Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75760Post adelindumitru
21 Dec 2016, 14:57

Că tot e la modă subiectul extensiilor zilele astea...Am observat că majoritatea preferă să aibă o colecție cât mai diversificată, numărul jocurilor de bază dominând categoric numărul extensiilor. Cred că sunt singurul ciudat de pe forum cu doar 8 jocuri de bază și 16 extensii (dintre care 11 doar pentru un singur joc :lol: ).

Care ar fi unele argumente pro și contra achiziționării jocurilor de bază / extensiilor pentru jocurile pe care le ai deja? În sensul de prioritizare, că așa inevitabil ajungi în timp să ai mai multe din ambele categorii.

Eu mă gândesc așa de obicei:
- știu că am unele jocuri care îmi plac, pe care le-am ales după ore întregi de documentare ca să văd că mi se potrivesc mie și prietenei mele;
- știu că jocurile respective pot fi și mai bune dacă îmi cumpăr o extensie.
- => prefer să investesc în extensii și nu în jocuri noi.

Cred că de fapt la mine e vorba de aversiune față de risc...nu vreau să risc să iau un joc care nu îmi place, așa că prefer să iau extensii pentru un joc care știu că îmi place deja. Bineînțeles, dezavantajul e că așa s-ar putea să ratez unele jocuri care probabil mi-ar plăcea. Avantajul e că am mai multe șanse de a juca jocurile favorite și și cheltui mai puțini bani (pentru că de obicei extensiile sunt mai ieftine decât jocurile de bază).

Acum că am observat că îmi plac jocurile dudes on a map însă, cred că voi avea o problemă...de-abia aștept să iau câteva jocuri nou-nouțe (pentru mine, nu că ar fi neapărat noi). Unul dintre ele din fericire nu are încă nici o extensie: Inis. :tu:

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75762Post CristiQ
21 Dec 2016, 15:03

Nu esti singurul "ciudat" .. eu am 87 jocuri de baza si 127 extensii si 29 carti promo.
Da, este bine sa ai o colectie cat mai diversificata, insa cand ajung la un anumit numar, devine din ce in ce mai greu sa le poti juca pe toate, si aici intervin extensiile care aduc replayability, mecanici noi, s.a. jocului de baza.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75764Post bogdanjovi
21 Dec 2016, 15:40

@ adelindumitru: Presupun că dacă ești atât de selectiv cu jocurile, şi pentru extensii faci un pic de research. Dar nu ai fost niciodată dezamăgit de o extensie la un joc preferat? Sau să ai senzația că ai luat-o degeaba?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75765Post adelindumitru
21 Dec 2016, 15:50

Hm nu chiar..Să vedem:

1. extensiile pentru marvel legendary - e jocul meu favorit, nu au cum să mă dezamăgească în principiu, și din fericire nu a fost cazul până acum. Fiind un joc modular și partea cea mai distractivă fiind găsirea de noi combo-uri între caractere, cu cât ai mai multe caractere și oponenți cu atât mai bine.

2. Negustori și barbari pentru Catan - nu am prea folosit restul modulelor în afară de scenariul cu invazia barbarilor, dar l-am jucat de atâtea ori pe acela încât și-a făcut toți banii extensia. E cam ceea ce aș considera must-have pentru Catan (orașe și cavaleri mi se pare că îl complică prea mult, iar catan nu e un joc pe care să îl joci pentru că e complicat...nu ar trbeui să fie un prânz consistent ci o gustare delicioasă, iar cam asta devine cu Negustori și barbari).

3. Forsaken Lore și Strange Remnants pentru Eldritch Horror - nu le-am folosit atât de mult pe cât aș fi dorit, dar cele 2 jocuri cu fiecare dintre extensii au fost "wow!" Mă bucur însă că nu mi-am luat un big box expansion, ce-i drept.

4. Path of Destiny pentru Seasons - mai multe cărți? un nou zar? niște tokenuri interesante? la 70 și ceva de lei? fiecare leu a meritat!

5. Ta-Seti pentru Kemet - încă nu am apucat să o joc, dar am desfăcut cutia aseară și era plină de chestii faine :D.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75767Post Shaikan
21 Dec 2016, 16:17

Mie de exemplu mi s-a intamplat sa iau o extensie si sa stea neatinsa luni de zile daca nu chiar ani. Pentru ca e mai bine sa joci jocul de baza de mai multe ori pana vezi daca iti place si merita sa investesti in extensii sau pana il inveti si de multe ori e si mai comod, atat pentru mine cat si pentru oamenii care l-au mai jucat(vorbesc aici de grupuri cu care mai joc ocazional, nu cu cei cu care joc de pe forum, care au experienta mai mare si se adapteaza usor).

In privinta ideii, de ce prefer sa iau jocuri de baza peste extensii, e simplu. Sunt adeptul experientelor noi, a regulilor, a componentelor, a mecanicilor, etc. Desi unele extensii aduc o parte din aceste lucruri, sunt totusi adaugiri la un joc deja bun(daca am luat extensie inseamna ca imi place), nu ceva cu totul nou, o experienta imbunatatita, nu una noua.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Extensii sau jocuri de bază? Argumente pro și contra

Post: # 75771Post 26octombrie
21 Dec 2016, 19:37

eu am luat mult mai multe tepe cu extensii pe care le-am luat si n-au vazut masa/nu mi-au placut decat cu jocuri noi. So, pentru mine cararea e spre diversitate. Prefer sa-mi iau un parfum pe care-l iubesc decat sa testez noutati, deci inteleg ce spui, dar la jocuri e alta treaba. In plus, joc cu grupuri total diferite si nou-veniti si vechi prieteni, asa incat mi-e comod sa am de toate. Nu pot sa scot Smash Up cu cei care nu stiu engleza sau Inhabit the Earth cu un non-gamer.

Post Reply

Return to “Discutii generale”