[mutat] Jamaica vs Pirate's Cove

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
haretel

[mutat] Jamaica vs Pirate's Cove

Post: # 53Post haretel
01 Jan 2010, 23:07

Cum e Jamaica ? Merita sa il iau daca am Pirate's Cove (care-mi place) ?

chrislove

Re: Jocuri geniale, dar prea lungi - cum le putem imbunatati

Post: # 57Post chrislove
02 Jan 2010, 00:25

Noi personal nu am fost incantati de Pirate's Cove (desi ne atragea grafica extraordinar de mult), asa ca l-am dat dupa 2 jocuri. Si ramasesem cu dorinta de a juca un joc cu pirati, dar care sa nu se bazeze ataaaat de mult pe noroc. Si am gasit Jamaica, de care am fost f incantati. E un "race" cu nave de pirati, e si ceva noroc la mijloc, dar mult mai putin. Noua ne-a placut suficient de mult ca sa ne dorim sa il mai incercam. L-am jucat si in 2 si in 4 si a fost super.

adixor

Re: Jocuri geniale, dar prea lungi - cum le putem imbunatati

Post: # 63Post adixor
02 Jan 2010, 06:18

mie mi-a placut Pirate's Cove destul de mult, mai ales componenta care este mai putin aparenta la inceput de intuire a locului unde se vor duce ceilalti jucatori pentru a lua decizia daca sa riscam sa mergem undeva unde avem avantaje dar ne putem bate cu cineva sau a merge undeva unde nu avem mare lucru de facut dar nici nu ne luptam. Jamaica e putin mai mult de atat. Aduce o mica componenta de strategie (oarecum inexistenta in Pirate's Cove) reusind sa o faca "cu stil", cu o mecanica originala si ramanand tot in clasa de jocuri family. Pentru mine a fost mult mai placut de jucat Jamaica si feelingul de cursa (practic navutele sa bat sa ajunga la final) si interactiunea sunt mult mai bine portretizate. In 2 jucatori din pacate nu e la fel de fun, desi este jucabil (cu o a treia nava Ghost Ship ce are un algoritm simplu prin care se tine de jucatori si ii poate incurca) dar de la 3 incolo devine mult mai interesant. Downtime-ul nu creste mult, desi probabil e putin mai mare ca la Pirate's Cove unde sunt extrem de putine decizii de luat. Ce pot spune in final este ca Jamaica a fost o surpriza placuta, mult mai placuta decat Pirate's Cove.

adixor

Re: [moved] Jamaica vs Pirate's Cove

Post: # 74Post adixor
03 Jan 2010, 16:56

am scris si un review pentru ca mi-a placut mult jocul.

http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=6&t=39

Puf

Re: [mutat] Jamaica vs Pirate's Cove

Post: # 127Post Puf
06 Jan 2010, 17:43

AAAH! Haretelule daca nu imi trimiteai marina regala ultima oara cand am jucat...castigam - tii cu lupu'!
Imi place tare mult Pirate's Cove - este in permanenta pe lista atunci cand ne jucam mai multi.
Jamaica nu suna rau deloc daca zici ca tine mai putin de noroc. Insa si in Pirate's cove trebuie sa iti faci o strategie pe loc care are mai putin de a face cu norocul si mai mult cu ceea ce stii despre vasele oponentilor.

Ioana

Re: [mutat] Jamaica vs Pirate's Cove

Post: # 158Post Ioana
07 Jan 2010, 09:06

Am jucat Jamaica de curand si mi-a placut. E un joc destul de light si relaxant. Are niste piese si carti de joc superbe, iar aranjamentul in cutie da clasa multor jocuri. Cred ca se poate compara doar cu Days of Wonder la capitolul asta.
Regulile le-am invatat in 10 minute, iar un joc nu a durat mai mult de 1 ora (in 2).

Pirate's Cove nu am apucat niciodata sa-l jucam, decat l-am inceput. Dupa mine are un dezavantaj destul de mare fata de Jamaica: se joaca de la 3 in sus...

adixor

Re: [mutat] Jamaica vs Pirate's Cove

Post: # 161Post adixor
07 Jan 2010, 09:22

Pirate's Cove se joaca si in 2, dar nu este la fel. si nu e varianta oficiala din cate stiu, doar vreo 2 fan made, nu rele, dar... not quite what I would expect. Ca veni vorba, si Jamaica e mai misto in 3+, dar varianta de 2 de la Jamaica este chiar ok, nu am simtit lipsa unui alt jucator.

Post Reply

Return to “Discutii generale”