Review London

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Review London

Post: # 8974Post bvicthor
27 Nov 2010, 20:50

from http://www.boardgamegeek.com/image/770317


Dupa doar o luna de la lansare a mai intrat un joc marca Martin Wallace in colectia noastra, London. Desi n-am fost inca acolo, ma atrage acest oras, asa ca nu puteam rata acest joc. Scopul fiecarui jucator este de a dezvolta o parte a orasului incercand sa balanseze puterea financiara cu grandoarea monumentelor contruite. Evident trebuia sa existe si o parte negativa care apare odata cu dezvoltarea orasului, saracia. Partea principala a jocului este reprezentata de interactiunea folosind cartile de joc. Acestea au culori distinctive, cele maro reprezinta activitatile economice, cele roz activitatile politice, cele albastre reprezinta stiinta si cultura, iar cele gri reprezinta populatia saraca a orasului.

from http://www.boardgamegeek.com/image/836725


Pe langa carti jucatorii interactioneaza pe tabla de joc care reprezinta harta Londrei.

from http://www.boardgamegeek.com/image/836760


Fiecare runda (pentru fiecare jucator) este compunsa din urmatoarele actiuni:
  • 1. Ia o carte din teancul de carti sau una din cele disponibile pe Card Display.
    2. Indeplineste una dintre urmatoarele actiuni:
    • a. Play cards: permite ca un jucator sa joace cate carti doreste (din cele din mana), pentru fiecare carte jucata trebuie sa renunte la una de aceeasi culoare. Se creaza astfel in fata jucatorului mai multe teancuri de carti.
      b. Run city: permite activarea oricator carti din cele jucate deja de jucator in fata sa. Aceasta actiune aduce avantaje (bani, puncte de victorie, reduce poverty points) prin activarea cartilor. Dar odata cu dezvoltarea orasului apar problemele de saracie care in acest caz sunt reprezentate de poverty points.
      c. Buy land: mareste zonele de influenta ale jucatorului, reducand totodata si numarul de poverty points in cazul actiunii Run City.
      d. Take three cards: iei trei carti.
    3. La sfarsit trebuie sa aiba in mana maxim 9 carti
Jucatorii interactioneaza intre ei prin carti. Asta pentru ca in momentul in care joc o carte trebuie sa renunt la o carte de aceeasi culoare, aceasta carte putand fi luata de un alt jucator. Exista si cateva carti care influenteaza direct ceilalti jucatori (pierd bani, primesc poverty points). Totodata jucatorii mai interactioneaza prin intermediul tablei de joc, anumite zone aduc un castig mai mare la final si atunci fiecare incearca sa le cumpere pe acestea.

from http://www.boardgamegeek.com/image/847137


Am jucat pana acum doua jocuri, ni pe pare interesant, si abia asteptam sa-l mai jucam. Ai destule optiuni si se pot realiza diferite combinatii cu cartile disponibile. Cred ca cel mai bine merge in doi si trei, in patru se prea lungeste, mai ales daca unora dintre jucatori le place sa analizeze prea mult :D .

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Review London

Post: # 8975Post VickdaReaper
28 Nov 2010, 00:54

Scurt si la obiect! Dar indeajuns de informativ... Cred ca mi-a imbunatatit parerea despre London cu 1%. (Nu trebuie luat numarul ca fiind mic, caci este, de fapt, destul de mare :))
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Review London

Post: # 8982Post adixor
28 Nov 2010, 11:56

:tu:

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Review London

Post: # 17241Post alia
30 Jun 2011, 16:09

Abia astept sa-l incercam. Dupa experienta cu Brass, Martin Wallace a devenit foarte interesant:D

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Review London

Post: # 17242Post Chuckila
30 Jun 2011, 16:14

WOW alia, mi-ai dat palpitatii.

Cand am vazut titlul "Review London" cu autor bvichtor, m-am gandit ca a revenit in forta :D

...Dupa care am vazut data postului si m-am dezumflat la loc.

PS: Si da, te sustin .... trebuie sa il incercam.

User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Re: Review London

Post: # 17250Post bvicthor
01 Jul 2011, 09:18

O sa revina si review-urile mele...numai sa am putin timp si pt ele.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”