J&R - Un nou joc Hanamikoji Killer

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

J&R - Un nou joc Hanamikoji Killer

Post: # 82319Post rabesandratana
25 Sep 2017, 13:49

Jolly & Roger este un joc nou aparut pe piata si care mi-a atras atentia inca de anu` trecut, cand Zee Garcia de la Dice Tower i-a facut o prezentare. Un joc de 2 persoane care parea sa prinda bine. L-am luat si eu de curand si l-am jucat cu prietena cand timp am fost in concediu. Ca mecanica de joc, este ca si cum Hanamikoji si Lost Cities ar fi facut un copil. Ce a iesit din imprecherea asta? Sa vedem...

Componente:

Cutia atragator ilustrata si facuta din carton gros de calitate.
cut.jpg
Insertul nu pare sa fie deloc conceput pentru acest joc mai ales ca barcile nici nu se incadreaza bine si raman si 2 spatii libere care par a fi pentru niste clepsidre. Cred ca e un insert standard pe care l-au folosit pentru a economisi bani si a nu face unu pe comanda customizat special pentru jocul lor.
ins.jpg
Cartile de joc in format patrat, de calitate buna si foarte frumos ilustrate.
cartile.jpg
Corabiile din carton care trebuiesc cucerite plus cativa pioni cu rol de marcaj
nave.jpg
Cum se joaca:

Un jucator trage din pachet 5 carti de joc, dupa care trebuie sa le aseze in 2 grupuri dupa cum il taie pe el capul. Poate sa puna doar 1 carte intr-un grup si alte 4 in grupul 2 de exemplu. Oricum ar fi, unul dintre grupuri mereu va avea o carte in plus asa ca trebuie sa gandesti bine cum le asezi, incat sa fie echilibrate. Celalalt jucator, va alege un grup de carti si tot el va si juca imediat cartile. Pur si simplu ca la Lost Cities, asezi cartea care corespunde fiecarei corabii, dupa culoare si astfel capeti suprematia asupra ei si iti asezi pionul tau pe aceasta. Imediat, celalalt jucator, va lua grupul de carti ramas si va face acelasi lucru. Totusi ca sa nu fie totul mecanic si sa nu ai nicio strategie, fiecare carte are 2 fete de joc. Iar pe spate, absolut orice carte este un JOKER papagal care are puterea "1". In acest fel nu esti mereu nevoit sa asezi o carte doar acolo unde corespunde ea. Si de ce sa faci asta si sa pierzi o valoare de "4" sa zicem pe culoarea respectiva? Pentru ca in joc exista si carti cu puteri speciale, iar mai tarziu poti intoarce cartea joker pe fata si chiar daca in mod normal ea nu corespunde culorii acelei corabii, in acest fel este permis sa ii folosesti valoarea reala.

Un alt lucru interesant pe care il poti face, este ca atunci cand ai suprematia asupra unei barci, poti alege ca una sau mai multe dintre cartile dintr-un grup viitor, sa le pui in cufarul tau cu comori pentru monetizare. De fapt asta e tot scopul jocului. Sa faci in asa fel incat sa controlezi cat mai multe barci si runda urmatoare sa pui in cufar cartile din culoarea unde ai controlul, dar mare atentie sa mai cresti uneori valoarea cartilor care te ajuta detii barca aceea, pentru ca risti sa o pierzi in dauna adversarului. La final fiecare numara ce comori are in cufar plus valoare inscrisa pe corabiile pe care le detine in runda finala si aflam invingatorul.

De ce spun ca seamana cu Hanamikoji? Pentru ca si aici trebuie sa dai grupuri de carti din care adversarul va alege primul si tu ramai cu celalalt grup. De ce seamana cu Lost Cities? Pentru ca si acolo trebuie sa ai controlul asupra unei expeditii de o anumita culoare pentru a face puncte precum si aici pentru a monetiza si a umple cufarul, trebuie mai intai sa asezi carti in dreptul unei corabii de o anumita culoare.

Concluzii:

Daca prima partida mi-a lasat o impresie ok si cateva sentimente mixte, dupa vreo 3 partide cu alti adversari, am descoperit ca jocul nu are deloc vreo legatura cu norocul si este pur si simplu strategie. E extrem de important cum iti folosesti cartile, cand alegi sa le folosesti ca joker, cum imparti de fiecare data cartile pe grupuri si cand monetizezi sau cresti valoarea cartilor care te fac stapanul unei corabii. Noua ne-a placut tare mult, motiv pentru care am si renuntat la Hanamikoji, dat intr-un schimb pe forum. In comparatie cu Lost Cities nu pot sa spun ca il depaseste, pentru ca nu are viteza de joc necesara si acelasi sentiment de tensiune dar e foarte aproape. Un lucru sa zicem negativ pe care il gasesc la J&R, este lipsa unei clepsidre, mai ales ca avea spatiu necesar in insert pentru asta. Noi am ajuns ca o partida sa dureze si putin peste o ora, pentru ca adversarul sta foarte mult ori pana se decide cum e mai bine sa imparta cartile in 2 grupuri ori fie ii dai tu 2 grupuri extrem de bune din care nu stie sigur ce sa aleaga si facand tot felul de scenarii in minte, o tura poate sa dureze si 6-7 minute uneori. Eu ii acord nota 8 si un loc permanent in colectia mea. Va recomand sa il luati, daca sunteti pentru jocurile de 2 persoane, mai ales daca aveti noroc sa il prindeti la pretul cu care l-am luat eu, putin sub 50 lei.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: J&R - Un nou joc Hanamikoji Killer

Post: # 82321Post DanielIndru
25 Sep 2017, 14:35

Cool, pare dragut jocul.
rabesandratana wrote: o tura poate sa dureze si 6-7 minute uneori
Nici la Madeira nu stau atata...
This is your new best friend, setat pe 1 minut:

Image

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: J&R - Un nou joc Hanamikoji Killer

Post: # 82322Post rabesandratana
25 Sep 2017, 14:45

Ehh, nu tot timpul e asa, dar au fost partide cand era extrem de echilibrat, nimeni nu voia sa cedeze niciun milimetru si cartile le asezam amandoi de asa natura, incat era extrem de greu sa faci o alegere si de dragul de a nu ceda, ne faceam scenarii gen "Daca eu iau astea, pun cartea asta acolo si aia acolo dar tu dupa aia o sa pui cartea aia acolo si cealalta o monetizezi si....tot asa ". Asta doar dupa ce il inveti bine si exista orgolii ca fiecare e mai bun si va castiga. Daca joci light, il faci in 15 minute cu totul.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”