Regulamente groaznice

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Regulamente groaznice

Post: # 77550Post danielM
21 Feb 2017, 23:22

Pe langa componentele frumoase, hartile care mai de care mai colorate, piesele de lemn sau miniaturile care asteapta sa prinda culoare, fiecare joc contine cheia: regulamentul. Multe sunt scrise foarte bine, sunt structurate si asezate inspirat. Altele insa, te fac sa te intrebi cine a fost capabil sa scrie atat de prost un regulament? sau ajungi sa vezi ca unii au reusit performanta sa faca un joc foarte simplu sa para ca e al naibii de complicat. Cand m-am gandit la un astfel de top, mi-au venit imediat in minte urmatoarele regulamente:

1. Numarul 1, incontestabil, el si numai el: Dreams. De mentionat ca eram la targul de jocuri de la Targu Mures din decembrie anul trecut, pe finalul penultimei zile pare-mi-se. Deci, obosit. Nu cred ca a avut neaparat mare importanta acest detaliu. Am mers la standul celor de la Happy Color unde lucreaza un prieten si, printre altele, imi spune ca nu a reusit sa invete Dreams si daca vreau sa il incercam. (Hah, floare la ureche - mi-am zis) Deschidem jocul si ma pun sa citesc. Si recitesc. Execrabil, groaznic. Eram 4 oameni la masa si nu reuseam sa ne dam seama cum se joaca jocul ala. Intelesesem pana la o etapa, apoi ceata densa. Intr-un final ne-am prins cum functiona. Ne-am simtit ca si cum am fi inventat roata. In concluzie, un joc mediocru cu un regulament deplorabil.

2. Bohnanza - regulamentul in limba romana. Se afla la oarecare distanta de locul 1, insa isi merita din plin pozitia in topul meu. Un joc pe care l-am invatat in 3 minute urmarind un video pe BGG (ulterior citirii si rascitirii regulamentului), de complexitate mica, mi-a dat destule batai de cap in invatarea lui. Faza de negot si donatii e extrem de prost explicata. Am incercat zilele astea sa il pun pe masa, m-am uitat peste fituica de regulament si am abandonat tentativa, frustrat.

3. Claustrophobia - este foarte departe de primele doua, insa trebuia sa ocupe cineva si locul asta. Desi nu l-am mai jucat de ceva vreme, tin minte ca mi-a dat ceva batai de cap atunci cand l-am invatat. Nu este cel mai inspirat regulament.

Care este topul vostru de regulamente foarte proaste cu care ati interactionat?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77551Post Chuckila
21 Feb 2017, 23:49

Primul joc ce mi-a rasarit in minte cand am vazut numele topicului, este, de departe: Solarius Mission.

Se simte de la primele randuri ca regulamentul este scris de un non-english speaker. Fraze mai greoaie si fara sens rar mi-au fost date sa citesc; daca bine imi aduc aminte si unii termeni erau apropiati ca si nume, greu de deosebit cand se referea la o parte a jocului sau la alta. Stateam cu VladV si citeam de cate 2-3 ori o fraza sa vedem daca incepem sa intelegem ce vrea nenea designer-ul sa ne trasmita. Dupa care, cand aveam impresia ca am inteles, ne dadeam seama ca era vorva de alta componenta a jocului - si ia-o de la capat.

Jocul nu e rau, insa regulamentul e dezastru.

Si al doilea joc, insa aici nu e nici pe departe asa rau (cu toate ca multa lume s-a plans de cat de prost era scris regulamentul si il puneau #1 la "asa nu") : Agricola.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77552Post Corwin
22 Feb 2017, 00:02

La ora asta nu cred ca scot un top, dar un joc cu regulament oribil e Might & Magic Heroes: The Board Game. A trebuit sa-mi scot regulile intr-un PDF ca nu eram in stare sa le explic folosind ordinea din regulament. Sunt exceptii si detalii date cu intarziere peste tot. Am gasit niste player aids, si cel mai probabil daca va fi sa-l mai joc vreodata mi le voi printa.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

criss

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77563Post criss
22 Feb 2017, 10:48

La jocurile de razboi pe care le-am incercat:
1. Napoleon's Triumph (fara tutoriale externe nu l-as fi putut invata, mai ales la atacul/apararea de tip 'Wide');
2. Seria ASL (nu groaznic, doar foarte complex, din fericire exista ASLSK'urile care simplifica mult)
3. Soldiers: Man to Man Combat in World War II (pentru faza de licitatie/inceput)
4. Hannibal: Rome vs Carthage (prea lung, cu neclaritati)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77569Post adelindumitru
22 Feb 2017, 13:39

S-ar putea să fiu singurul care crede asta, dar regulamentul de la Keyflower mi s-a părut foarte dificil de urmărit. Cel puțin părțile referitoare la transport& upgrade mi s-au părut foarte ciudat scrise

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77576Post danielM
22 Feb 2017, 16:46

criss wrote: 4. Hannibal: Rome vs Carthage (prea lung, cu neclaritati)
Si eu m-am gandit sa-i acord mentiunea regulamentului de la Hannibal. Jocul e destul de simplu, atat ca are anumite exceptii situationale care nu se ivesc foarte des. Insa este prost scris, detaliile importante nu sunt subliniate cumva. Totusi, dupa prima partida in care o sa faci multe greseli, la o recitire, lucrurile incep sa se limpezeasca, insa tot vor ramane cateva reguli neclare.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77577Post Keyser
22 Feb 2017, 17:14

Paths of GLory, Mono stie :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77578Post Corwin
22 Feb 2017, 17:15

O mentiune speciala din partea mea: in Empires: The Builder Expansion (pentru Age of Empires III) au uitat sa mentioneze modul principal prin care produci builderi... :P Aparent nenea designerul a gasit eroarea, dar nu s-a transmis la timp pentru print. Detalii...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Blackbane

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77585Post Blackbane
23 Feb 2017, 00:21

Archipelago. Regulament stufos si ambiguu care, dupa citire, a necesitat alte 100 de clarificari citite pe BGG. De altfel, exista si o errata postata pe site chiar de designerul jocului, deci asta vorbeste de la sine.

Alte mentiuni ( care de fapt sunt sinonime cu jocuri pe care le-am jucat gresit prima data ): Android: Netrunner, Glass Road ( tot mai-sus-mentionatul Uwe ). Iar Eldritch Horror nu are un regulament scris prost, dar e atat de stufos incat la primul joc am stat cu foile in brate pe durata intregului joc.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77588Post 26octombrie
23 Feb 2017, 00:54

Neuland. Inca astept sa coboare o zana, pe o raza de luna, si sa ma-nvete sa-l joc, altfel nu intrevad posibilitatea.
Aristoocrazy. L-am luat, am citit de cateva ori regulamentul si mi s-a parut incoerent. I-am scris autorului, dupa ce am gasit pe siteul lor un regulament updatat in ... ceha. Mi-a raspuns ca se pregateste sa il traduca si in engleza, in cateva zile, pentru toti cei care au cumparat jocul. Asta se intampla acum vreo 4 ani. Inca astept...
Formidable Foes, al lui Friese. Horror (regulamentul, jocul m-asteptam sa fie asa, de-aia l-am luat)!

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Regulamente groaznice

Post: # 77589Post BloodSerj
23 Feb 2017, 07:51

Ma limitez la colectia mea doar...si ma uit la Dead Panic, greu de navigat, multe lacune. Unde mai pui ca a fost unul din primele jocuri cand am intrat in hobby.

Post Reply

Return to “Discutii generale”