Cele mai bune investitii in boardgame-uri

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62748Post Imago
01 Jul 2015, 18:26

Luna aceasta am cumparat 4 boardgame-uri, dintre care am apucat sa joc doar 2. Pe termen lung sper sa joc 2 din ele peste 20 ori, celelalte doua... sper sa le joc si pe ele, insa mai putin.

Unul din jocuri e Tzolk'in, care il voiam de mult timp. L-am gasit in libraria Carusel Carturesti, cu 99 lei. La casa mi-au spus ca e gresit pretul, insa mi l-au dat oricum... cu 94.5 lei. In acel moment ma gandeam ca e o super afacere, probabil cea mai buna investitie intr-un joc (judec in perspectiva, caci nu l-am jucat niciodata inca:)
Astfel, prin asociatie, m-am gandit care ar fi jocurile care au generat cea mai multa distractie in raport cu pretul. Pentru mine castigatorul de departe este Castles of Burgundy, jucat de 18 ori (si va mai fi jucat de multe ori), cumparat la 90 lei, de pe forum. Raportul pret/ora jucata este de aproximativ 3 lei/ora:)
Urmeaza Puerto Rico, jucat de 15 ori, pret 130 lei, raportul este de ~9 lei/ora, la egalitate cu Agricola.
Carcassonne are un raport ridicat (~ 4 lei/ora), deoarece il joc des cu non-gameri si in vacanta, unde il iau pentru ca este portabil. Insa nu mai este atat e fun pentru mine, probabil din momentul in care m-a batut un incepator de 2 ori la rand, pentru ca tragea doar biserici, iar eu doar drumuri.

Care sunt jocurile care simtiti ca au o valoare mare in raport cu pretul care l-ati platit pe ele, si daca nu aveti de acestea, care sunt jocurile care ati simtit ca ati dat bani degeaba pe ele. Pentru mine asemenea joc a fost Flash Point - am incercat sa joc varianta family dupa care ma intrebam de ce as juca vreodata acest joc cand Pandemic este mult mai fun.
Last edited by Imago on 01 Jul 2015, 23:03, edited 1 time in total.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62749Post Teddy
01 Jul 2015, 19:15

Interesant subiect, insa daca prin absurd as face o astfel de evaluare cred ca daca ajungcu media la 30-40 lei pe partida cu jumatate din jocuri cred ca ma declar multumit.

Facusem o astfel de statistica personala de curiozitate pe vremea cand aveam catan si alte 2-3 jocuri si am scos undeva la 2.5 lei pe partida de catan. Si-a meritat banii jocul ala cu varf si indesat..daca mai pun si banii pe care i-am luat pe joc cred ca scad sub 2 lei/partida.

Conquest of the empire cu cele 4 partide a scos 25 lei pe partida.. asta cu titlu informativ.

Nici nu as sti cum sa incadrez cele 30 de jocuri nejucate inca :p

La cate jocuri am dat eu, ma gandeam in felul urmator: am luat un joc cu 150 lei, l-am jucat de 2 ori si l-am dat cu 130.. rezulta 10 lei partida si e ok pentru mine, bine, asta in cazurile fericite.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62750Post DanielIndru
01 Jul 2015, 19:37

As zice ca e o "cheltuiala" si nu o "investitie".
Si cred ca trebuie luat in considerare si numarul de jucatori ca sa fie imaginea completa.

Doi oameni care joaca Crokinole au nevoie de 40 partide ca sa ajunga la 10 lei ora (40 partide x 1/2 ore x 2 jucatori).
Dar 10 oameni care joaca Resistance ajung acolo imediat.

In ambele cazuri un singur om probabil ca a platit pentru joc, dar de satisfactie au parte mai multi.

Pentru mine, jocurile de carti au cel mai bun raport pret/partide: Race for the Galaxy, Ascension, Star Realms.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62751Post Imago
01 Jul 2015, 21:14

Cazul cu Resistance e interesant. Am cumparat anul trecut in octombrie jocul, si l-am jucat prima data weekendul trecut, in teambuilding.
Drumul intr-o singura directie a durat 8 ore, deci dus si intors am jucat foarte multe partide cu colegii in autocar. A meritat cu varf si indesat cei 50 lei.

Blackbane

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62756Post Blackbane
01 Jul 2015, 23:09

Si eu o privesc tot ca pe o cheltuiala, nu ca pe o investitie. As zice chiar un viciu. Dar na, e mai ieftin si mai sanatos decat cocaina. :lol:
Teddy wrote: Nici nu as sti cum sa incadrez cele 30 de jocuri nejucate inca :p
La asta ma gandeam si eu. Din fericire, la mine sunt ceva mai putine, chiar daca imi vin acum, in weekend, din US, Concordia si Forbidden Stars. Plus ca, din pacate, n-apuc sa joc de prea multe ori un joc, din lipsa de timp sau a unui program normal de munca ( atunci cand prietenii au weekenduri si timp liber, se intampla de multe ori sa muncesc ).

Ma gandesc ca poate ar trebui sa fie luat in calcul mai degraba raportul bani / numarul de ore jucate. Ca vorba aia, joci 4 partide de Roll for the Galaxy cat ti-ar lua sa joci un Middle-Earth Quest.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62758Post 26octombrie
01 Jul 2015, 23:54

Eu privesc putin altfel lucrurile. Nu m-a interesat niciodata nici cat m-au costat jocurile, nici cat m-a costat o partida. Cand imi iau un parfum, nu ma gandesc cate ore o sa ma dau cu el si sa stau sa impart suma la nr. de ore, sa vad cat m-ar costa. Simt bucurie cand il miros si mi-e suficient.
La fel si cu jocurile. Un joc ma umple (sau nu) de bucurie cand il joc. Dar nu numai atat, simt o stare de bine si cand ma gandesc la momentele trecute cand l-am jucat. Si, cel mai frumos, ma incanta si asteptarea, gandul ca-l voi juca :D So, it's not that simple, IMHO.
In a nutshell: am multe jocuri pe care le iubesc, ma gandesc cu drag la ele si ma bucur nespus ca le am. Pe unele le joc adesea, pe altele mai rar, unele chiar foarte rar (once a year); asta nu le face pe cele care vad masa mai indragite decat celelalte. Si mai sunt jocuri ok, pe care le pastrez pentru ceilalti si cateva jocuri meh, cu care mi-am luat teapa. that's life. Una peste alta, ma simt mult mai bogata uitandu-ma la jocurile mele decat daca n-as fi cheltuit niciun ban si s-ar fi scurs oricum pe tampenii. ;) Enjoy gaming!

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62760Post Miţã
02 Jul 2015, 07:35

26octombrie wrote:Eu privesc putin altfel lucrurile. Nu m-a interesat niciodata nici cat m-au costat jocurile, nici cat m-a costat o partida. Cand imi iau un parfum, nu ma gandesc cate ore o sa ma dau cu el si sa stau sa impart suma la nr. de ore, sa vad cat m-ar costa. Simt bucurie cand il miros si mi-e suficient.
La fel si cu jocurile. Un joc ma umple (sau nu) de bucurie cand il joc. Dar nu numai atat, simt o stare de bine si cand ma gandesc la momentele trecute cand l-am jucat. Si, cel mai frumos, ma incanta si asteptarea, gandul ca-l voi juca :D So, it's not that simple, IMHO.
In a nutshell: am multe jocuri pe care le iubesc, ma gandesc cu drag la ele si ma bucur nespus ca le am. Pe unele le joc adesea, pe altele mai rar, unele chiar foarte rar (once a year); asta nu le face pe cele care vad masa mai indragite decat celelalte. Si mai sunt jocuri ok, pe care le pastrez pentru ceilalti si cateva jocuri meh, cu care mi-am luat teapa. that's life. Una peste alta, ma simt mult mai bogata uitandu-ma la jocurile mele decat daca n-as fi cheltuit niciun ban si s-ar fi scurs oricum pe tampenii. ;) Enjoy gaming!
VP de la mine.
Eu încerc sa mă abțin sa nu fac reclama la matercard, dar când mă uit cât de frumos stau în biblioteca, priceless.

salieri84
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 181
Joined: 19 Dec 2012, 12:26
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62765Post salieri84
02 Jul 2015, 10:13

VP si de la mine,Luana ;)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62768Post MandrulDuce
02 Jul 2015, 12:15

E destul de dificil de cuantificat intr-un model matematic valoarea pe care o obtii dand banii pe un boardgame. Mi se pare ca in esenta se reduce la a incerca sa raspundem la intrebarea "Cat costa fericirea?".

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62770Post Rautz
02 Jul 2015, 13:19

Nu prea au relevanta calculele matematice pentru calculul 'fericirii'

Ca numar de partide jucate, probabil cel mai bine iesi cu party games; am jucat peste 100 jocuri de No Thanks!, si a costat 35 Lei jocul. Sau zeci/sute de partide de Mafia, si poti spune ca e gratis jocul(intr-un grup mare de oameni cineva are deja 'componentele' jocului)

Ca numar de ore din nou Mafia poate castiga lejer (modul cum il jucam noi, poate dura si 2 ore jocul)

Sau numar de oameni care se bucura de joc, din nou Mafia sau Dixit sau orice party game.


Dar aceste jocuri satisfac doar partea de amuzament si interactiune cu ceilalti jucatori.
Mai exista partea de exercitiu mental, si as zice ca multi cei de aici mai mult asta ne dorim din boardgames, aproape toti jucam jocuri 'grele', fara prea mult amuzament, unele din ele fara multa interactiune, dar care te lasa de multe ori mult mai satisfacut la final decat un party game.

Si atunci e greu de cuantificat, un joc epic de cateva ore de un joc 'greu' te satisface mai mult decat 100 jocuri de No Thanks!, desi pierde detasat atat la capitolul partide/pret si ore jucate/pret (si merge si invers, sunt momente in care 1 singur joc de party game te satisface mai mult decat orice boardgame de gandire)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 62772Post 26octombrie
02 Jul 2015, 19:11

Thanks :)
In ceea ce privește cele mai uzate jocuri, la noi in casă ar fi Ricochet Robots și Carcassonne și Tridom, cu sute de partide la activ.
Tot zic c-o să completez și eu top 100, sper sa apuc s-o fac zilele astea

HolyGigi

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 63362Post HolyGigi
05 Aug 2015, 16:17

Acum vreo 2 ani, cand m-am apucat de boardgaming, m-am decis sa imi fac un excel care sa imi arata exact asta, care sunt jocurile mele cele mai jucate, care si-au meritat banii.

Rezultatul e asta:
https://drive.google.com/file/d/0BzDXQV ... sp=sharing
(puteti download-a fisierul ca sa il editati pentru colectia voastra, altfel se vede ca poza)

M-am plictisit sa il tot updatez dupa ce ma jucam insa, asa ca acum e total irelevant pentru mine. Plus, dupa ceva timp, iti faci o idee buna despre ce a meritat cu adevarat si ce a fost cam rateu.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 63364Post Imago
05 Aug 2015, 16:28

Fisierul este destul de complex pentru a fi updatat frecvent:)
Boardgamesgeek poate fi mai usor de updatat, insa este mai limitat in obtiuni.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 66976Post Haddeo
13 Jan 2016, 22:12

BeatU wrote: Carcassonne are un raport ridicat (~ 4 lei/ora), deoarece il joc des cu non-gameri si in vacanta, unde il iau pentru ca este portabil. Insa nu mai este atat e fun pentru mine, probabil din momentul in care m-a batut un incepator de 2 ori la rand, pentru ca tragea doar biserici, iar eu doar drumuri.
La Carcassonne poti sa incerci varianta in care fiecare jucator trage la inceput 3 tileuri si pe masura ce joaca un tile din mana, trage inlocuitor. Asa jocul mai minimizeaza din componenta de noroc si aduce un plus de strategie. scuze de ot
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

lcosmin

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 66988Post lcosmin
14 Jan 2016, 16:17

Rautz wrote:Nu prea au relevanta calculele matematice pentru calculul 'fericirii'
Așa zic și eu... N-aș încerca să cuantific cât de bună a fost "investiția" prin numărul de partide jucate. Mie îmi face (cel puțin) la fel de multă plăcere să cumpăr jocul, să-l desfac, să mă uit la componente, să-l văd frumos în raft acolo, aliniat (ocd-ul, deh :lol: ). Jucatul propriu-zis nu e totul.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 67002Post BloodSerj
15 Jan 2016, 14:49

Evaluarea cantitativa pret/partide jucate isi are limtele sale din pespectiva hobby-ului nostru. Multi dintre noi achiztioneaza noi jocuri foarte des, si deci majoritatea dintre ele poate ca nu ajung stranga multe partide. Pentru cei care sunt in tribiul cult of the new(yours included) "presiunea" da ajuca jocuri noi e poate si mai mare :P.
Mi se pare mai important calitatea experientei, asa cum o descrie si Luana. Daca joci o singura partida, dar este una epica pe care o vei povesti si la batrante nepotilor, modul cum ai rasuntat situatia pe ultima tura castigand jocul la cateva VP, atunci jocul face toti bani sau investitia!
Si poate ca este bine ca de subliniat cuvantul investitie, pentru ca pe langa bani mai investesti si timp nu? Costuri de oportunitate - poate ai fi putut sa joci altceva intretimp.... :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 75313Post adelindumitru
02 Dec 2016, 23:30

Jocul de baza Legendary Marvel l-am primit cadou, dar toate extensiile care au urmat mi-au scos din buzunar cam 1700 lei. Dupa vreo 200 de jocuri de Legendary (aproximativ), cred ca stau destul de bine la 8.5 lei/ joc. Cel mai bine stau la Catan + negustori si barbari: cam 5 lei pe joc.

Daca vorbim doar dpdv al banilor cheltuiti / joc, Eldritch Horror (+ 2 extensii mici) e cea mai proasta investitie pana acum: 86 lei/joc!!!! apoi Keyflower => 60 lei/joc, urmata de Imperial Settlers la o distanta considerabila (35 lei/joc). Pe de alta parte, jocurile de EH au fost unele din cele mai tari experiente in materie de board games, pe cand cele de Keyflower....meh.

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 75322Post Plu
03 Dec 2016, 11:59

Cred ca acest topic nu are nici o noima.. :td:

Aproape toti userii de pe forum putem sa afirmam ca acest hobby este complet ne-economic si nu e pt oameni zgarciti cu investitiile in voie buna si distractie.

Aproape orice joc cumparat nu renteaza daca e vorba sa calculezi raport cost/partida. Daca ar exista localuri super bine dotate care sa ofere jocuri in stare buna spre inchiriere atunci ai iesi pe + cu cheltuiala.

Insa daca ai prins microbul atunci nu mai e cale de intoarcere... We're doomed :twisted: but we're happy :D
Last edited by Plu on 03 Dec 2016, 12:12, edited 1 time in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Cele mai bune investitii in boardgame-uri

Post: # 75323Post adelindumitru
03 Dec 2016, 12:12

Pai atunci hai sa nu mai posteze nimeni in sectiunea de Bursa, in sectiunea de Promotii s.a.m.d. doar cumparam fiecare ce apucam la orice pret gasim si asta e. Unii oameni incearca sa mentina hobby-ul asta "on a budget", si mi se pare util uneori sa vezi ce cheltuieli au fost doar costuri si ce cheltuieli au fost investitii. Costul/joc e doar un indicator printre altii, dar daca adaugi si indicatorul cat de memorabil a fost jocul respectiv deja se schimba lucrurile. Jocurile de Catan nu au fost neaparat memorabile (chiar daca au fost distractive), dar la cat de ieftin am iesit pe termen lung a fost o achizitie perfecta. Jocurile de Eldritch Horror au fost memorabile, si pana acum foarte scumpe, dar pot estima ca pe termen lung achizitia se va dovedi o investitie buna. In schimb, jocurile de Keyflower stau prost si la capitolul cost/joc si la cel cat de memorabil a fost jocul.

Post Reply

Return to “Discutii generale”