Dice Forge

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Dice Forge

Post: # 81317Post 26octombrie
01 Aug 2017, 14:03

Cateva cuvinte despre Dice Forge. Dupa ce l-am luat, deschizandu-l si incercand sa citesc regulamentul, impresia a fost destul de neplacuta, frunzaros. Totusi, dupa ce am facut montajul/setupul, am descoperit ca jocul curge extrem de frumos. Primeste cateva bile albe, pentru urmatoarele calitati:
- e scurt. in 20 min (max) e gata in 2 sau 3;
- e fun. faptul ca e scurt si fun duce la inca un joc, aproape intotdeauna;
- e extrem de bine facut, din punct de vedere al componentelor. primul joc cu dice-crafting a fost Rattlebone, daca nu ma insel, iar acolo am citit ca era destul de butucanos si schimbarea fetelor nu prea placuta/simpla. ei bine, la Dice Forge s-au gandit mai mult si e foarte bine construit zarul. Nu necesita un tool pentru schimbare, pe care sa-l cauti pe masa in permanenta, faci, pur si simplu, parghie cu fata pe care urmeaza s-o pui si gata. intra usor si bine. Nota 10 pentru asta.

Il recomand mai ales in 2. Suna ciudat, insa in 2 ai avantajul ca dai de doua ori cu zarul pentru fiecare "binecuvantare", ceea ce te face sa aduni mai multe resurse. In patru nu l-am incercat, ar putea avea avantajul interactiunii mai puternice. E interactiv, dar nu peste masura, exista o singura fata de zar ce poate scadea niste resurse de la adversari. Cea mai interactiva parte e aceea ca ai un numar limitat de carti pe care le poti lua in aventurile de pe insule si, evident, la unele se inghesuie lumea mai mult. A, si daca scoti pe cineva de pe o insula ii permiti sa mai dea o data cu zarurile in afara turei lui, ceea ce e avantajos pentru el.
Imi mai place ca sunt multe directii pe care le poti lua, insa jocul dureaza intr-atat de putin incat nu prea reusesti sa faci prea multe chestii si abia astepti sa mai joci o data, sa incerci si celelalte poteci (si adesea aluneci pe acelasi drum batatorit, ca daca-l lasi il ia altul... :lol: ). Also, ca sa ti se para ca stii cum ar fi mai bine trebuie sa joci de cateva ori cu aceeasi strategie, pentru a vedea cat e de eficienta, zarurile iti pot face figuri...

Imi place jocul, il recomand cu un zambet. E si un foarte bun carlig de agatat non-gameri, arata spectaculos si e usor de explicat.

Ah, am uitat ceva: poate cel mai ingenios mod de stocare! ai un tray adanc, din carton, cu gradina zeilor, unde stochezi toate fetele de zaruri, in functie de pret. deasupra vine un sleeve (cu imaginea completa, ca sa stii cum sa le pui la loc), iar deasupra sleevului vine un elastic, pentru a evita dislocarea lor la transport. Asta inseamna no setup, scoti sleeve si pui tava pe masa.

Pentru cine nu a citit/vazut nimic despre joc, o scurta descriere:

Incerci sa obtii binecuvantarea zeilor, pentru a pleca in expeditii brave si a aduna glorie. Zeii au nevoie de ofrande, adica de aur. Toata lumea incepe cu doua zaruri, majoritatea fetelor cu cate un aur, una cu doua VPuri (glory points), una cu o scanteie de luna, una cu o scanteie de soare (cele trei currencies)
Pe fiecare tura (9 sau 10, in f de nr. de jucatori) toata lumea da cu zarurile proprii.
Fiecare isi adauga resursele pe tracks (player board cu patru tracks si gauri pentru cubulete, ca la Progress, ca sa nu se miste cuburile).
Jucatorul activ pe tura respectiva are o actiune (isi mai poate cumpara una, pentru doua scantei de soare).
Actiunile posibile sunt doua:
- fie mergi la templu si aduci ofranda zeilor, adica platesti un nr. de aur si iti cumperi o fata de zar (tematic, zeii sunt cu tine si ai sanse mai mari sa reusesti si sa aduni glorie in tot ceea ce intreprinzi de-acum incolo);
- fie pleci in lume, sa faci fapte de vitejie, adica te duci pe una din cele 13 insule si, cheltuind scantei de soare si/sau luna, iti cumperi o carte.
Si apoi trecem la tura urmatoare, urmatorul jucator e activ si tot asa.
Cartile sunt fie instant efect, fie long time, plus un nr. de puncte la final de joc.
La final ai punctele de pe glory tracks, punctele de pe carti si cam atat.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dice Forge

Post: # 81318Post DanielIndru
01 Aug 2017, 14:39

Cool!
O sa-l cumpar si eu.
Pare genul gateway pe care il pot juca cu oricine, si nu prea am dintr-astea.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Dice Forge

Post: # 81319Post Shaikan
01 Aug 2017, 15:13

Mi s-a parut simpatic cand l-am.jucat, dar parca e prea scurt. Se termina prea brusc. Ar fi mers un numar mai maricel de runde. Gen 15 in loc de 10. Ca sa te poti bucura de cartile luate si abilitatile permanente

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dice Forge

Post: # 81321Post 26octombrie
01 Aug 2017, 16:17

Shaikan wrote:Mi s-a parut simpatic cand l-am.jucat, dar parca e prea scurt. Se termina prea brusc. Ar fi mers un numar mai maricel de runde. Gen 15 in loc de 10. Ca sa te poti bucura de cartile luate si abilitatile permanente
I know what you mean. Si noi jucam 10 in loc de 9. Dar parca are si asta farmec, exista un timing, ca la Dominion, sa-ti iei fete cu VPuri (sau carti cu VPuri) de la inceput nu-i fezabil, dar la un moment dat trebuie sa sari pe ele, cam atunci cand toata lumea se hotaraste sa faca la fel. Cred ca daca ar dura mai mult ar fi putin debalansat, nu ti-ai mai lua fete cu resurse, ai lua doar VPuri si-ai juca Yatzee :lol: Dar stiu, e nitel frustrant.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Dice Forge

Post: # 81356Post 26octombrie
02 Aug 2017, 20:09

...si am revenit, sa va impartasesc ceva misto: tocmai am descoperit varianta waay improved a lui Radho, cu brit accent ca bonus, Slickerdrips:


Also, am realizat ca jocul imi va placea mult mai mult odata ce-l voi juca corect! :o Cand am citit neplacutul regulament am omis un detaliu: ca poti cumpara mai multe fete cu o singura actiune, bani sa ai! Am un feeling ca ne va schimba economia de joc total, intr-o directie buna :lol:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”