Patchwork - pentru 2 persoane

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82264Post rabesandratana
21 Sep 2017, 12:37

Pe masura ce colectia mea a inceput sa creasca, invevitabil au inceput sa apara si destule jocuri care se pot juca doar in 2 persoane, de cele mai multe ori cu partenerul de viata sau de ce nu cu fratele/sora, dupa caz. Vedeam foarte des prin topuri de board games acest joc numit Patchwork, insa tot timpul ma indeparta felul cum arata ilustratia de pe cutie. Si am vazut destule comentarii pe net care spuneau exact acelasi lucru. Tema jocului Patchwork este una care nu te atrage. Totusi, cativa useri ai acestui forum cu care m-am intalnit, mi-au recomandat acest joc si imediat ce l-am gasit pe stoc, l-am si luat sa vad si eu cum o fi.

Iata si componentele sale:

Cutia din pacate este un factor important dupa care judecam un joc despre care nu am auzit, de multe ori. Iar cutia lui Patchwork nu pot spune ca este prea atragatoare. Daca ar fi sa ma iau doar dupa tema si cutie, probabil ca ar fi mereu pe ultimul loc dintre jocurile pe care le-as alege de pe raftul meu. Dar bine ca nu e asa si ca adevarata "comoara" este in cutie. Insert nu are si din pacate toate componentele sunt insirate intr-un haos total.
cutieP.jpg
Plansele de joc. Cele pentru jucatori, foarte plictisitoare si neinteresante, dar isi fac treaba. Plansa principala care are 2 fete, este foarte colorata si cam atat. Dar se incadreaza bine in tema.
planse.jpg
Piesele de joc sau peticele care ne vor ajuta sa "coasem" cuvertura. Arata exact ca niste piese de tetris si asta imi place.
tetris.jpg
Nasturii care au rolul de a tine scorul.
nast.jpg
Jetoane din lemn si alte petice.
altele.jpg
Cum se joaca:

Peticele de tip tetris se insira random in jurul plansei de joc iar pionul din lemn care marcheaza locul de plecare, se pune in dreptul piesei de start. Fiecare jucator are plansa sa de joc pe care trebuie sa isi potriveasca piesele alese, incercand sa lase cat mai putine spre deloc, spatii goale. Peticele au inscriptionate pe ele un numar de nasturi pe care noi trebuie sa il platim, daca alegem respectiva piesa dar si un "timp" care reprezinta de fapt mutarile jetonului nostru pe plansa principala. Practic atat cat apare in dreptul clepsidrei de pe piesa aleasa, atatea spatii trebuie sa ne mutam noi jetonul din lemn pe plansa principala. Iar timpul asta e foarte important, pentru ca daca ajungi prea repede la finalul plasei, jocul ia sfarsit si nu mai poti continua sa "lucrezi" la cuvertura ta. Si sigur o sa ramai cu multe spatii goale care iti vor aduce o gramada de puncte negative. Astfel incat, mereu trebuie sa cataresti bine situatia si sa faci alegerea corecta a piesei pe care o doresti. Ori iei o piesa foarte ieftina ca sa ramai cu nasturi de cheltuit pentru mai tarziu dar mai mult ca sigur o sa aiba un "timp" destul de mare inscriptionat pe ea, ori platesti mult pe o piesa de joc care de multe ori are si o forma destul de ciudata si greu de potrivit pe plansa ta, dar desigur te va ajuta sa muti mult mai putin pe plansa care indica timpul.

Jocul are sistemul pe care il regasim in Tokaido si anume, mereu va avea de efectuat o actiune, jucatorul care este mai in spate pe plansa pricipala de joc. Asa ca si aici trebuie sa iei in calcul ce piesa iei si cat de departe o sa ajungi cu jetonul tau, pentru ca astfel ii poti da sansa adversarului sa faca 2 actiuni sau chiar 3 uneori, consecutive. Un alt lucru de care am uitat, e ca ai voie sa alegi doar una dintre cele 3 piese de "tetris" care se alfa cel mai aproape de pionul mare de lemn pe care noi o sa il tot mutam in locul piesei pe care fiecare dintre noi a ales-o. Pe unele piese mai apare inscriptionat si un anumit numar de nasturi iar asta e foarte important pentru ca din cand in cand o sa vina ziua in care se face "plata" si o sa numeri toti nasturii de pe cuvertura ta si o sa-i primesti pentru a-i cheltui pe piese viitoare sau de ce nu, sa ii pastrezi pentru final ca sa te ajute la un scor cat mai bun.
La final numaram spatiile lasate libere pe fiecare cuvertura, dupa ce in prealabil am facut suma tuturor nasturilor pe care ii avem fie in jetoane fie pe piese si aflam care este scorul. De multe ori insa o sa ne alegem cu un punctaj negativ, chiar unul rusinos de mare, ceva de gen -16 puncte sau mai rau. Dar asta e de obicei valabil doar in primele sesiuni de joc, pana ce te osbisnuiesti cu el si incepi sa inveti ce strategie e bine sa adopti.

Concluzii:

Jocul asta este pur si simplu uimitor de bun. O fi el cu nasturi, petice si cuverturi da` stiti ce? Se potriveste totul al naibii de bine si capata sens atunci cand il joci. Pana la urma e un joc abstract in care trebuie sa potrivesti niste piese de tetris respectand atent niste reguli si strategii de joc dar cred ca daca era doar atat lasat fara nicio tema, ar fi fost mult mai slab primit de comunitate. Asa ca nu mai judecati oameni buni un joc dupa "coperta" ca uite ce joc bun putem rata. Eu am facut-o din pacate si acum ma inclin in fata lui Patchwork si imi cer iertare. II acord nota 9 si isi merita din plin nota de 7,8 de pe BGG. Cred ca e unul dintre cele mai bune jocuri de 2 persoane pe care oricine il poate invata foarte rapid, dureaza destul de putin si are o rejucabilitate destul de ridicata. Nu are nici un pret foarte ridicat asa ca luati-l acum cat inca se gaseste pentru ca este un joc care daca nu a intrat inca, sigur va ajunge pe lista de clasice in cativa ani.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82266Post DanielIndru
21 Sep 2017, 13:31

rabesandratana wrote: Asa ca nu mai judecati oameni buni un joc dupa "coperta" ca uite ce joc bun putem rata. Eu am facut-o din pacate si acum ma inclin in fata lui Patchwork si imi cer iertare.
E un joc din top 50 BGG cu 22.000 voturi.
As zice ca lucrurile astea fac parte din "coperta".
Daca asta nu ti l-a pus pe radar... e decizia ta. :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82271Post dmx85
21 Sep 2017, 17:05

e un joc accesibil si elegant, insa de aici si pana a fi nr 1 pe BGG la categoria abstracte, mi se pare un pic cam mult. Oricare (sau aproape oricare) joc din seria GIPF, Santorini, Onitama, Tigris&Euphrates, Samurai si altele mi se par mult mai interesante, insa e o optiune personala. Faptul ca e atat de bine cotat reprezinta un lucru de neinteles pentru mine. In rest nu am nicio problema cu el, e un joc ok.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82272Post DanielIndru
21 Sep 2017, 17:28

dmx85 wrote:Faptul ca e atat de bine cotat reprezinta un lucru de neinteles pentru mine.
Pozitia in clasament e data de 2 factori:
- nota medie pe BGG;
- numarul de voturi primite.

Al doilea factor e mult mai important decat primul.

Chestia e ca daca te uiti pe BGG in 2 locuri diferite care ar trebui sa prezinte (cel putin teoretic) acelasi lucru, o sa primesti rezultate diferite.
Lista de jocuri obtinuta cand selectezi Boardgames => Abstract Games, apoi Browse => Abstract Games, e diferita de cea pe care o primesti cand faci Advanced Search, selectezi Abstract Games la Subdomain si apoi ordonezi rezultatele dupa Rank.
Eu zic ca ar trebui sa obtii aceleasi pozitii aproximative (sau macar aceleasi valori la Geek Rating), dar nu e cazul.
BGG e uneori misterios pentru mine...

Link 1
Link 2

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82286Post Haddeo
22 Sep 2017, 13:14

Cred ca asta iti raspunde la dilema:
https://boardgamegeek.com/article/13645645#13645645

practic, searchul si order by rank le pune asa cum sunt ele in rankul general. iar primul view e cum sunt ranked la subcategorie. de aici diferenta.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Patchwork - pentru 2 persoane

Post: # 82289Post DanielIndru
22 Sep 2017, 13:53

Aha, am inteles.
Ma intreb daca era nevoie de aceasta diferentiere... ma rog, politics and management decisions. :geek:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”