Despre Card-Game-uri

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
criss

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33900Post criss
25 Jan 2013, 14:59

@MandrulDuce: felicitari, foarte fain articolul! :tu: Mie nu-mi plac jocurile fara tabla, dar m-ai facut din nou sa vreau sa invat MTG. :)

As mai adauga la lista "ASL-ul jocurilor cu carti", mult asteptatul (nu si de mine) Up Front, care se va retipari anul acesta.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33905Post 26octombrie
25 Jan 2013, 16:04

Pana ajung eu sa spun cateva vorbe, poate va trezeste interesul:

http://boardgamegeek.com/collection/ite ... ?comment=1

stiu ca, adesea, comentariile sunt aiurea-n gard, insa aici nu e cazul. Fara sa am experienta altor deck-buildere, rezonez cu aproape tot ce s-a spus acolo. In plus, sunt scrise si motivatiile fiecaruia.
Enjoy :-)

Mandrule, :tu:

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33906Post Keyser
25 Jan 2013, 16:06

Eu tot timpul am avut impresia ca exista 2 formate diferite: TCG-uri (trading card game) si restul card game-urilor. TCG-ul e un fenomen, se poate juca la nivel profesionist. In principiu pe partea asta este si promovat, toate turneele sunt sanctionate, ai un ELO sau ceva de genul asta, exista competitie in general. Nu cred ca se pot compara MtG sau WoW TCG cu Battleline, Dominion sau Summoner Wars. Singurul lucru in comun este faptul ca folosesti carti de joc pentru a le juca. La cardgames joci cu ce e in cutie iar timpul alocat este de cand ai deschis cutia pana cand o inchizi pe cand la tcg-uri ai milioane de combinatii, tot timpul vei gasi ceva nou, daca joci la nivel ridicat vei sta extrem mult timp sa iti testezi deck-urile inainte de a infrunta adversari in turnee. Cu alte cuvinte in competitia jocurilor cu carti TCG-urile (bine realizate) joaca in Liga Campionilor iar celealte joaca in curtea scolii.

In plus la tcg-uri, exact cum spune si numele, mai si colectionezi cartile, le pui in display-uri etc. E un hobby in toata regula, ceea ce nu poti spune despre Dominion spre exemplu. (Care e hobby-ul tau? Dominion - NU, boardgames - DA)

Nu stiu daca am fost destul de coerent dar sper ca intelegeti ce vreau sa spun.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33908Post alia
25 Jan 2013, 16:14

Ai dreptate. Cred ca articolul Ducelui este o comparatie a tuturor jocurilor la nivel de curtea scolii chiar daca unele pot sa ajunga si in Liga :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33915Post MandrulDuce
25 Jan 2013, 16:36

@keyser: si despre jocurile 18xx poate fi spus acelasi lucru. Asta nu ne impiedica sa avem un 1830 in colectie si sa il comparam cu alte jocuri.
Valabil si in cazul sistemelor de miniatures combat cu unitati cumparate la bucata si terrain and stuff versus un CC:Ancients sau un PoG.
Valabil si pentru D&D vs un boargame ca Descent.
Eu am inteles perfect ce spui tu acolo, si iti dau dreptate. Nu faceam comparatie mtg vs dominion ci prezentam "piata" vazuta prin filtrul experientelor proprii.

P.S. Stiu ca tu esti ex-jucator de WoW poate ne dai niste detalii :P

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

criss

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33917Post criss
25 Jan 2013, 17:08

@Bahaus: care e diferenta intre MTG si Warhammer Invasion? Incerc sa-mi dau seama care mi-ar place mai mult. W.I. are tot ce trebuie in pachetul Core sau esti obligat dupa un timp sa cumperi si extensii?

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33918Post suf
25 Jan 2013, 17:17

criss wrote:W.I. are tot ce trebuie in pachetul Core sau esti obligat dupa un timp sa cumperi si extensii?
Votez pentru optiunea 2. Jocurile astea sunt facute sa le extinzi, macar din cand in cand. In felul asta e mereu nou.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33919Post Keyser
25 Jan 2013, 17:34

MandrulDuce wrote:@keyser: si despre jocurile 18xx poate fi spus acelasi lucru. Asta nu ne impiedica sa avem un 1830 in colectie si sa il comparam cu alte jocuri.
Valabil si in cazul sistemelor de miniatures combat cu unitati cumparate la bucata si terrain and stuff versus un CC:Ancients sau un PoG.
Valabil si pentru D&D vs un boargame ca Descent.
Eu am inteles perfect ce spui tu acolo, si iti dau dreptate. Nu faceam comparatie mtg vs dominion ci prezentam "piata" vazuta prin filtrul experientelor proprii.

P.S. Stiu ca tu esti ex-jucator de WoW poate ne dai niste detalii :P
Pai da, nu se anuleaza unele pe altele, doar sunt categorii diferite. Pot sa ne placa toate :) Pe scurt am vrut sa spun ca boardgames cu carti sunt ceva si tcg sunt altceva.

WoW TCG = MtG dar foarte prost promovat (din pacate), mie imi placea mai mult datorita universului si a unor mecanici care nu sunt in MtG (quest-urile, eroii ...). Din pacate atunci cand jucam eu (2006-2009ish) existau maxim 20 de jucatori de wow tcg in Romania iar la turneele saptamanale veneau 6-7 daca veneau si aia, asa ca pana la urma m-am plictisit sa joc cu aceeasi oameni si cam acelasi deck-uri tot timpul.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33920Post VickdaReaper
25 Jan 2013, 17:35

Pe scurt, diferenta dintre MTG (sau orice alt CCG) si W:I (sau orice alt LCG) este ca primul necesita sa cumperi in continuu noi boostere pentru a obtine cartile pe care le cauti (cartile din CCG-uri au diverse niveluri de raritate, i.e. sansele de a pica intr-un booster), in timp ce al doilea nu are aceasta necesitate, deoarece o data ce cumperi un starter sau un booster, primesti acelasi carti ca si toti ceilalti cumparatori. Binenteles, pentru varietate in joc, este necesar sa cumperi x pack-urile (x are o alta denumire pentru fiecare joc de tip LCG in parte) pentru jocul LCG pe care il joci, deoarece starterele nu ofera o varietate extraordinara.
De asemenea, cel putin in cazul MTG, unele seturi o sa fie retrase din timp in timp, astfel ca daca vrei sa joci la nivel profesionist (sa participi la concursuri), va trebui sa continui sa investesti in seturile noi care apar (si ele apar nesimtit de des, as spune eu).
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33921Post Rautz
25 Jan 2013, 17:36

L-am jucat multicel cu Core Set si e balansat destul de bine. Problema e ca nu e focusat pe ceva anume, are cate ceva din fiecare. Cu extensiile poti sa-ti construiesti un deck care sa lucreze mai bine impreuna (sinergie).
De exemplu pentru Orci poti face un deck cu multe unitati si foarte ieftine, combinate cu cladiri sau tactici care sa-ti dea +X la atac. Scoti rapid unitati multe, le dai atac, speri sa omori adversarul rapid pana nu apuca sa scoata prea multe.
Sau Dark Elfii sunt specializati pe facut damage imediat cum ii scoti in joc, daca adversarul are deck cu unitati multe, cum scoate vreo unitate, scoti si tu si-i omori unitatea pe loc.
etc.

N-am mai jucat de foarte mult timp MtG deci nu pot sa-ti fac o comparatie exacta, dar parca era putin mai rapid de jucat MtG si mai usor de calculat. W:I e ceva mai complex in mecanica, fiecare carte poti sa o joci in 3(4 cu extensii) locuri diferite, vrei mai multe resurse, vrei sa tragi mai multe carti sau vrei sa ataci? Trebuie sa balansezi toate aceste optiuni deci iti ia mai mult timp de gandire si parca nu ofera un plus sensibil acest timp pierdut fata de MtG in joc.
Pe de alta parte in MtG ai un joc satisfacator numai daca stai si pierzi mult timp inainte de joc pentru a-ti configura deck-ul, altfel cu un deck default uneori simti ca nu e pe stilul tau si nu-ti ofera alegeri (multe ture e clar ce trebuie sa faci, joci land-ul, n-ai de ales decat unitatea asta sa o scoti, e clar ca numai cu unitatea asta poti ataca).
Per total as zice ca MtG cu deck building iti poate oferi o experienta mai buna de joc, dar cu core set cred ca W:I e mai bun.

Am fost foarte multumit cu Core Set-ul, am luat extensii numai pentru ca le-am gasit la mana a doua, relativ ieftin. Eu in MtG nu m-as baga pentru ca sunt un tip competitiv de felul meu, si as putea fi atras sa cumpar mai mult decat ar trebui.

Ambele sunt jocuri bune insa si mie oricum imi plac toate card-gameurile de acest tip, ofera o experienta similara.
Last edited by Rautz on 25 Jan 2013, 17:39, edited 1 time in total.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33922Post Keyser
25 Jan 2013, 17:39

Ah revin cu inca o diferenta intre tcg-uri si restul: la tcg cand cumperi boostere nu stii ce e inauntru pe cand la celelalte stii exact ce cumperi. (ma rog, si la tcg stii ca ai ~15 carti dintre care una rara si restul comune si necomune parca)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33925Post imba
25 Jan 2013, 18:32

Ma mir ca nu zice nimeni mai multe de A Game of Thrones. Suntem vreo 10-20 de oameni care ne intalnim si jucam in fiecare luna intr-o anume locatie din Bucuresti. Mie, care am jucat MTG doar pe PC, mi se pare mult mai misto AGoT, desi este clar mai complex si mai lung. Avantajul fata de MTG este ca cu o investitie mica (comparativ) de sub 1000$ poti sa ai toate cartile existente in maximul de exemplare permise intr-un deck si sa faci orice deck vrei si te taie pe tine creativitatea. Totodata, mi se pare ca e mai complexa si partea de deck building considerand ideea de caractere care o data omorate nu mai pot fi aduse pe tabla in mod normal. Oricum, fiecare cu preferintele sale. Eu voi incerca si Star Wars ca o varianta mai rapida de AGoT, iar AGoT:HBO Edition pare a fi foarte misto pentru casual 1v1 play si nu are, momentan, nici o extensie.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33929Post alia
25 Jan 2013, 19:29

Eu am incercat AGOT dar nu mi s-a parut atat de interesant chiar daca imi place foarte mult universul. MTG este elegant, mai complex in sensul de adancime dar mai intuitiv, arata MULT mai bine (unele carti sunt absolut fabuloase si restul sunt doar superbe). O chestie gust, cu siguranta. Nici n-am jucat AGOT destul dar o voi mai face.
Singurul impediment major la MTG este investitia, dar ca sa te bucuri de esenta jocului nu ai nevoie de ultimele carti si cele mai tari. Daca-ti gasesti oamenii cu care poti juca la modul casual, in care poti folosi orice carte si doar pentru distractie, atunci mi se pare de departe cel mai bun.

criss

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33937Post criss
25 Jan 2013, 20:41

@alia: cam la cit s-ar ridica investitia (MTG) pentru 2 jucatori, cu carti normale (nu pentru competitii), adica de jucat in familie, dar cu destule carti ca sa nu te plictisesti prea curind? Exista pachete cu un numar mare de carti?

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33938Post cristianf
25 Jan 2013, 20:56

@criss Nu am o parere avizata dar cred ca vreo 2 mai degraba spre 3 milioane ar fi ok de inceput ca sa iti poti construi cam orice fel de deckuri. Cat despre partea cu plictiseala, e subiectiva treaba :lol:

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33940Post alia
25 Jan 2013, 21:02

criss wrote:@alia: cam la cit s-ar ridica investitia (MTG) pentru 2 jucatori, cu carti normale (nu pentru competitii), adica de jucat in familie, dar cu destule carti ca sa nu te plictisesti prea curind? Exista pachete cu un numar mare de carti?
Nu stiu exact preturile, dar un duel deck cu cate 60 de carti/persoana este in jur de 100RON. Cat de repede te plictisesti asta depinde de persoana. Intro packs vad ca au 60 de carti si 2 boostere (boosters nu stii ce contin, pot fi partial inutile) si costa ~70ron fiecare deci 2 ai ~140RON. Si duel decks si intro packs sunt echilibrate, deci poti juca cu ele fara probleme.

Eu cu Mathias jucam fiecare cu un intro pack, Fara niciun booster adaugat. Noi avem niste intro packs mai vechi cu 41 de carti si pot sa spun ca nu m-am plictisit de ele si sunt departe de a cunoaste toate fineturile si subtilitatile jocului dupa 10 partide. Pentru mine e chiar foarte bine, sa ajung sa cunosc cartile si sinergia in asa fel incat sa stiu cum sa introduc noi carti in deck-ul meu cand va fi nevoie. Vor mai fi cel putin 20 de partide pana voi indrazni sa fac o schimbare.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33945Post danielM
26 Jan 2013, 00:08

@criss, la fel cum au spus si cristianf si alia, cu o investitie de 240 lei sa zic poti lua 4 intro pack-uri diferite care au tot ce iti trebuie pentru a juca MTG, iar in plus de cele 4 intropack-uri mai adaugi inca 2 boostere pentru pachet(ele fac parte din pachetul luat), adica o sa ai 8 boostere; 8 x 15= inca 120 carti pe langa cele 240 din intropack-uri. Mai mult decat suficient pentru a combina deck-uri , a adauga si completa dupa bunul plac.

jakkal

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33947Post jakkal
26 Jan 2013, 00:46

criss wrote:@alia: cam la cit s-ar ridica investitia (MTG) pentru 2 jucatori, cu carti normale (nu pentru competitii), adica de jucat in familie, dar cu destule carti ca sa nu te plictisesti prea curind? Exista pachete cu un numar mare de carti?
Am foarte putin experienta cu MTG (am cumparat si jucat vreo 2 deck-uri preconstruite acum cativa ani), dar multa lume vorbeste pe BGG de "casual Magic" si de faptul ca se gasesc pe eBay seturi de sute sau mii de carti de MTG (commons) pe care le poti cumpara cu pana in 100 USD si de care te poti bucura "la nesfarsit". Apoi, cica poti sa-ti faci si un CUBE, pentru variante de draft... gasesti mai multe detalii pe BGG sau pe site-uri "specializate" in Magic.

criss

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33963Post criss
26 Jan 2013, 12:21

Nu suna asa de rau cum credeam, in ceea ce priveste costurile. :) Cu singura mentiune sa rezistam tentatiei de a mai cumpara boostere. :) Sper ca aceste 4 intro pack-uri diferite sa ajunga pentru "factorul rejucabilitate" (varianta e-bay ar fi, normal, ideala, dar cred ca "se dau lupte grele" pe oferte din acelea).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 33966Post 26octombrie
26 Jan 2013, 12:32

DAR... inainte de orice demers, completati acest quizz, ca sa stiti macar ce v-asteapta :lol: ...

http://online.wsj.com/article/SB1000142 ... 48462.html

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”