GMT news

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
homey
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 285
Joined: 29 Nov 2010, 22:39
Location: Iasi
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30009Post homey
30 Oct 2012, 11:14

Eu imi iau extensia de la Space Empires... si apoi 1989 si Virgin Queen. :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: GMT news

Post: # 30015Post MandrulDuce
30 Oct 2012, 13:49

Daca se baga cineva si ramane loc de un joc din ala half-price, m-as combina si eu. Nu vreau decat Dominant Species de la ei si nu ma atrage nimic din P500.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

jakkal

Re: GMT news

Post: # 30019Post jakkal
30 Oct 2012, 15:29

VickdaReaper wrote:Intrebarea intrebatoare care se ridica acum: ce sa imi iau? :D
Si eu am aceeasi problema...Ma gandeam la Labyrinth si Bloody April 1917... ma gandeam si la Urban Sprawl (care iese la un super pret $20!), doar ca am citit niste review-uri contradictorii.

Ce parere aveti?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30023Post VickdaReaper
30 Oct 2012, 16:28

Despre Labyrinth poate m4r1us sa-ti spuna mai multe...

Despre Urban Sprawl iti spun eu: jocul are idei interesante (cel putin eu unul sunt foarte atras de jocurile a la Sim City, in care construiesti un oras), dar este foarte destul de hatico-random, in sensul ca se intampla multe chestii fara ca tu sa poti sa faci ceva ca sa te opui lor, preturile parcelelor variaza destul de mult, fara a avea un mecansim centralizat (mai pe romaneste, daca folosesti anumite evenimente, o sa poti sa muti un pret de pe o linie/coloana pe alta; deci preturile loturilor de pamant variaza prin simpla alegere a unui jucator, nu pentru ca zona din jur este mai dezvoltata sau nu). Pe scurt, jocul nu este unul rau, l-as mai juca, probabil merge mai bine in 2 decat in 4, doar ca o sa fii lovit de multe chestii (random) care nu o sa aibe sens intotdeauna (cel mai bun exemplu este faptul ca unul dintre jocuri l-am castigat fara sa fac nimic special in acest sens).

Iar Bloody April 1917 nu-mi spune nimic mai mult decat am aflat aruncand un ochi pe pagina de P500. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: GMT news

Post: # 30058Post tasurinchi
31 Oct 2012, 20:23

Eu o sa iau Flying Colors, dar nu sunt inca hotarat pentru al doilea joc.

As vrea niste pareri despre urmatoarele, daca se poate:

- sistemul Great Battles of History (Vick? stiu ca tu mai incercai diverse titluri pe Vassal)

- Space Empires

Sau daca are cineva vreo recomandare dintre titlurile GMT, as fi recunoscator (cu mentiunea ca e musai sa mearga si solo).

Mersi anticipat.

criss

Re: GMT news

Post: # 30059Post criss
31 Oct 2012, 22:01

Cel mai bun titlu GMT, la mare distanta de urmatorul, este CC:E. Un design genial. Dar nu merge solo.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30062Post VickdaReaper
01 Nov 2012, 00:43

Nu am incerat nici un titlu GBoH, deci nu pot sa te ajut... :(
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30071Post Mono
01 Nov 2012, 12:24

inteleg eu bine de la GMT: daca mi-am cumparat deja un joc din lista aceea (cazul meu Dominant Species 3rd print) mai pot cumpara unul acuma cu 50% reducere?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30072Post VickdaReaper
01 Nov 2012, 12:44

Raspunsul la intrebarea ta este: Da, atata timp cat jocul este in stoc.

Iar un alt raspuns ar fi: Daca ai cumparat 1 joc la programul P500, poti sa cumperi la jumatate de pret oricare alte 2 jocuri GMT care sunt in stoc.

Sau un raspun si mai general ar fi: Daca in anul 2012 ai cumparat si ti-au fost sau iti vor fi (cele care urmeaza sa fie livrate pana la sfarsitul anului) livrate x jocuri, atunci poti sa cumperi in cazul promotiei Fall Sales pana la x+1 jocuri GMT aflate in stoc, pretul fiind la jumatate de cel afisat pentru jocul dorit de tine.

P.S. Parca as fi angajat GMT... :lol:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30073Post Mono
01 Nov 2012, 12:49

foarte tare, ms Vick!

si acuma sa gasesc ceva sa-mi placa :D

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: GMT news

Post: # 30095Post Keyser
01 Nov 2012, 22:01

VickdaReaper wrote: P.S. Parca as fi angajat GMT... :lol:
Mare grija, aproape te-ai dat de gol. Oricum chiar credeai ca noi nu stim adevarul?
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30097Post VickdaReaper
01 Nov 2012, 23:10

:? :? :?
Ma intreb care PAS gresit m-a dat de gol?
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30270Post VickdaReaper
08 Nov 2012, 12:14

tasurinchi wrote:As vrea niste pareri despre urmatoarele, daca se poate:

- sistemul Great Battles of History (Vick? stiu ca tu mai incercai diverse titluri pe Vassal)
Tot citind una si alta in ultimele zile, cu scopul de a ma decide ce anume sa cumpar la juma de pret, am ajuns la urmatoarea concluzie legata de serie GBoH: o sa astept sa fie gata Great Battles of Alexander - Expanded Deluxe Editon. Si acesta va fi primul joc pe care il voi procura din seria GBoH. :)

In ceea ce priveste jocurile din aceasta serie aflate la reduceri, Alesia am inteles ca e putin broken (galii cam matrasesc redutele romane), despre Chandragupta n-am citit informatii prea incurajatoare, Chariots of Fire mi se pare o.k., dar nu pot sa zic ca ma atrage in mod special, desi am citit unele pareri bune despre el. Singurele care ma atrag sunt Samurai si The Devil's Horsmen, mai ales pentru tematica lor. Desi nu cred ca as spune PAS nici pentru Chariots of Fire... :D


In alta ordine de idei, ma cam intristeaza putin vestea ca GMT vrea sa lanseze Cuba Libre si A Distant Plain in acelasi timp, mai ales in conditiile in care jocurile din programul P500 nu pot fi grupate in acelasi colet. :(
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 30273Post Mono
08 Nov 2012, 12:55

Mai multe colete, mai multe sanse de castig... sau asta era la lozuri?

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: GMT news

Post: # 30274Post tasurinchi
08 Nov 2012, 13:17

Mersi de info, Vick. Intre timp am ajuns si eu la concluzia ca nu e momentul pentru GBoH, asa ca am comandat Flying Colors si The Spanish Civil War.

criss

Re: GMT news

Post: # 30277Post criss
08 Nov 2012, 14:24

VickdaReaper wrote:o sa astept sa fie gata Great Battles of Alexander
Eu voi sta departe de orice joc semnat R. Berg. Toate jocurile lui folosesc un design vechi (care nu se mai utilizeaza in wargames de 20 de ani incoace) ce foloseste metode ce complica inutil jocurile. Mie imi place complexitatea in jocuri, dar complexitatea constructiva (stil LnL, CC:E), nu cea distructiva, care afecteaza jucabilitatea.

In opinia mea, perioada antica este cel mai bine reprezentata de C&C: Ancients (pe domeniul tacticii - un design excelent ce simuleaza foarte bine perioada istorica si de o jucabilitate imensa) si de Hannibal (pe domeniul CDG strategic/operational, un joc care imi place mai mult decit Twilight Struggle datorita aspectului operational/cinematic).

m4r1us

Re: GMT news

Post: # 39807Post m4r1us
15 May 2013, 21:33

GMT Games Twitter Celebration Sale

Pentru ca tocmai si-au tras cont pe twitter, incepand de azi si pana pe 22mai puteti plasa o singura comanda (de un joc sau doua) cu o reducere de 50%. Pot fi alese doar jocuri GMT (fara 3rd parties gen UGG, Cosimpress), jocuri aflate in stoc, inclusiv din sectiunea Specials. Pt a beneficia de reducere trebiue sa folositi codul TW1350.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 39826Post VickdaReaper
16 May 2013, 10:22

Suuuper! Sa cumparam ceva, zic... :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: GMT news

Post: # 39829Post Rautz
16 May 2013, 10:41

Hmmm oare nu se poate vorbi cu ei sa poata sa se combine mai multi la o comanda? (pentru a micsora putin costurile de transport). Pe de o parte ma gandesc ca nu i-ar deranja, nu cred ca ei castiga ceva din transport, pe de alta parte poate se gandesc ca le cumpara unul singur, si au pus o limita de 2 jocuri.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GMT news

Post: # 39859Post VickdaReaper
16 May 2013, 15:45

Din cate stiu (o sa verific mai tarziu exact ce si cum), de la 4 jocuri in sus transportul devine foarte scump si mai atrage si TVA-ul mai mult ca sigur. Deci nu stiu daca ar fi rentabil.

LE: Cum ziceam, revin. Daca pentru 3 jocuri costul de transport este de 33$, pentru fiecare joc suplimentar se plateste 10$, deci nu mai castigi nimic oricate jocuri ai lua in plus...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Discutii generale”