Cele mai jucate jocuri

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Cele mai jucate jocuri

Post: # 84826Post Keyser
09 Jan 2018, 19:41

Shaikan wrote:Topicul initial era despre cele mai jucate jocuri din colectie asa ca am mers pe aceeasi idee, nu am postat cele mai jucate doar pe 2017 :P.
Sunt sigur ca OP despre asta a vrut sa fie topicul :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Cele mai jucate jocuri

Post: # 84845Post thenede
10 Jan 2018, 12:46

Un top aproximativ:

1) Fluxx* - 50+
2) Nations Dice* - 50+
3) Tsuro - 13
4-5) Kingdomino / Sanssouci - 9
6) Samurai - 7
7) Bora Bora - 6
8) Above and Below / Kashgar/ Via Nebula / No Thanks - 5
9) Barenpark / Walnut Grove / Mr Jack / Mr Jack Pocket/ Project Dreamscape - 4

*) 7 Wonders/ Lords of the Waterdeep / Copycat / CV / Hollywood / Isle of Trains / Patchwork / Love Letter/ Founders of the Empire / Biblios / The Builders / Citadels - 4+
* am inceput sa inregistrez sesiunile de joaca de prin noiembrie 2016 - greu de estimat numarul exact de sesiuni inainte de aceasta data.

Majoritatea jocurilor din colectie sunt cu 0-3 jocuri la activ din pacate.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Cele mai jucate jocuri

Post: # 84864Post VZQ
10 Jan 2018, 21:26

1. Ascension - 196
2. Star Realms - 112
3. Wazabi - 49
4. Age of War - 47
5. Okiya - 44
6. Artificium - 39
7. Lost Legcy: the Starship - 39
8. Quarriors! - 29
9. Rhino Hero - 26
10. Capital Lux - 23

EDIT

Actualmente, top 10 arata cam asa:
1. Ascension = 440 (deloc surprinzator, ramane jocul meu no. 1 - fizic, digital, nu conteaza, nu a "reusit" inca sa ma plictiseasca; vine insa puternic din urma SWD!)
2. Star Realms = 177 (de ceva vreme preferam Colony Wars; probabil si varianta digitala suntata in ultima vreme a mai scazut din entuziasmul initial...)
3. Cockroach Poker = 63 (pentru ca l-am jucat in draci cu aia mica, deh)
4. Koryo = 56 (bestial joc, il jucam in serii, de fiecare data sotia sterge pe js cu mine, heh)
5. Star Wars Destiny = 53 (unul din cele mai jucate jocuri in ultima vreme, probabil ca va mai creste, pe masura ce mai apar boostere)
6. Wazabi = 53 (joc de familie, a cazut putin in uitare, dar rezista pe baricade)
7. Kanagawa = 49 (unul din jocurile noastre de suflet - jucat des, la ceas de seara, inainte de culcare, pentru relaxare maxima)
8. Age of War = 49 (alt joc de regula cerut de aia mia, a picat si el din topul preferintelor, dar este primul nostru joc, asa ca-si pastreaza un loc special in colectie)
10. Master of Orion = 41 (de cand a intrat pe usa, s-a cocotat pe masa si nu s-a mai dat jos... dintr-un motiv care-mi scapa, sotia este amorezata maxim de "dansul")
11. Artificium = 40 (a mai punctat 1 data, de palmares - cat sa nu uitam de tot cum se joaca; ramane insa unul din jocurile noastre preferate, asa ca loc pe raft va avea).
Last edited by VZQ on 03 Oct 2018, 13:07, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cele mai jucate jocuri

Post: # 84899Post Imago
11 Jan 2018, 20:32

1. Android: Netrunner - 44
2. Agricola - 37
3. Castles of Burgundy -28
4. Battle Line -25
5. Mage Knight - 21
6. Puerto Rico - 17 - jocul asta nu l-am mai jucat de vreo 2 ani, pacat, e un titlu super. Cult of the new insa l-a scos de pe raft.
7. Robinson Crusoe - 17 - Un titlu care plecat la un moment dat din colectie (la schimb cu Mage Knight). Acum insa a revenit si asteapta sa fie scos pe masa "la vanat tigri"
8. Carcassonne - 15 - Al doilea boardgame. L-am jucat doar in primele luni de hobby, insa uite ca tot in Top 10 ca numar de jocuri e.
9. Clash of Cultures - 14
10. Lord of the Rings LCG - 13

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Cele mai jucate jocuri

Post: # 91140Post Shaikan
03 Oct 2018, 12:37

Si a mai trecut anul, asa ca am zis sa ma uit pe cum au evoluat lucrurile :

Most played din colectie(non-party games):

1)Ghost Stories - 19 (Inca se tine tare pe locul 1)
2)Cyclades - 16 ( trebuie sa fac challenge-ul anul asta, love this game)
3) 7 Wonders Duel - 15
4) Castles of Burgundy - 13
5) Isle of Skye - 11
6) Abyss - 10
7) A Game of Thrones: The Card Game / Ticket to Ride Europe - 9
8) Troyes / Modern Art / Twilight Struggle / The Voyages of Marco Polo / Tafl - 8
9) Chaos in the Old World / Trajan / Imperial Settlers - 7
10) Runewars / Santorini / Hanamikoji / Mr. Jack - 6

Pe locul 11 se situeaza cateva jocuri pe care le vad crescand in top in curand:

11) Tikal / Seasons / Scythe / Blood Rage / Grand Austria Hotel / First Class / Jaipur - 5


Aproape un an mai tarziu, s-a mai schimbat lista :)

Most played din colectie(non-party games):

1)Ghost Stories - 20 (crestere mica, de doar 1 joc)
2) 7 Wonders Duel - 18(urca pe locul 2)
3) Cyclades - 17 ( nu voi apuca challenge-ul :(, il joc prea rar)
4) Castles of Burgundy /Isle of Skye - 14 (Burgundy a cam stagnat, dar Isle a mai vazut masa)
5) Abyss / Terraforming Mars / Charterstone/Azul - 12 (TMars a avut un an foarte de succes, la fel si Charter si Azul care nu erau in topul anterior)
6) The Voyages of Marco Polo - 11 (urca pe 6 cu 3 partide noi si more to come)
7) Troyes / Trajan / Ticket to Ride Europe / Tafl - 10
8) A Game of Thrones: The Card Game / Hanamikoji /Chaos in the Old World / Imperial Settlers / Blood Rage / Grand Austria Hotel - 9
8) Santorini / Modern Art / Twilight Struggle - 8
9) Seasons / Lords of Waterdeep / Scythe / Gaia Project - 7 (4 jocuri care inainte nu erau in top 10 cele mai jucate)
10) Runewars / Concordia / Dominium / Mr. Jack / Majesty for the Realm - 6

Locul 11 e acum ocupat de alti potentiali candidati la top 10 cele mai jucate:

11) Tikal / Cosmic Encounter / Dominant Species / Five Tribes / Mombasa / First Class / The Gallerist / Great Western Trail / Rising Sun / Elysium / Gingkgopolis / - 5

Post Reply

Return to “Discutii generale”