Trei pe un board game - episodul 3

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
acidutzu

Trei pe un board game - episodul 3

Post: # 25947Post acidutzu
25 Apr 2012, 21:24

Acum si imbunatatit! Sau nu!
from http://www.boardgamegeek.com/image/1297711
Trei pe un board game va prezinta


RoboRally

Board game-ul care demareaza cu „Nu vrem ala ca ne facem de ras” si care derapeaza in hohote de ras (pentru adversari) si eterna suferinta „Aaaaa, aia este dreapta?” (pentru robotii nostri). Un joc pe care nu ai voie sa il urasti pentru ca toate greselile de tine sunt facute. Masochistule! :lol:
from http://www.boardgamegeek.com/image/1297814
...,97,98,99,100! Cine nu e gata, il iau cu lopata!


Ce-i place ei

Roboteii: sunt adevarati monstri metalici (e unul care chiar seamana cu Wall-E), care ucid totul in calea lor si care nu se tem de nimic. Pacat ca uneori the puppet master (adica eu) nu calculeaza bine distantele si rasucirile si se lovesc etern de acelasi perete. :?

Interactiunea dintre jucatori: pentru ca e un joc de contact, in care inevitabil robotelul tau va trage in cineva sau il va impinge in abis, atunci cand il joci in mai multi tumultul raliului ii pasioneaza pe toti. E minunat cand il joci cu prieteni buni, care nu se supara prea tare cand ii urmaresti naprasnic si le distrugi carcasa.

Imprevizibilul si rasucirile de situatii din joc: orice ai face, oricum te-ai gandi, pana la urma tot ajungi sa lovesti pe cineva sau ca vreun alt robotel suparat pe viata sa traga in tine.

Conceptul jocului: nu poti spune ca este un board game complex, in care construiesti abil diverse strategii si iti dovedesti abilitatile de game master. Are exact menirea unui board game de familie: sa te ajute sa petreci timpul liber cu prietenii intr-un mod cat mai placut. Nu e un joc care se ia in serios si pe care sa-l iei in serios. Ultima oara (si prima de altfel) cand am facut asta, a ramas pe raft luni intregi. It's meant to be fun!


Ce-i place lui

Haosul: cat de frumos este un joc care te pacaleste ca detii controlul. Si pe tine, si pe el, si pe ea, si pe altul. Gata? Start! Nimanui nu i s-a indeplinit planul? Sweet! Runda urmatoare!

Planificarea: dar daca iti reusesc calculele? Cum ii mai privesti pe ceilalti: „Robotul meu! Da, da! Versiunea 15.4b. Al tau? Tot in colt? Stai putin, nu pot discuta, beau din bautura invingatorilor! Da, da!”. 8-)

Roboteii: micuti, draguti, proiectati pentru a rasturna, arde, sfarama. Nu asta visam in copilarie?

Reguli simple: macinat de greutatea atator manuale (citit, invatat, recitit, recitit,... recitit,... stii ce, azi mai bine nu ne jucam nimic,... recitit), reguli care incap pe jumatate de post-it reprezinta roua diminetii.

Am mentionat roboteii?: „With frickin' laser beams attached to their heads!”. :twisted:

Role-playing: poti juca fara sa te uiti la carti „Y2k virus! Fugiti din calea mea!”, „De ce ne faci asta? Ne strici jocul!”, „Does not compute!” si te uiti fix la ei, in timp ce te legeni fata-spate.

Merge pe pilot automat: odata aranjate cartile de program, in caz de avarie, un singur jucator poate sa le execute pe toate. La alte jocuri, lipsa oricui opreste masinaria. Aici Oana a trebuit sa vorbeasca la telefon, noi am miscat roboteii si la final i-am transmis, ea fiind tot la telefon, ca al ei a fost deviat si acum e in partea cealalta a hartii.


Ce-i place lui Jenny
Imuabilitatea timpului!
from http://www.boardgamegeek.com/image/1297812



Ce nu-i place ei

Orientarea in spatiu: stiu, stiu, (aproape) toate fetele se plang de acest lucru. Dar problema mea ramane ca si in cazul in care calculez bine miscarile, tot nu reusesc sa-l duc pe robotel acolo unde vreau deoarece intervin alti concurenti aprigi si dornici de victorie. Pot spune mandra ca mi-am dus robotelul la primul steag si era foarte, foarte aproape de al doilea cand s-a terminat jocul. :lol: :roll:

Sansa vs planificare: ideea e ca in joc trebuie sa-ti pice cartile care trebuie caci altfel probabilitatea sa-ti plimbi robotelul la infinit creste in mod simtitor. De exemplu, eu aveam nevoie de o intoarcere la stanga pentru a ajunge la al doilea steag, dar mi-au picat numai carti de mers inainte. Asa ca Wall-E al meu a decis sa verifice daca nu e cumva un teren minat in jurul steagului inainte de a se aventura in acel loc minunat.


Ce nu-i place lui

Hartile: carton subtire, care s-a si indoit de cand le-am desfacut. Omoram milioane de brazi la sfarsit de an, pentru o saptamana, si nu putem taia inca 10 pentru a face plansele cu 3 mm mai groase? Cand apare versiunea imbunatatita de la Ora&Labora? O iau doar daca vad pe cutie poza cu familia de frasini care a contribuit la crearea jocului. :twisted:

Planificarea: ce bine e sa fie bine! Dar daca stai de trei runde lovindu-te de acelasi perete? Dar daca vecinul te-a impins inspre hau si cartile tale indica doar inainte?

Misoginismul jocului: ne place sau nu, doamnelor le e mai greu sa transpuna 2D in 3D. Nici daca le puneam sa mute canapeaua nu transpirau atat de mult. Cand le vedeam cum isi rasuceau capul de parca erau cucuvele, cum incercau sa invarta cartile dupa pozitia robotelului... Si de fiecare data am iesit pe aceleasi pozitii la final. Dar poate ma insel eu. ;)

Cutia: alt joc care nu se potriveste in cufar, cu o cutie facuta mult prea mare, doar ca sa incapa hartile. In rest, spatiu gol berechet.


Ce nu-i place lui Jenny
Autostopistii.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1297813



Parerea ei

E un joc foarte bun pentru cateva ore cu prietenii la o bere, fara griji, complicatii si fara dorinta fierbinte de victorie. Daca accepti faptul ca poate niciodata nu vei castiga la acest joc, e si mai bine (asta in cazul meu :D ). Ideea e sa te simti bine si neprevazutul, precum si inevitabilele ciocniri sunt savuroase. Il recomand pentru jocuri light, cu cat mai multa bere si cu prieteni care nu se orienteaza prea bine in spatiu. :lol:


Parerea lui

Imi place RoboRally! Pentru ceea ce ofera e mai mult decat multumitor. Evident as fi vrut mai mult haos, cu mai multa distrugere, dar asa gandesc eu. :twisted: Cartile cu imbunatatiri nu prea apar (poate cu jucatori mai strategici s-ar ivi mai des, dar in grupul nostru il jucam gen „Carmageddon”). Nu l-am mai scos pe masa de la mare, asta din cauza dezavantajului fetelor de a se orienta. Dar acum s-au impacat cu soarta si totul a mers ca uns. Asta si din cauza petelor de ulei de pe traseu. Vrumm! Vrummm!


Parerea lui Jenny

Laserul este bun de urmarit pe pereti, nu de strapuns corpul cand mergi spre canapea!
Unde e conserva de iepure pe care trebuia sa o primesc pentru ca m-am lasat abuzata de robotei?

User avatar
mihai
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 1808
Joined: 11 May 2010, 18:28
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trei pe un board game - episodul 3

Post: # 25983Post mihai
26 Apr 2012, 13:22

VP de la mine e pentru Jenny, sa ii transmiti! E foarte tare poza cu autostopistii!:))

acidutzu

Re: Trei pe un board game - episodul 3

Post: # 25991Post acidutzu
26 Apr 2012, 14:44

from http://www.boardgamegeek.com/image/1298381


Mai clar de atat nu pot sa-i transmit. :lol:
I-am zis ca daca nu invata sa se uite la ce ii arat si nu la deget dispare din afacere. Lumea e plina de pisici doritoare de jocuri.
Sus se observa ce inseamna mega geek - nu cumva sa bage vreun magazin un joc nou si eu sa nu aflu. :lol: :lol: :lol:

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Trei pe un board game - episodul 3

Post: # 25994Post Mono
26 Apr 2012, 16:03

VP-ul de la mine este in primul rand pentru faptul ca al 3-lea din "3 pe un BG" si-a spus in sfarsit parerea.

In al doilea rand mi-a placut si jocul si prezentarea asa ca i-am dat link si lui Sidryane sa citeasca si ea. Nu stiu cat a citit, dar la poze s-a uitat sigur. Raspunsul a fost: "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vreau si eu d-asta! si vreau si pisica!" :shock: Am fost sa iau jocul, iar la pisica am zis ca asteptam reprint :o :lol:

acidutzu

Re: Trei pe un board game - episodul 3

Post: # 25995Post acidutzu
26 Apr 2012, 16:11

Atunci sa-mi pun pisica la inchiriat. :D

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”