Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81235Post DanielIndru
28 Jul 2017, 17:37

Haddeo, cred ca am explicat in mod coerent si strict legat de boardgames care sunt acele "limitari" despre care vorbesc.
Sunt niste lucruri pe care le-am observat de-a lungul a 7 ani si pe care am ales sa le folosesc ca pe un ghid personal, nu ca pe o mantra universala pe care o propovaduiesc cui vrea sa ma asculte.
Fiecare face cum crede de cuviinta.

Subiectul acestui thread este "cum hotarasti ce joc ti se potriveste", nu "criteriile si opiniile tale sunt diferite de ale mele si le pun sub semnul intrebarii".
Sa ramanem la subiect.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81236Post Shaikan
28 Jul 2017, 18:05

26octombrie wrote:. Dar pot sa ma astept sa nu-i placa un joc precum Opus-Dei (atheist game) sau jocuri despre evolutie (si totusi, am avut surprize extrem de placute cu jocuri ce as fi bagat mana-n foc ca nu-s pe gustul lui si pe care le-a apreciat). .
Pai stai ca nu inteleg...daca esti religios nu te poti bucura de jocuri despre evolutie sau cu teme dark :)? Eu nu sunt ateu, sunt o persoana credincioasa, dar asta nu inseamna ca sunt inchis la minte, ca nu ma pasioneaza stiinta, ca nu ascult toate informatiile despre viata si aparitia ei, sau ca ma feresc de teme sau lucruri care sunt considerate eretice de biserica. Chaos in the old World spre exemplu e unul din jocurile preferate. E un joc fantasy, nu inteleg ce treaba are cu religia. It's make belief. Nu e ca si cum voi aduna cativa acoliti in viata reala si plec la corupt de suflete :))

Nu stiu de ce multi oameni au viziunea asta, ca omul religios/credincios, e un incuiat la minte care renega stiinta, evita anumite lucruri care sunt proscrise, merge des la biserica si ii judeca pe altii. E o diferenta mare intre a fi credincios si a fi fanatic :)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81237Post Shaikan
28 Jul 2017, 18:27

DanielIndru wrote:
Shaikan wrote: Si mie imi place mult Tom Vasel... In review-uri e, in general, un om obiectiv
rabesandratana wrote:Cel mai important canal este The Dice Tower ...
Sunt foarte obiectivi...
Nu stiu ce intelegeti voi prin obiectiv si subiectiv.
Daniel, am mai jucat cu tine la intalniri si pari baiat de treaba, dar pe forum ai un stil foarte arogant de exprimare/raspuns, de tipul: "dat peste nas". Asta ti-o spun in ideea ca poate nu ai realizat lucrul asta pana acum. Sunt sigur ca iti puteai exprima ideea si fara cota de mai sus ;)
In momentul in care faci un review sau emiti o parere, e 100% subiectivitate.
Poti fi obiectiv atunci cand spui: "Aceasta cutie este rosie si patrata." "Jocul costa 250 lei." sau "Setup-ul dureaza 10 minute."
In momentul in care spui "Jocul e fun / nasol", "Imi place cutare / nu-mi place cutare" sau "Jocul e scump / frumos / miroase urat", ai iesit din sfera obiectivismului.
Daca ai fi citit tot ce am scris, ai fi inteles ca ma refeream ca e obiectiv, de regula, in momentul in care vorbeste despre mecanici, despre cum functioneaza intre ele, etc, nu in momentul cand isi spune parerea(se numeste parere personala totusi). De-aia am spus ca nu mi se pare ok sa spui this game is shit, or bad, sau sa trantesti cu el de pamant, poti spune ca nu iti place tie(sau din contra ca iti place mult tie) si ce nu iti place la el si sa-i lasi pe cei ce se uita sa se decida daca e bun sau rau pt ei.

Si ca sa raspund la nedumerire, eu stiu asa: Un reviewer, un critic de film, literar etc, trebuie sa incerce sa fie pe cat de obiectiv posibil in momentul in care isi expune o parere asupra obiectului in cauza. Nu ar trebui sa lase preferinte personale sa intervina in momentul analizei. E normal ca va exista totusi subiectivism, nu poti fi 100% obiectiv si pana la urma urmei e o parere personala, dar un joc nu e prost pt ca tie nu iti place tematica respectiva, sau faptul ca e coop, sau solo, sau mecanica de baza. Un critic de film nu ar trebui sa spuna: "Filmul X e prost pentru ca e cu zombi" si lui nu-i plac filmele cu zombi. Ar trebui sa spuna: Filmul X e prost pentru ca X,Y,Z". Poate e un film bun cu zombi. Ar trebui sa judece filmul dupa poveste, personaje, plot, actiune, etc. Ca la final spune o nota persoanala ca pe el nu l-a atras din cauza temei e alta treaba.

Noroc!

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81239Post Corwin
28 Jul 2017, 19:00

Shaikan wrote:Pai stai ca nu inteleg...daca esti religios nu te poti bucura de jocuri despre evolutie sau cu teme dark :)? Eu nu sunt ateu, sunt o persoana credincioasa, dar asta nu inseamna ca sunt inchis la minte, ca nu ma pasioneaza stiinta, ca nu ascult toate informatiile despre viata si aparitia ei, sau ca ma feresc de teme sau lucruri care sunt considerate eretice de biserica. Chaos in the old World spre exemplu e unul din jocurile preferate. E un joc fantasy, nu inteleg ce treaba are cu religia. It's make belief. Nu e ca si cum voi aduna cativa acoliti in viata reala si plec la corupt de suflete :))

Nu stiu de ce multi oameni au viziunea asta, ca omul religios/credincios, e un incuiat la minte care renega stiinta, evita anumite lucruri care sunt proscrise, merge des la biserica si ii judeca pe altii. E o diferenta mare intre a fi credincios si a fi fanatic :)
Ce a spus lumea in topic e ceea ce a spus chiar Tom Vasel in videouri, si anume ca anumite teme nu ii plac din cauza religiei lui. Pana la tine nimeni nu a sugerat ca asta inseamna a fi inchis la minte.
La fel, daca un reviewer ateu ar spune ca nu-i place Sagrada din cauza temei, stiu pe viitor ca parerea lui legata de jocuri cu tema religioasa poate fi afectata de filozofia lui. Daca pe mine nu ma deranjeaza tema, inseamna ca voi cauta o a doua opinie dintr-o alta sursa care nu are aceasta limitare.

Daca in schimb, indiferent de religie sau filozofie pe reviewer nu par sa-l deranjeze astfel de teme, nu as avea motiv sa mentionez ca e ateu sau religios.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81240Post 26octombrie
28 Jul 2017, 19:18

Haddeo wrote:
26octombrie wrote: So, constientizarea unor diferente nu e nimic gresit.
Pai nu e nimic gresit in a recunoaste ca suntem diferiti. Problema e cand le treci la "limitari" :).
Marco e ateu si eu ma uit la reviewurile lui, desi nu-mi place vocea lui si ca le lungeste.
Rahdo probabil e si el ateu (sotia lui sigur e) si ma uit constant la playtroughurile lui.
Nu cred ca m-ai invitat la vreun joc si daca am putut sa vin te-am refuzat, sau nu cred ca am refuzat vreo intalnire cu copiii, chiar daca gandim diferit si ne crestem copiii diferit. nu ?
Cred ca problema e cum vede fiecare definitia cuvantului "limitari".

Absolut, in mod clar abia astept sa ne jucam, ori de cate ori se poate si ne simtim tres bien cu voi! :D Cred ca invitatia la ziua Horei vorbea de la sine ;)
Dar exista limitari, nu cred ca tu m-ai invita sa mergem la slujba de inviere impreuna, asa cum nici eu nu te-as invita la conferinta asociatiei secular-umaniste, stim amandoi ca n-am putea impartasi momentele respective. in rest, pace, respect si simpatie ;)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81241Post Shaikan
28 Jul 2017, 19:19

Nu ma refeream doar la faza cu Tom, ci ca multi oameni cand se gandesc la cineva credincios se gandesc la oameni din evul mediu :)). Eu nu am nici o treaba cu viziunile unuia sau altuia. Fiecare crede in ce vrea :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81242Post 26octombrie
28 Jul 2017, 19:24

Shaikan wrote:Pai stai ca nu inteleg...daca esti religios nu te poti bucura de jocuri despre evolutie sau cu teme dark :)? Eu nu sunt ateu, sunt o persoana credincioasa, dar asta nu inseamna ca sunt inchis la minte, ca nu ma pasioneaza stiinta, ca nu ascult toate informatiile despre viata si aparitia ei, sau ca ma feresc de teme sau lucruri care sunt considerate eretice de biserica. Chaos in the old World spre exemplu e unul din jocurile preferate. E un joc fantasy, nu inteleg ce treaba are cu religia. It's make belief. Nu e ca si cum voi aduna cativa acoliti in viata reala si plec la corupt de suflete :))

Nu stiu de ce multi oameni au viziunea asta, ca omul religios/credincios, e un incuiat la minte care renega stiinta, evita anumite lucruri care sunt proscrise, merge des la biserica si ii judeca pe altii. E o diferenta mare intre a fi credincios si a fi fanatic :)
Cred ca te-ai dus in alta camera cu concluziile astea. N-am spus niciodata asa ceva, si nici n-am insinuat. Faptul ca nu stiu ce credinte au cei mai multi din partenerii mei de joaca e cel mai bun semn ca nu m-a preocupat sa fac asemenea sondaje. Am dat ca exemplu Opus-Dei si am si scris in paranteza de ce, e "the first atheist game" si poate fi putin ofensiv pentru persoane foarte religioase, iar eu vorbeam atunci de un pastor. Nici eu n-as juca un quiz cu citate din biblie, nu vad nimic de blamat in chestia asta, tine de gusturile personale.
Nici nu stiu de ce continuam discutia, parca la inceput exact asta spuneam, ca Tom Vasel nu e biased, chiar daca ar putea fi, e dreptul lui.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81243Post Keyser
28 Jul 2017, 22:40

hfdgkgfcytcuvivyiv
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81255Post Haddeo
29 Jul 2017, 23:05

Si ca sa fie si pe subiect eu nu cumpar neaparat doar ceea ce mi se potriveste pentru ca as cumpara mult mai putine jocuri si nici nu as avea cu cine sa le joc asa mult.
Asa ca tre sa recunosc ca sufar un pic de boala compulsiva de a cumpara jocuri. Cumpar, joc putin, vand ceea ce nu mai prinde, cumpar iar.
Sunt putine jocuri pe care le-as mai juca dupa 4-5 sesiuni, asa ca la majoritatea jocurilor ma atrage diversitatea. Experienta de a cumpara, desface jocul, citit si invatat regulamentul, explica celor din familie, jucat de 1-2 ori si apoi vanzarea daca nu e ceva special sau nu se ataseaza nimeni de el.
Daca m-as duce intr-un loc de joaca si as plati consumatie + inchirere de joc, asa diferenta de vanzare SH e ok pentru satisfactia primita.
Legat de reviewuri incerc sa evit sa fiu influentat de gandurile finale si ma uit la playtrough, asa imi dau seama daca o sa-mi placa sa-l joc macar de 1-2 ori.

26octombrie wrote: Dar exista limitari, nu cred ca tu m-ai invita sa mergem la slujba de inviere impreuna, asa cum nici eu nu te-as invita la conferinta asociatiei secular-umaniste, stim amandoi ca n-am putea impartasi momentele respective. in rest, pace, respect si simpatie ;)
Pai asta e o limitare? Si ce legatura are cu religia sau lipsa ei? Sunt sigur ca exista multe lucruri pe care putem sa le gasim cu care nu ne potrivim. Poate tie iti place sa pleci in calatorii exotice unde tre sa mergi 14h cu avionul iar eu nici nu m-as duce pana la aeroport, etc. Ce legatura are asta cu "limitarile" ? Suntem diferiti, o vezi ca pe o limitare? Limitarea era daca eram toti la fel.
Cum ar fi sa fie toti reviewerii cat de obiectiv posibil fara sa-si aduca personalitatea in review, fara sa-si spuna parerea personala etc ? Asta da "limitare".
vall wrote:Clanță?!
Speranță?!
Pe bune?! :(
Importanță... vezi ca "Pe bune" nu se termina cu anță in lista ta :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Blackbane

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 81804Post Blackbane
27 Aug 2017, 03:55

Cred ca ar trebui sa fie stipulat undeva in regulamentul de pe forum sa nu se provoace discutii pe teme religioase, pentru ca vad ca e a 3-a sau a 4-a oara cand au loc polemici de genul, care n-au niciun scop si niciun rezultat. Sau macar sa se faca un topic separat unde sa poata fiecare sa se manifeste. Dar hai sa le lasam departe de jocuri. Stiu ca in general gamerii sunt competitivi, dar e suficienta ostilitate si atitudine de "eu stiu mai bine decat tine" in jurul nostru ca sa ne mai lovim de ea si printre meeples, tokens si paper money.

Revenind la subiect, am facut mai demult, pe alt topic, un top, la care am revenit:

0. In primul rand ma uit la mecanismele si temele folosite. Bidding, trick taking, dungeon crawelrs, party games, war games? Multumesc nu. Worker placement, area control, social deduction, pick-up and deliver? Poate. Set collection, card drafting, variable powers? Yes please!

In rest, m-am limitat la 10 surse. Pentru ceilalti ( SlickerDrips, MiWi, Drive Thru, Board Game Brawl, Man Vs Meeple, Undead Viking ) am gasit suficiente neajunsuri.

1. Jon Gets Games - relativ "nou" pe piata ( cca doi ani si nu foarte multe review-uri, dar incepe sa mareasca content-ul ). Nu sunt niste review-uri lungi, explica regulile in mare, si, cel mai important, comenteaza atat partile pozitive cat si cele negative ale jocurilor. Iar ca si calitate de productie video si audio, mi se pare cel mai bun.

2. Dice Tower - Au atat de mult continut incat nu pot sa ma uit la tot ce posteaza. Dintre toti, Tom mi se pare cel mai ok si entertaining. Sam mi se pare usor pedant si e un partizan cam prea inflacarat pentru ameritharsh-uri si jocurile care ii plac lui ( spre deosebire de celelalte, care sunt niste porcarii ). Zee nu prea e in publicul meu tinta, are mai mult jocuri usurele si cu durata mica. Ryan e extrem de plictisitor, daca ar fi sa ma iau dupa review-urile lui, nu mi-as lua niciun joc niciodata. Momentele cu Tom si Jason sunt cele mai bune din punctul meu de vedere. Abordeaza in general jocuri euro si e interesant sa vezi paralela intre opinia orientata catre fun a lui Tom si cea orientata catre mecanici si gameplay a lui Jason.

3. No Pun Intended - ca si la Shut Up & Sit Down, Efka e pasionat de jocurile pe care le prezinta. E funny si, chiar daca nu corespundem ca gusturi de fiecare data, ( vezi Nippon, joc de care eu nu m-as atinge ), imi place sa-l vad. Problema e, uneori, durata videoclipurilor.

4. Rahdo - cu toate greselile si analysis paralysis, e carismatic in felul lui "goofy". N-am rabdare sa ma uit la toate clipurile lui, dar in general daca e un runthrough care ma prinde si ajung sa ma uit si la extended e clar ca jocul o sa-mi placa. Un minus ( strict personal ) e faptul ca se fereste de amerithrash-uri si jocuri care implica un conflict direct. El e principalul "vinovat" pentru jocurile cumparate de mine in ultimii 3 ani.

5. Gaming Rules ( Paul Grogan ) - video-uri foarte curate ( ca si la Jon Gets Games ), pareri pertinente. Se vede ca e un tip care colaboreaza la regulamente cu diversi designeri. Poate parea usor impersonal si are o inclinare spre euro-uri grele.

6. Shut up & Sit Down - niste review-uri fun, dar n-am timp intotdeauna sa ma uit la poantele lor si cele 10 minute de introducere pe care le fac. Se vede ca pun suflet in ceea ce fac, dar, asa cum spunea si cineva mai devreme, sunt atat de pasionati de jocul respectiv incat e greu sa nu ti-l iei dupa ce ai vazut un review de-al lor.

7. Ant Lab Games - pareri finale pertinente, playthrough-uri destul de concise, urmate de review-uri formulate pe puncte. Middle of the road. Un plus faptul ca, la fel ca si Rahdo, joaca in general in 2 jucatori.

8. Watch it Played - faptul ca nu ofera si o opinie la finalul jocului ma face sa ma uit destul de rar la clipurile lui. Mi se pare ca nu razbate deloc personalitatea lui. Altfel, o productie video de calitate.

9. GameBoyGeek - ca si Zee Garcia de la Dice Tower, nu sunt in publicul lui tinta, iar el personal mi se pare o idee creepy. In general sunt jocuri usurele si party games.

10. Actualol - posteaza destul de rar, altminteri un tip cu umor, si cu care am gusturi comune in cea mai mare parte ( mai putin cand vine vorba de party games ).

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 82102Post BloodSerj
13 Sep 2017, 09:26

Cum hotaresti ce joc ti se potriveste? Procesul meu in cativa cuvinte si in mare partea ordinea in care evaluez un joc.

1. Este o tema care mă atrage, îmi stârnește imaginația? Dacă da, mergi la punctul 2
2. Artwork și design grafic
3. Cât de bine se joacă în doi jucători? Realistic vorbind paretenerul meu principal de joaca este si va fi soția mea(chiar daca e non-gamer). Tema jocului ar fi una acceptabilă pt ea? - Aici deobicei ma duc la radho dupa care vad ce zic cei de la Dice Tower
4. Mecanici - am deja un joc(su mai multe) foarte bun cu bidding, card drafting, dice manipulation, action selection, worker placement, etc in colectie? Notă - Am încercat să îmi construies colectia astfel încât să am un joc pt o variete de player counts și entry levels
5. Shit, I actually cant afford anymore games...forget about points 1 trough 4

Pareri consultate Dice Tower, Radio si Shut up and sit down. Daca cumva nu au un review pt jocul respectiv mai caut si in alte parti...deobicei dau skip pentru vreo 30 de secunde printr-un play trough dupa care sar direct la whatever final thoughts.

Inafara de punctul 5 nu e nici unul neaparat un deal braker :roll:
Last edited by BloodSerj on 21 Oct 2017, 16:23, edited 1 time in total.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 83034Post rabesandratana
20 Oct 2017, 14:18

UPDATE

Revin la subiectul deschis de mine acum ceva vreme si dupa ce am analizat/vizualizat mai mult creatorii video de pe Youtube, am ajuns la concluzia urmatoare:

Top:

Locul 1: Rahdo: de departe cel mai bun in prezentarea detaliata a unui board game. In special cand vine vorba de cele complexe. Te duce prin toate etapele jocului si iti explica de fiecare data de ce face o alegere si de ce nu alta, dar iti da ca exemplu si ce alte oportunitati ar fi avut. Joaca mereu in 2 persoane si astfel iti poti da seama imediat daca un anumit joc merge jucat si in 2 si nu e dependent de 3 sau 4 jucatori pentru a fi cu adevarat un joc reusit.
Este foarte activ din punct de vedere al postarilor. La inceput poate ma enerva stilul sau de a alege ce face intr-o runda, pentru ca de multe ori alegea sa faca un anumit lucru, dupa care revenea asupra deciziei si spunea ca: "Nu, mai bine faceam asta!" Dar stand sa analizez, este ok stilul sau, pentru ca intelegi mai bine toate lucrurile pe care le ofera un joc, ce strategii poti adopta, etc.
Mi-a fost foarte usor sa joc Lancaster sau Praetor, imediat dupa ce am vizionat complet gameplay-urile sale si nu am avut nevoie sa mai citesc regulamentul, lucru ce am mai spus anterior, il urasc si nu am rabdare sa il rasfoiesc.
Cu ajutorul lui Rahdo am reusit sa intru in sfera jocurilor mai complexe. Tom Vasel, pe care il urmaream foarte des in trecut, nu reuseste sa explice la fel de bine un joc mai complex.
https://www.youtube.com/channel/UCoLvU6 ... 1uPAQ9KCUQ

Locul 2: Dice Tower: Sunt mult prea activi incat sa ii poti ignora. Au avantajul ca primesc toate jocurile noi, unele chiar netiparite inca si astfel iti poti face o idee cat de cat, la ce sa te astepti in viitorul apropiat si ce mai pui pe wishlist pentru anul viitor. Dar in cele din urma, dupa aparitia jocurilor respective, tot la Rahdo ma intorc sa vad un gameplay complet si sa stiu sigur daca acel joc e pentru mine. Cu Dice Tower m-am pacalit de cateva ori, luand jocuri dupa prezentarile lor si apoi vazand ca nu sunt chiar asa cum ma asteptam. In cazul lui Rahdo, inca nu m-am pacalit, pentru ca e greu...la 45 chiar 60 minute cat tine la el un gameplay, e foarte greu sa nu iti dai seama daca jocu` ala chiar e conform cu gusturile tale.

Locul 3: Game Night: care sunt colaboratori directi cu BGG. Sunt simpatici, filmeaza o seara completa de-a lor de gaming si explica bine un joc. De multe ori insa perspectiva camerelor este cam indepartata si in cazul unor jocuri cu iconite diverse, e foarte dificil sa intelegi ce se intampla.

Locul 4: Shut up and sit down: Asta pentru ca in primul rand multi dintre voi i-ati recomandat. Stiam vag de ei, dar nu aprofundasem canalul lor. Acum ma uit la ei mai mult pt entertaiment. Videourile lor sunt mai mult niste sketch-uri si mai putin o prezentare ampla a unui joc. Daca nu ai auzit in viata ta de un anumit joc si te duci la un video de al lor, aproape sigur nu o sa intelegi prea clar daca jocul ala ti se potriveste si merita cumparat. Intai vezi jocul la Rahdo, dupa care vii la ei sa auzi o a doua parere, cu o prezentare bazata pe un fin umor britanic dar de data asta o sa fii in cunostinta de cauza, vis a vis de un anumit titlu.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 83035Post Haddeo
20 Oct 2017, 15:22

Pe mine m-au impresionat placut in ultima vreme Watch It Played. La reviewurile la care m-am uitat au facut o treaba mult mai buna in a arata pros si cons sau potential cons ale unui joc.
Oricum, consider ca cei care prezinta cum se joaca un joc, pe graba, inainte de review isi pierd timpul. Watch It Played face o treaba buna si cu explicarea regulilor si cu felul unic de playtrough in care accepta sugestii de alti jucatori.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 83037Post omucu
20 Oct 2017, 16:40

La mine e simplu, le vreau pe toate!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 83038Post rabesandratana
20 Oct 2017, 16:44

omucu wrote:La mine e simplu, le vreau pe toate!
La cat de mare e colectia ta, cred si eu ca le vrei pe toate!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cum hotarasti ce joc ti se potriveste?

Post: # 83052Post VZQ
21 Oct 2017, 12:55

In cazul meu, in primul rand conteaza tema & aspectul vizual (daca nu sare in ochi de la inceput, nu o sa ma impresioneze a 3/4-a oara). Dintre cele care mi-au atras atentia, le filtrez pe cele care ar putea sa-i placa si sotiei (partenerul meu intru toate). Fac o lista si vad daca sunt disponibile pe la noi (daca nu, asta e - nu comand "de afara" - prea multa bataie de cap). In functie de pret, raman sau sunt scoase din schema (becul rosu se aprinde pe la 150, se roteste la 200 si crapa la 250 - dar inca nu am atins cota maxima platita pentru vreun joc...yet).

Primele informatii de regula vin de pe BGG (prezentare generala/publisher/reguli). Pe urma caut recenzii (de regula rahdo si/sau Dice Tower); daca trece si testul 2, mai arunc un ochi la comentariile de pe BGG. Last, but not least: incerc sa gasesc un live play video - una este recenzia, alta este sa vezi jocul in actiune. Daca trece si ultimul test, incep sa strang bani :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”