Name my game

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply

Name my game

Poll ended at 21 Feb 2010, 12:38

Colonia Romana
0
No votes
Civitas – Cities of Rome (Orasele Romei)
4
44%
Ab Urbe - Birth of a city (Nasterea unui oras)
4
44%
Urbis - Cities beyond the Alpes (Orase peste Alpi)
1
11%
 
Total votes: 9

fixpix

Name my game

Post: # 802Post fixpix
11 Feb 2010, 12:38

Sint intr-un stadiu destul de avansat cu crearea unui joc si dupa cum sugereaza titlul, nu am inca un nume pentru el. Sau ma rog, nu unul care sa ma multumeasca. E un joc de carti pentru doi jucatori iar tematica este aceea a construirii unui oras undeva la marginea Republicii Romane, intr-o zona inca populata de triburi barbare. Jucatorii se confrunta cu invazii constante, management de resurse, asamblarea orasului format din cladiri cu diferite efecte, toate in scopul construirii forumului, centrul existentei orasului roman.

O sa revin in curind cu amanunte despre joc dar in momentul de fata ma intereseaza sa-i gasesc un titlu sugestiv. Va rog sa votati variantele de mai sus sau sa sugerati altele daca aveti idei. Va multumesc pentru contributie.

adixor

Re: Name my game

Post: # 804Post adixor
11 Feb 2010, 13:49

nu as considera colonia o idee pentru ca exista un joc (nou chiar) cu numele asta. in rest, way to go!

Ioana

Re: Name my game

Post: # 809Post Ioana
11 Feb 2010, 21:35

Sunt de aceeasi parere cu adixor. Nu ar fi indicat sa-i dai acelasi nume cu cel al unui joc care exista deja.
Eu i-as pune un nume format din cat mai putine cuvinte. De exemplu: Cities of Rome in loc de Civitas - Cities of Rome.

haretel

Re: Name my game

Post: # 810Post haretel
11 Feb 2010, 21:54

Ma bucur sa vad oameni creativi. Succes!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Name my game

Post: # 812Post Chuckila
11 Feb 2010, 23:03

Nu stiu de ce, insa imi place foarte mult varianta Ab Urbe - Birth of a city. Mi se pare extrem de ... intrigant. Vreau si eu sa vad cum este/sa particip creativ la nasterea unui oras.

In opinia mea umila, ar fi cea mai inspirata alegere.

adixor

Re: Name my game

Post: # 822Post adixor
12 Feb 2010, 10:17

Si mie imi place foarte mult (FOARTE mult) Birth of a city. problema mea e cu Ab Urbe. Eu unul as trece repede cu privirea peste cutia pe care scrie chestia asta and never look back :). Daca poti gasi o combinatie intre ceva gen Civitas care suna foarte frumos si Birth of a City, ar fi perfect.

ps. eu de fel sunt din mangalia, daca poti baga Callatis (numele vechi) pe undeva prin titlu si tema ar fi ok :))) sau macar Tomis

chrislove

Re: Name my game

Post: # 829Post chrislove
12 Feb 2010, 13:28

adixor wrote:Si mie imi place foarte mult (FOARTE mult) Birth of a city. problema mea e cu Ab Urbe. Eu unul as trece repede cu privirea peste cutia pe care scrie chestia asta and never look back :). Daca poti gasi o combinatie intre ceva gen Civitas care suna foarte frumos si Birth of a City, ar fi perfect.
sunt si eu de acord cu ce a zis adixor

fixpix

Re: Name my game

Post: # 1168Post fixpix
24 Feb 2010, 12:40

Vox populi, vox dei.

In urma voturilor am decis sa numesc prototipul Civitas - Birth of a City.

Va multumesc pentru contributie si sper sa revin cit mai curind cu amanunte.

adixor

Re: Name my game

Post: # 1313Post adixor
02 Mar 2010, 22:44

pentru cei care sunt curiosi de continuarea acestui subiect, gasiti detalii aici:

Play my game!

Post Reply

Return to “Discutii generale”