Best new game - ianuarie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95817Post Corwin
21 Feb 2019, 11:39

Imago wrote:
21 Feb 2019, 11:05
In Ianuarie am jucat un singur joc nou, si ala solo - Gaia Project. A fost fun, e un joc pe care vreau sa-l rejoc. O sa-i scriu probabil si o recenzie saptamana viitoare. Rating-ul initial acordat pentru Gaia Project solo a fost 7, insa dupa 10 partide il simt mai degraba ca un 8.
Candva sper sa joc si eu Gaia Project solo... Dar nu cred ca in viitorul apropiat, daca nu apare app pentru el.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95818Post Imago
21 Feb 2019, 11:44

Corwin wrote:
21 Feb 2019, 11:39
Imago wrote:
21 Feb 2019, 11:05
In Ianuarie am jucat un singur joc nou, si ala solo - Gaia Project. A fost fun, e un joc pe care vreau sa-l rejoc. O sa-i scriu probabil si o recenzie saptamana viitoare. Rating-ul initial acordat pentru Gaia Project solo a fost 7, insa dupa 10 partide il simt mai degraba ca un 8.
Candva sper sa joc si eu Gaia Project solo... Dar nu cred ca in viitorul apropiat, daca nu apare app pentru el.
Nu cred ca app-ul e necesar. Automa pare complexa la inceput, insa dupa 2-3 jocuri ii faci actiunile deja mecanic, ia foarte putin timp. Insa lasa feelingul ala ca joci impotriva unui oponent.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95820Post Corwin
21 Feb 2019, 11:53

Vroiam sa zic daca apare app pentru Gaia Project cu solo mode (all in app). Ca nu ma lasa cel mic sa intind un joc pe masa acasa. :D

Dintre jocurile cu Automa am jucat doar Scythe o data, si a parut interesant, dar putin clunky. Nu stiu cat de bun e cel de la GP.
Tu ai jucat toate partidele vs 1 AI? Se poate si contra a mai multi? (nu mai tin minte ce zic regulile, sau daca exista doar variante neoficiale pentru asta)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95824Post mihnea_1309
21 Feb 2019, 12:13

Imago wrote:
21 Feb 2019, 11:05
In Februarie insa am jucat Aeon's End: War Eternal, si OMG, ce joc fain solo este acesta. E foarte simplu ca reguli si mecanici (daca ai mai jucat Deckbuilding-uri pana acum, gen Dominion, poti sa scoti jocul din cutie si sa inveti putinele reguli aditionale din mers). E simplu ca mecanici, insa interesant ca gameplay. Nemesis-ii (bosii) sunt toti diferiti, si prezinta o provocare pe parcursul la tot jocul. (Ok, poate mai putin la ultimele maini, cand bulgarele de zapada (deck-ul) magilor a crescut suficient de mare cat sa sparga boss-ul din 2-3 combo-uri).

:D Ma bucur sa aud de Aeon's End pe aici, mi se pare ca la noi nu e prea popular. Ciudat, pt. ca dupa mine e cel mai bun deckbuilder pur (adica fara alte mecanisme, precum Mage Knight). Cu cate personaje joci solo?

P.S. a aparut recent o aplicatie foarte utila, care poate sa genereze market aleatoriu sau nemesis deck (foarte util pt. ca scade timpul de setup cu 5-10 min), contorizeaz turele, damage daca vrei etc - Aeon's End Assistant se numeste, free pe Android.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95827Post emisanSB
21 Feb 2019, 12:55

Imago wrote:
21 Feb 2019, 11:05
In Ianuarie am jucat un singur joc nou, si ala solo - Gaia Project. A fost fun, e un joc pe care vreau sa-l rejoc. O sa-i scriu probabil si o recenzie saptamana viitoare. Rating-ul initial acordat pentru Gaia Project solo a fost 7, insa dupa 10 partide il simt mai degraba ca un 8.
In Februarie insa am jucat Aeon's End: War Eternal, si OMG, ce joc fain solo este acesta. E foarte simplu ca reguli si mecanici (daca ai mai jucat Deckbuilding-uri pana acum, gen Dominion, poti sa scoti jocul din cutie si sa inveti putinele reguli aditionale din mers). E simplu ca mecanici, insa interesant ca gameplay. Nemesis-ii (bosii) sunt toti diferiti, si prezinta o provocare pe parcursul la tot jocul. (Ok, poate mai putin la ultimele maini, cand bulgarele de zapada (deck-ul) magilor a crescut suficient de mare cat sa sparga boss-ul din 2-3 combo-uri).
Imi place tensiunea pe care o confera bossii, provocarile ce cresc pe masura ce inaintezi in joc, insa balansate si de puterea crescanda a magilor. Imi place diversitatea magilor si a nemesis-ilor (am War Eternal si doua expansiuni). Jocul dureaza maxim o ora (insa cica scade si la 20 de minute per partida odata cu experienta), si are doua nivele de dificultate. Pana ce am cam 50% rata de castig la dificultatea standard, deci nu simt inca necesitatea pentru o provocare mai mare. Rating: 9 cu posibilitatea sa urce/coboare. Jocul sta acum intins pe masa si abia astept sa castig odata impotriva lui Thrice Dead Prophet.

Daca as avea rabdarea si timpul tau, sa acord atatea sanse unui joc de nota 7-8 .... :roll: :roll:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95830Post Corwin
21 Feb 2019, 13:32

Cred ca depinde de fiecare ce inseamna 7-8, si de cate jocuri diferite a jucat. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95833Post Imago
21 Feb 2019, 14:28

Corwin wrote:
21 Feb 2019, 13:32
Cred ca depinde de fiecare ce inseamna 7-8
Asta e. Pentru mine sunt putine jocuri solo care imi dau acea satisfactie de "9-10" al unui joc multiplayer. Un joc de nota 8 solo e ceva care imi face placere sa joc, insa care nu ma ridica de pe scaun de entuziasm. Gaia Project e acel tip de joc care ma tine in priza runda de runda, datorita obiectivelor si boosterelor, imi da si unele obiective strategice pentru finalul jocului, iar per total la sfarsitul celor 2 ore imi simt creierul inviorat de calcule si am o satisfactie pentru ce am construit.
Solo imi place mai mult Terraforming Mars, insa rejucabilitatea Gaia e foarte mare, abia de am jucat cu 4 din cele 14 rase disponibile. Am de gand sa joc toate rasele, poate chiar de 2 ori, inclusiv solo (sau poate exclusiv solo). Satisfactia produsa de joc e suficienta, chiar daca zic ca e un "8".

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95841Post 26octombrie
21 Feb 2019, 17:27

Imago wrote:
21 Feb 2019, 14:28
la sfarsitul celor 2 ore imi simt creierul inviorat de calcule
Pentru asta ti-am dat VP. Si tot de-asta zice lumea ca suntem ciudati :lol:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95842Post Corwin
21 Feb 2019, 17:40

Nimic nu miroase mai bine ca un creier ars!
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Best new game - ianuarie 2019

Post: # 95917Post Imago
25 Feb 2019, 15:05

mihnea_1309 wrote:
21 Feb 2019, 12:13
:D Ma bucur sa aud de Aeon's End pe aici, mi se pare ca la noi nu e prea popular. Ciudat, pt. ca dupa mine e cel mai bun deckbuilder pur (adica fara alte mecanisme, precum Mage Knight). Cu cate personaje joci solo?

P.S. a aparut recent o aplicatie foarte utila, care poate sa genereze market aleatoriu sau nemesis deck (foarte util pt. ca scade timpul de setup cu 5-10 min), contorizeaz turele, damage daca vrei etc - Aeon's End Assistant se numeste, free pe Android.
Pentru mine Aeon's End e un tip de joc pe care il cautam demult - jocul de aventura rapid, sub o ora. Si desi e limitat la un singur mecanism (ai un boss pe care trebuie sa-l invingi), ma satisface total pentru lungimea partidelor pe care le impune. E intens, tensionat, dificil de invins, insa e unul dintre putinele jocuri care nu ma deranjeaza atunci cand pierd. Pana ce am un scor de 0-5 impotriva lui Thrice Dead Prophet, si nu imi pasa, am primit placere si satisfactie din fiecare partida. Dupa fiecare partida ma gandeam ce as fi trebuit sa schimb, cum am murit la aproape ultima faza, de ce raman fara carti in encounter deck, sau de ce mi-a murit Gravehold. Odata si odata o sa inving eu profetul ala!
L-am inclus in challenge-ul meu de 10X10, insa cand am ajuns la 10 partide am zis... "mai joc doar una si atat. Vreau sa-l bat pe acest Thrice Dead Prophet macar odata". Inca nu l-am invins, insa sunt sigur ca urmatoarea partida il inving, si gata, trec la Neanderthal x10:)
Pana ce am jucat impotriva Umbrei, Gate Witch, Wraith Monger (atat de fun!), si m-am cam blocat la Thrice Dead Prophet (si mai fun decat Wraith Monger).

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”