Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73051Post Zmiq86
24 Sep 2016, 20:35

Azi m-am uitat la raftul meu de jocuri și m-a dus la gândul să-vă întreb - aveți jocuri, care vă ați cumparat, dar din cauză diverse lucruri nu ați jucat deja. Nu știu dacă este bine, dar eu am aproape 15 jocuri, care n-am jucat deja :mrgreen: Nu știu de ce ... poate nu am timp pentru ele, dar nu vreau și le vând ... e un pic foarte ciudat.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73053Post emisanSB
24 Sep 2016, 21:54

Sunt mai nou pasionat de hobby-ul asta, in speta de vreo un an.
La hobby ma refer la colectionat, pentru ca in privinta jucatului, am avut contact cu boardgameurile de mai multa vreme (in 2004-2005 am jucat prima data Carcassonne si Take it Easy, aduse de un prieten din Germania)
Cam tot ce am colectionat, am adunat in ultimul an, respectiv vreo 40-50 de titluri, insa mai mult de 2-3 nejucate nu am avut niciodata.
Cum le iau, sunt nerabdator sa le testez :D
Acum am tras un pic si frana de mana cu achizitiile, sa apuc sa testez tot ce am si sa "aprofundez" titlurile preferate.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73054Post Miţã
24 Sep 2016, 21:54

Zmiq86 wrote:Azi m-am uitat la raftul meu de jocuri și m-a dus la gândul să-vă întreb - aveți jocuri, care vă ați cumparat, dar din cauză diverse lucruri nu ați jucat deja. Nu știu dacă este bine, dar eu am aproape 15 jocuri, care n-am jucat deja :mrgreen: Nu știu de ce ... poate nu am timp pentru ele, dar nu vreau și le vând ... e un pic foarte ciudat.
Da, am cam 50 de jocuri și alte 50 extensii care stau pe raft si nu au fost jucate :)

Ce a mai apărut nou? Need to spend my :cc: :cc:

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73069Post Shaikan
25 Sep 2016, 11:33

Si eu sunt pe la 18 jocuri + expansiuni nejucate. Motivul e de obicei ca ma mai strang cu lumea si ad-hoc si nu apuc sa invat un titlu nou asa ca iese tot ceva mai vechi pe masa :P. Sper sa apuc sa reduc din numarul asta in urmatoarea perioada

User avatar
pejte
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 40
Joined: 28 Feb 2016, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73070Post pejte
25 Sep 2016, 11:55

Momentan am o colectie destul de mica si singurul joc pe care nu l-am jucat este Game of Thrones, deoarece nu am reusit sa strang inca 5 prieteni pentru 2-3 ore de joc :(
In rest toate jocurile noi pe care le iau le joc as soon as possible. Am in schimb jocuri pe care le-am jucat de foarte putine ori, sau pe care nu le-am mai jucat de luni intregi.

User avatar
rockerrullz
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 13 May 2014, 16:44
Location: Iasi

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73071Post rockerrullz
25 Sep 2016, 12:18

Deci eu stau bine tare... am doar un singur joc nejucat + 5 extensii :D

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73072Post CristiQ
25 Sep 2016, 12:25

Cand colectia creste exponential intr-un timp scurt, este imposibil sa reusesti sa joci tot ceea ce ai in colectie, oricat de mult ai vrea. In principal (in cazul meu) din cauza lipsei de parteneri de joc interesati de noutatile introduse in colectie, si in al doilea rand, din cauza lipsei mele de timp ptr. a citi si invata un joc nou (caci daca nu fac eu lucrul acesta, altcineva nu prea se incumeta).

Statistica arata cam asa: 23 de jocuri din colectie nejucate (inca), 7 jocuri din colectie jucate (dar nu copiile mele ci ale altora) si 59 de expansiuni nejucate (inca). Si aici nu am inclus cele 53 de expansiuni din Lord of the Rings LCG nejucate (.. inca).

:(

..mda
sper ca la anul acasta statistica sa arate mai bine.

Si la capitolul RPGs .. 7 produse (4 RPGs) nejucate (inca) si 8 ("expansiuni"/suplimente) nejucate (.. inca).

:(
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73076Post adelindumitru
25 Sep 2016, 13:19

Daca vorbim de jocuri pe care le pastram in colectie - 1 extensie nejucata (se rezolva asta seara insa) - e vorba de Strange Remnants pentru Eldritch Horror.

Daca vorbim de jocuri pe care le avem, dar nu intentionam sa le pastram - adaug aici inca 3, primite recent cadou dar care nu isi gasesc locul pe raftul meu.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73077Post danielM
25 Sep 2016, 14:27

12 jocuri nejucate (inclusiv extensii); in acest an am reusit sa mai recuperez din terenul pierdut, insa in ultimele doua luni nu am ma jucat aproape nimic din motive de concediu etc. Nu ma ingrijoreaza sa am jocuri nejucate, prefer sa le joc atunci cand apare momentul potrivit, sa am timp sa le pregatesc si invat :).
Cred ca oricine are o colectie ceva mai numeroasa va avea intotdeauna aceasta "problema".

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73078Post DanielIndru
25 Sep 2016, 15:10

Cred ca intrebarea asta ar fi mai pertinenta peste 3 saptamani, dupa Essen.
Multi dintre noi o sa avem si 30-40 jocuri noi (nejucate) in colectie... :)

User avatar
rockerrullz
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 13 May 2014, 16:44
Location: Iasi

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73079Post rockerrullz
25 Sep 2016, 15:18

DanielIndru wrote:Cred ca intrebarea asta ar fi mai pertinenta peste 3 saptamani, dupa Essen.
Multi dintre noi o sa avem si 30-40 jocuri noi (nejucate) in colectie... :)
Yey... vreau si eu vreo 2-3 jocuri de acolo... dar din pacate nu voi putea ajunge :(

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73080Post Teddy
25 Sep 2016, 17:03

Mi-a fost frica sa mi le numar cand ai deschis topicul, dar uite ca le-a luat pe rand si am "numai" 42 de jocuri nejucate. La care se mai adauga 4-5 extensii. Geez. Eram convins ca le tin sub control la 30 si un pic. Ce-i drept le-am pus la socoteala si pe cele 9-10 de la math trade. Deci calculele mele erau corecte la 32 jocuri nejucate inainte de math trade si mi-e groaza ca vine essen-ul. Promit sa nu iau mai mult de 10.

pejte wrote: singurul joc pe care nu l-am jucat este Game of Thrones, deoarece nu am reusit sa strang inca 5 prieteni pentru 2-3 ore de joc :(
Se vede ca nu l-ai jucat. 4 jucatori cred ca e optim pt GOT. Si dureaza 4-6 ore :))

User avatar
pejte
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 40
Joined: 28 Feb 2016, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73081Post pejte
25 Sep 2016, 18:54

Teddy wrote:
pejte wrote: singurul joc pe care nu l-am jucat este Game of Thrones, deoarece nu am reusit sa strang inca 5 prieteni pentru 2-3 ore de joc :(
Se vede ca nu l-ai jucat. 4 jucatori cred ca e optim pt GOT. Si dureaza 4-6 ore :))
BGG nu pare se recomande jocul in 4. Dar daca chiar dureaza peste 4 ore nu cred ca o sa am cu cine sa il joc vreodata :lol:

User avatar
Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 165
Joined: 28 Aug 2016, 01:36
Location: Sofia, Bulgaria

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73084Post Zmiq86
25 Sep 2016, 19:56

DanielIndru wrote:Cred ca intrebarea asta ar fi mai pertinenta peste 3 saptamani, dupa Essen.
Multi dintre noi o sa avem si 30-40 jocuri noi (nejucate) in colectie... :)
Din pâcate o să iau numai 2-3 jocuri din Essen, chiar un prieten le-vă lua pentru mine ... însă sunt sigur că jocurile nu vă fi jucat curând ;) Mda, parcă fiiecare om, care adună jocuri are problemul aceast :D Sunt fericit că sunt un om normal ... :lol:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Jocuri, care aveți dar nu ați jucat deja?

Post: # 73085Post Haddeo
25 Sep 2016, 20:14

Zmiq86 wrote: Sunt fericit că sunt un om normal ... :lol:
Si totusi, nu stiu cati suntem normali, cei care strangem jocuri :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Discutii generale”