S.o.s. Game of thrones help

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
minimo112

S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76199Post minimo112
08 Jan 2017, 18:13

salut
am nevoie de ajutor in alegerea jocului game of thrones
m-am decis de curand sa cumpar jocul game of thrones insa nu stiu care e cea mai potrivita varianta
noi suntem 6 prieteni iar 2nd edition (cea cu daenerys) am vazut ca este pentru 4 persoane insa varianta cu 3-6 jucatori ( cea cu castelul ) cred ca este destul de veche
ma puteti ajuta cu un link de unde ma pot lamuri mai bine ? si imi puteti spune daca varianta tradusa in romana e ok? ( pot juca cu extensii la ea ? )
de asemenea de unde il pot cumpara mai ieftin si
cum am zis .. vreau jocu asta pentru toti 6
multumescccccc

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76200Post Shaikan
08 Jan 2017, 18:19

Vezi ca exista doua tipuri de Game of Thrones. Game of Thrones the Card Game care e pentru 4(si cel nou parca) si Game of Thrones the Boardgame 2nd edition care e intre 3 si 6 jucatori. Sunt doua jocuri diferite in acelasi univers. Poti cauta pe BGG si afli mai mult ;). www.boardgamegeek.com

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76203Post 26octombrie
08 Jan 2017, 21:28

iar un verificator de preturi uite aici:
http://www.boardgameshub.ro/

ca idee, adesea poti prinde si pe elefant.ro reduceri de 25% la jocuri, iar Game of Thrones cred ca se gaseste si in oferta lor.
pe boardgamegeek.com gasesti orice vrei sa afli despre un joc, reviewuri, regulament, poze, diferente intre editii, you get the picture ;)
welcome!

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76204Post suf
08 Jan 2017, 21:46

Ajuta-ne sa aflam despre ce jocuri este vorba. Astea toate sunt Game of Thrones. Cu Daenerys pe cutie e A Game of Thrones: The Card Game (Second Edition). Cu mult castel pe cutie e A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition). Mai sunt si altele. Jocul de carti (cu Daenerys) e un joc customizabil ceea ce il face foarte diferit de alte jocuri ca si joc si ca si investitie de bani si timp; nu l-am incercat in 6 dar nu suna bine deloc. In schimb jocul pe tabla e ideal pentru 6 jucatori, deci poate asta s-ar potrivi mai bine din cele mentionate.

minimo112

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76208Post minimo112
09 Jan 2017, 00:26

multumesc foarte mult
m-am lamurit ... un mic detaliu il sarisem... card=/=board ..stupid me
e vorba de boardgame ... dintre cei care l-ati jucat cum vi se pare? v-ati plictisit de el ?
extensiile cum sunt?
de asemenea ma intereseaza un joc gen varcolacii ( bazat pe putine materiale , nu ca got , si care sa mearga in peste 8 jucatori- ceva gen te-ai uitat urat la mine...u esti vinovatu ) ... ceva sugestii ?
multumesc inca odata ;)

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76221Post Daemian1981
09 Jan 2017, 12:47

Pe scurt: Jocul e foarte antrenant si captivant, insa e destul de complex, relativ fiddly si tine mult. Cu cat mai multi jucatori, cu atat mai fun.

Pe lung: Tema cartii/serialului e chiar bine implementata, iar asta poate fi deopotriva un lucru bun dar si rau. Asa cum serialul e captivant si te tine in tensiune, la fel o face si jocul. Insa, complexitatea serialului (multe intrigi, personaje, fire narative etc.) sunt transpuse intr-o oarecare masura si in joc.

Asa ajungem la un regulament de vreo 30 de pagini (care s-a putea condensa in mai putine avand in vedere exemplele, imaginile, flavor texts etc.) cu destul de multe elemente de care trebuie sa tii cont. Desi la baza e un Risk-like area control/wargame, are destul de multe extra reguli care-l fac mult mai interesant (sincer, eu urasc Risk, dar AGoT imi place). O sa aveti nevoie de cateva jocuri ca sa va familiarizati cu toate regulile si sa mearga mai cursiv (la inceput tineti regulamentul aproape ca o sa aveti nevoie ;) )

Din cauza regulamentului, jocul dureaza destul de mult (BGG zice 2-4 ore, dar sa va asteptati ca primele jocuri sa depaseasca 5 ore). Evident, durata depinde si de numarul de jucatori, care, apropo, tre sa fie spre maxim (6) pentru o experienta cat mai placuta.

O problema a jocului este balansarea caselor. Pentru ca vrea sa se muleze destul de mult pe serial/carte, conteaza cu ce casa joci (pozitionarea initiala pe harta e cea mai importanta si e fixa in functie de casa). Unele case sunt avantajate prin pozitie si pot determina un aparent castigator destul de repede daca cel avantajat joaca destul de agresiv, iar restul nu se aliaza impotriva lui. De asemenea, daca nu sunteti 6, trebuie sa aveti grija ce case va alegeti ca sa nu ramana careva de caruta si sa se uite la restul cum se indreapta spre castigarea jocului, fara sa poata face ceva in privinta asta.

Jocul e axat in special pe conflict, iar daca nu sunt toti jucatorii la fel, n-o sa placa tuturor (in plus ar putea sa "strice" jocul pentru restul: de ex., 2 sunt mai competitivi dar restul stau in bucatica lor, si asa pot avantaja pe unul din cei 2 pur si simplu pt ca nu actioneaza). In plus, la fel ca in carte/serial se incurajeaza aliantele (si tradarile evident :D ), dar trebuie ca lumea sa agreeze acest lucru (daca se fac aliante doar pe baza de relatii personale, n-o sa iasa bine).

Daca toate cele de mai sus vi se potrivesc, atunci go for it!
Iti recomand sa te uiti la un playthrough pe youtube sa-ti faci o idee despre cum se joaca.

minimo112

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76246Post minimo112
09 Jan 2017, 17:54

multumesc pentru lamuriri daemian
inca un lucru totusi
e vreo diferenta intre varianta in romana si cea in engleza ?
pot folosi extensiile din engleza la jocul de baza in limba romana?
ms

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: S.o.s. Game of thrones help

Post: # 76251Post Daemian1981
09 Jan 2017, 21:32

Doar jocul de baza e tradus in romana, asa ca daca vrei si extensiile o sa fie o discrepanta. Daca toti stiti engleza si esti convins ca vrei sa iei si extensiile la un moment dat, ar fi bine sa iei jocul in engleza. De altfel, nu exista nici o diferenta intre varianta in romana si cea in engleza in afara de textul de pe carti/harta/regulament.

Post Reply

Return to “Discutii generale”