza mare. Sentimentul pe care il am cand ma uit la carti este de simplu, curat si totusi foarte frumos. Sunt poze pe care cred ca le-as printa si le-as inrama la ce frumos arata. Tematica se combina destul de bine cu realizarea si sunt foarte incantat de modul in care arata jocul. Singura mica problema care o am este ca as fi vrut sa vad mai multa diversitate la desenarea planetelor pe fata cu planeta.

from http://www.boardgamegeek.com/image/979965
O carte


Explicarea regulilor :tu: :tu:

In ceea ce priveste regulile, aceastea sunt usor de explicat si le-am gasit a fi si foarte intuitive. E tura ta (esti leader), faci o actiune de pe o carte din mana (optional), alegi un rol (stiind ca vei adauga respectiva carte in deck la sfarsitul turei), il imbunatatesti cu carti din mana si decartezi cate vrei si tragi cate poti pana ajungi la limita de carti in mana. Daca nu e tura ta, poti sa urmezi rolul leaderului si sa il imbunatatesti cu carti din mana, dar pentru un efect mai mic sau sa tragi o carte. Grupul meu care nu a jucat nici un deckbuilder inainte a prins imediat ideea. Cu ambiguitati sau probleme de intelegere nu m-am confruntat, probabil datorita regulilor explicate exhaustiv in manualul jocului. Pe cutie scrie parca 12+, dar mi se pare ca ar merge si mai devreme cu copii care au o oarecare experienta in digerarea de reguli. Comparativ cu RftG, este mult mai prietenos in aceasta privinta.

from http://www.boardgamegeek.com/image/973822
Inca o carte


Dificultate de joc :tu:

Setup-ul se face relativ usor. Se impart cartile in pile-uri. Se dau cate 2 din fiecare pile fiecarui jucator, cu exceptiile: 1 singura carte de warfare si 1 singura de politics. In rest jocul curge rapid, downtime-ul fiind aproape inexistent datorita faptului ca mereu trebuie sa fii atent ce iau ceilalti jucatori ca roluri ca fie sa parazitezi, fie sa tragi o carte. Exista ceva noroc, dar daca esti atent la modul in care iti faci si iti mentii deck-ul, acesta nu are o mare influenta. Faptul ca toti jucatorii apuca sa joace in tura cand se incheie jocul ajuta si mai mult la sentimentul de echilibru si strategie in loc de noroc si haos. Acest joc este destinat clar celor care au anumite aptitudini analitice, existand momente de contemplare profunda asupra celei mai bune variante de a-si juca cartile din mana, dar spre fericirea tuturor, acestea sunt de obicei scurte.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1160501
Inca niste carti


Satisfactie si rejucabilitate :tu: :tu:

Cu toate ca nu stiu daca am jucat inca suficiente jocuri cat sa imi dau cu parerea despre rejucabilitate, pot zice ca satisfactia este numai buna pentru cele 30-45 de minute cat dureaza un joc de Eminent Domain. Faptul ca primele 2-3 jocuri le-am jucat fara tehnologii, adaugandu-le ulterior nu a facut decat sa ne deschida ochii la cat de importante sunt acestea. Am vazut cel putin 3 metode diferite de a castiga si de obicei scorurile sunt apropiate (2-3 puncte intre jucatori) ceea ce inseamna de obicei ca un joc este bun. Astfel, pentru mine, Eminent Domain a trimis Race for the Galaxy la aer curat si i-a luat tronul pe raft, fiind un keeper.

Nota finala pentru impresia artistica: 19/20

PS: facand parte din cei care au luat primul print, am avut parte si de planete bonus in pachetul jocului. Si da, stiu ca nu am mai facut de mult un review, dar incerc sa revin la ritmul de dinainte.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: De Gustibus - Eminent Domain

Post: # 21082Post Chuckila
10 Dec 2011, 19:06

Welcome back, welcome back. :)

Obisnuitu

Re: De Gustibus - Eminent Domain

Post: # 21083Post Obisnuitu
10 Dec 2011, 20:50

Salut

Felicitari, frumos review imba .
M-ai convins sa imi cumpar si eu jocul, chiar daca din ce am mai citit eu pe BGG interactiunea dintre jucatori tinde spre zero, dar compenseaza el prin alte aspecte pozitice ( grafica, usor de explicat, rejucabilitate mare, durata mica de joc etc. ).

Din pacate nu l-am gasit pe nici un site de jocuri din tara.

numai bine

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”