Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
acidutzu

Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Post: # 25315Post acidutzu
14 Apr 2012, 15:43

from http://www.boardgamegeek.com/image/1297714
Trei pe un board game va prezinta
Anexa - in caz de nevoie:
Jenny şade de-a dreapta tatălui;
De asemenea e imbracata in iepuras, pentru ca, in lumea asta consumerista, iepurasul a ajuns sa fie un fel de frate mai mare al lui Isus si de Pasti trebuie sa mergem la biserica, ca sa primim cadouri a doua zi (hmm, precum Craciunul :lol: ). Dar crucile se fac tot pana in pamant;
Si, pentru a completa trinitatea, pisica mea trebuie sa fie duhul .
Claustrophobia

Claustrophobia – jocul in care fortele binelui se lupta cu cele ale raului (oricare ar fi ele, pentru ca sunt sigur ca si demonii considera ca ceea ce fac este bine si ca slujitorii Inchizitiei sunt raul pe Pamant), prin intunecate catacombe, pentru suprematia asupra Noului Ierusalim. Ce alt board game mai bun puteam sa alegem ca „specialitate de Pasti”?
from http://www.boardgamegeek.com/image/1297713
La masa copiii mei! Iepurasul v-a adus omuleti de ciocolata!


Ce-i place ei

Miniaturile si designul total: Miniaturile sunt frumos facute si cu o atentie speciala acordata detaliilor (in special pentru trogloditi, care au fost slujitorii mei loiali). Tile-urile si celelalte elemente respecta ideea jocului si sunt in acelasi ton gri, intunecat si sumbru.
Interactiunea intre jucatori: Claustrophobia e un joc in care pur si simplu trebuie sa-ti vanezi adversarul. Acest lucru implica o strategie buna si o viclenie desavarsita. Il recomand tuturor celor care vor sa simta adrenalina luptei si sa interactioneze cu ceilalti jucatori.

Tema jocului: pentru mine personal, daca subiectul nu ma atrage, daca nu are o anumita „poezie”, atunci Adi trebuie sa se uite la multe filme de fete cu mine pana sa jucam respectivul board game :lol: . In cazul Claustrophobiei pot spune ca ideea centrala e foarte interesanta, mi-a placut din start sa imbratisez fortele intunecate ale raului si nu mi-am facut de rusine demonii atunci cand i-am condus in lupta.

Rejucabilitate: acum cand in sfarsit am reusit sa castig la acest joc, as zice ca poti sa-l joci oricand deoarece nu te vei plictisi :D . E usor de invatat si poti consulta manualul oricand deoarece e destul de clar in privinta regulilor.


Ce-i place lui

Miniaturile: intr-o lume dominata de miniaturi necolorate, acest mic detaliu este de nepretuit.

Modul de ranire a oamenilor: cu cat sunt mai plini de rani, cu atat capacitatea lor de lupta e mai redusa si asta imi place. Daca le-ar scadea doar HP nu ar fi realist – de ce sa poti lovi cu sabia la fel de bine daca mai ai doar o mana, ai ramas fara picioare, vederea ti-e ingreunata de sangele ce se scurge de pe frunte si inima ti-ai pierdut-o la ultima intersectie de tuneluri? :?

Rejucabilitate: nu sunt multe scenarii in manual, dar, fiind un joc modular, permite variante infinite.

Aspectul: arata suberb intins pe masa.

Jocul curge usor: orice board game il joc din instinct, fara calcule probabilistice, fara planificarea a 50 de mutari in avans, asa ca ma omoara sa stau sa-i astept pe ceilalti sa se decida care e cea mai buna actiune pe care o pot lua. Claustrophobia este „The Fast and the Furious” – zaruri→mergi→ataci→next. BAM!

Usor de invatat: manualul este clar si jucatorii nu au multe lucruri de retinut.


Ce nu-i place ei

Raportul noroc/strategie: pentru a ataca sau pentru a alege diverse caracteristici ale personajelor la inceputul turei tale trebuie sa te bazezi pe zaruri. Acum, pentru cine se simte norocos nu ar fi un impediment atat de mare, dar atunci cand iti vezi maretele planuri de cucerire a lumii naruite din cauza unor bucati de os potrivnice, nu e asa placut, ca sa zicem asa. As fi preferat ca jocul sa nu se bazeze atat de mult pe zaruri si mai mult pe strategia jucatorului, insa per total nu pot zice ca e asa un mare minus (am reusit sa castig totusi ;) ).

Modul de ranire a demonilor: trogloditii au prea putina viata (defense 3 si health 1) si daca adversarul are noroc, atunci toate eforturile tale de a impanzi lumea cu fortele inexorabile ale intunericului sunt in van. Trebuie mereu sa bagi cat mai multi demoni in catacombe si sa te asiguri ca ai cat mai multe threat points (pentru a-i cumpara).

Modul de deplasare a demonilor: demonii pot sa apara doar pe tile-uri care nu au oameni si doar pe margine. Pana reusesti sa intri in joc sau sa ajungi la eroi dureaza, iar acestia pot face intre timp ce vor. Din nou, daca nu ai norocul sa dai de hole in the ground (care iti permite sa te deplasezi pe diverse tile-uri de pe harta cu aceeasi caracteristica), poti sa-ti petreci jocul doar alergand eroii in loc sa-i ucizi.


Ce nu-i place lui

Cutiutele pentru plansele oamenilor: la sfarsitul fiecarui joc trebuie scoase plansele si, oricat de atent as fi, se uzeaza in locurile de prindere. Ca sa nu le desfac de fiecare data ar trebui sa abandonez insertul, lucru care nu ma incanta.

Depozitare: cutia e prea mare pentru a sta alaturi de Cyclades sau Dungeon Twister si prea mica pentru a sta alaturi de WoW sau Runewars.

Amprenta de CO2: nu numai ca ocupa mult spatiu, dar trebuie sa rearanjezi harta in functie de directia in care explorezi. Nu e greu, dar rapeste din timpul macelului.

Superficialitatea mea: de ce a trebuit sa joc eu numai cu oamenii Bisericii?

Culorile: sunt patru miniaturi, doua cu parul galben si doua cu el brunet. E atat de enervant sa tot intrebi „pe care soldat blond? asta sau ala?”. Cred ca puteau sa-i faca mai bine. :?


Parerea ei

Desi are unele minusuri care ar putea supara orice lord al abisului, marturisesc ca e un joc placut, care nu dureaza foarte mult si in care sa nu te plictisesti. Te gandesti mereu la urmatoarea miscare, te bucuri de orice victorie si plangi cu lacrimi amare cand vezi ca slujitorii tai mult iubiti sunt spulberati de oamenii aceia mici si neispraviti, care nu te lasa sa imbratisezi lumea. Are scenarii interesante si poti sa explorezi diverse optiuni. Pentru cei dornici de lupta, este jocul perfect.


Parerea lui

De mult pusesem ochii pe Claustrophobia, dar, cu atatea jocuri interesante aparute, un joc in doi, in care ne mai si macelarim, nu a fost prioritar (pentru jumatatea mea cel putin). Devorand „dungeon crawlers”, jocul asta nu putea sa ne lipseasca din colectie. Modul de joc al factiunilor e diferit, oamenii jucand tactic (deciziile lor depinzand serios de zar) si demonii jucand strategic (plansa destinului diminueaza mult efectul zarurilor, permitand jucatorului o planificare mai buna a actiunilor). Taberele mi se par echilibrate, in ultimul scenariu jucat lupta s-a dat pana in ultimul moment, runda in care oricare dintre noi putea sa castige. Si, cum poate fi doar un singur castigator, am pierdut! Jocul este bun pentru o seara linistita, in care nu vrei sa te chinuiesti cu ridicarea unui imperiu, ci doar sa-ti saturi setea de sange (nu, nu uitandu-te la „Twilight: intoarcerea intoarcerii”).

Sarbatori fericite tuturor! Care serbeaza.
Iar pentru restul, cei care trebuie sa participam la ritualuri deoarece „Asa se face! De ce nu intri in biserica? Fa-ti cruce! Vrei sa ne dea iar vecinii cu agheasma pe usa?!”, va imbarbatez cu un „macar avem parte de mancare si bautura gratis”. :P
Last edited by acidutzu on 25 Apr 2012, 18:28, edited 1 time in total.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Post: # 25316Post Mono
14 Apr 2012, 17:06

Foarte frumos modul de relatare a impresiillor. Totusi, avand in vedere titlul acestor rewiew-uri, precum si poza de intro, trebuie sa intreb:
ce parere are matza?

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Post: # 25317Post alexddumitru
14 Apr 2012, 17:46

Multumim foarte mult pentru review, acidutzu! Eu pusesem de multicel ochii pe Claustrophobia, dar cum jucatul in 2 nu mai e de ceva vreme o prioritate, l-am uitat :( Dar m-am distrat copios citindu-ti reviewul si na, ca a ajuns iar pe lista mea de interes.

Felicitari si fie ca lumina... bla bla... board games!

acidutzu

Re: Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Post: # 25318Post acidutzu
14 Apr 2012, 18:07

Mono wrote:Foarte frumos modul de relatare a impresiillor. Totusi, avand in vedere titlul acestor rewiew-uri, precum si poza de intro, trebuie sa intreb:
ce parere are matza?
De-ar fi atat de usor! Cred ca ne considera nebuni vecinii, Jenny miorlaind si eu ridicand tonul la ea "In romana! VORBESTE IN ROMANA!"
Singura ei parere documentata s-a sters la montaj
DSCN2620_resize.jpg
care este identica pentru toate jocurile: "Ambalaju-i bun de ros/cutiile-s bune de sezut/restu-s umpluturi ca sa va aiureasca micutul creier uman"

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trei pe un board game - episodul 2 (Special de Pasti)

Post: # 25319Post Mono
14 Apr 2012, 18:31

Pai e normal fiecare sa profite din treaba asta - voi 2 va jucati cu ce este inauntru, cu table, pioni, figurine etc. Nu va jucati cu cutia. In schimb ea apreciaza exact ce se poate face cu cutia si cu ambalajul :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”