For Sale - Pentru agentul imobiliar din tine

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

For Sale - Pentru agentul imobiliar din tine

Post: # 81948Post rabesandratana
04 Sep 2017, 16:10

For Sale este un joc mega cunoscut in afara si dupa ce i-am tot vazut pe cei de la Dice Tower introducandu-l in mai toate topurile lor, l-am cumparat sa vad si eu despre ce e vorba. Am luat insa varianta frantuzeasca a jocului din doua motive: pentru ca este realizat de cei de la IELLO si ador ilustratiile lor. Orice joc de la ei arata foarte bine. Si al doilea motiv e ca fata de varianta in engleza, este mult mai ieftin. Iar ca independenta lingvisitca nici nu conteaza, pentru ca singurul cuvant in franceza, se afla pe cartile de joc "cec" si este vorba despre "foarte dificilul" cuvant "Refuze". Dar de ajuns cu palavrageala, sa vedem "minunatia" de joc.

Componente:

Cutia foarte frumos ilustrata in genul unei animatii iar sistemul de inchidere este cu magnet asa cum mai regasim si la jocul Biblios, produs tot de catre IELLO
cutiee.jpg
Cartile de joc numerotate de la 1 la 30, reprezentand case/adaposturi, incepand cu o cutie de carton la cifra 1 sau o gura de canal la cifra 2, continuand cu vile si castele la cartile ce sar de cifra 20 si terminand cu o casa in spatiu la numarul 30.
Toate cartile arata superb si nu sunt de marime standard ci putin mai inguste si foarte lungi. Calitatea cartonului folosit, ireprosabila.
cartii.jpg
Cartile de tip cecuri. Aici nu pot sa spun ca mai sunt foarte entuziasmat de cum arata aceste carti dar nici nu stiu daca puteau sa creeze vreo opera de arta fiind vorba de niste simple cecuri cu diferite sume.
cec.jpg
Banii. Aici sunt cam dezamagit, si nu de calitatea materialului ci de marimea lor. Banutii sunt atat de mici, incat iti scapa printre degete, tot timpul ai impresia ca ai pierdut cativa. Nu stiu cum sunt in versiunea originala dar aici clar cei de la IELLO au incercat sa faca econimie de material si foarte rau au facut. Cu prima ocazie in care o sa gasesc in alt joc niste monede mai mari, o sa ii schimb pe acestia.
baniiii.jpg
Cum se joaca:

Se iau banii, se impart in mode egal intre jucatori dupa care se trag carti reprezentand case/adaposturi, egal cu numarul de jucatori si se pun la mijlocul mesei. Pe rand fiecare jucator va licita o suma dorita pentru cartea cea mai mare aflata pe masa. Cand un jucator decide ca e cazul sa se opreasca, pierde jumatate din suma deja licitata si ia de pe masa cartea reprezentand cladirea cea mai mica/slaba in rang. Ceilalti continua licitatia pana cand fiecare va decide sa se retraga, sa piarda jumate din suma licitata si sa ia urmatoarea carte cea mai mica iar invingatorul acestei licitatii, va plati toata suma la care s-a ajuns si va lua cartea cea mai valoroasa. Dupa care se provedeaza la fel pana ce toate cele 30 carti cu case, sunt achizitionate de catre jucatori. La finalul primei parti a jocului, toti vom avea un numar egal de carti castigate din licitatii. Totusi trebuie sa ai mare grija cat de mult te arunci, pentru ca daca pierzi prea multi bani pentru a lua o carte valoroasa, in rundele ce vor urma e foarte posibil sa iei mai mereu cea mai slaba carte, pentru ca toti stiu ca esti in pragul falimentului si vor ridica stacheta, nu prea mult, dar indeajuns incat sa nu te poti apropia de casele dorite de ei. Asa ca mare grija la strategia aleasa si cat de repede iti cheltui banii.

Urmeaza acum partea 2-a a jocului unde vor fi puse pe masa cate 4 carti de tip cec, in cazul in care sa zicem jucam in 4 jucatori si fiecare va alege o carte de tip cladire, castigate in prima parte, si o va aseza pe spate, in dreptul sau. Apoi toti jucatorii deodata vor intoarce cartile pe fata si cine are cea mai mare carte va "vinde" practic acea cladire pentru cecul cel mai mare prezent in acel moment pe masa si tot asa. La final, se numara sumele de pe cecuri si eventualii bani ramasi din prima parte si se afla care e cel mai bun agent imobiliar.

Concluzii:
Jocul asta este perfect, daca il joci cu minim 4 jucatori. Este plin de tensiune, deciziile sunt cheia castigarii acestui joc si are si multe momente amuzante in care din cauza nechibzuintei tale, o sa fii des cel care va trebui sa se multumeasca cu cartea "o gura de canal" sau cartea care ilustraza o cutie de carton pentru boschetari sau cartea care ilustraza o toaleta din lemn. Dar asta nu inseamna ca ai pierdut. Poti avea "noroc" si in partea a 2-a a jocului, cartile cec sa fie sensibil apropiate ca valoare intr-o runda si astfel poti sa alegi sa vinzi cartea cu numarul 1 pentru o suma bunicica iar un alt jucator neinspirat va vinde o carte foarte valoroasa (22 sa zicem) pentru o suma cu putin mai mare decat cea de pe cecul tau. Este foarte important cum iti folosesti cladirile detinute si cand alegi sa pui in joc cartile mai mari sau mai mici, incercand sa ii citesti pe adversarii tai. Ii acord nota 9, pentru simplitatea sa dar totodata pentru cat de mult poate sa ofere pentru un joc atat de mic. Toti l-au indragit din prima incercare. Cred ca e un joc cu care nu ai cum sa gresesti, daca il prezinti cuiva. Norocul este un factor destul de putin prezent in joc, poate doar la partea cu cecurile dar in general jucatorul care are o strategie de investitii mai buna, va castiga foarte des. O partida tine destul de putin, cam 15-20 minute si mai mereu jucam cate 4-5 partide la rand. Il recomand tuturor si inteleg pe deplin de ce cei de la Dice Tower il includ foarte des in topurile lor. Jocul are nota 7.2 pe BGG dar e o nota care nu ii face dreptate si sunt sigur ca fiind un joc din 1997, a avut si vremuri in care cota sa a fost mult mai ridicata.

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: For Sale - Pentru agentul imobiliar din tine

Post: # 81972Post alexddumitru
05 Sep 2017, 16:45

Singurul lucru care nu imi place la For Sale este aspectul de memorie: cine are memoria mai buna va reusi sa tina minte ce a luat fiecare si, in partea doua a jocului, va calcula mai usor ce anume ar trebui sa joace in fiecare tura. Nu e deal breaker, dar na.

Sa stii ca si versiunea anterioara este extraordinar ilustrata, ba chiar as zice ca ii prefer stilul mai realist, dar in acelasi timp foarte amuzant pe care vad ca si ilustratiile din noua editie l-au imprumutat.

Altfel, e un joc pe care nu l-as da din colectie pt ca e f rapid, f usor de invatat si intrat in ritmul jocului si merge bine pana la 6 jucatori. Un evergreen.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”