Five Tribes?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Five Tribes?

Post: # 79679Post adelindumitru
14 May 2017, 00:57

Pentru 2 jucatori in special. Singura problema pe care am vazut-o mentionata e ca durata de asteptare poate fi foarte mare si ca analysis paralysis apare mai ales in jocul de 2. Asta nu ar fi neaparat o problema....alte critici? Ati recomanda Yamatai in detrimentul Five Tribes?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Five Tribes?

Post: # 79683Post 26octombrie
14 May 2017, 10:48

mie imi place mai mult Five Tribes, mi s-a parut mai legat, ca feeling. Solutia e simpla: sa ne intalnim cu Arthur si sa jucam un Five Tribes (de la mine, eventual) si un Yamatai (de la Arthur), dupa care sa venim aici cu impresii pentru cine mai e interesat. Ce zici?

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Five Tribes?

Post: # 79685Post mihnea_1309
14 May 2017, 10:57

Eu zic ca dimpotriva, stai mai mult sa astepti daca joci in 4, nu in 2. In Five Tribes trebuie inteles de la inceput ca sunt zeci, daca nu sute de mutari posibile si poti sa stai 1 ora sa o cauti pe cea ideala. Daca observi o mutare buna, o iei si gata...nu stai sa cauti alta un pic mai buna, dupa care cauti alta un pic mai buna decat aceea etc. De asta unii se blocheaza complet la Five Tribes, e singurul joc la care am vazut sa se intample asta. Just go for a move and hope for the best ;)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Five Tribes?

Post: # 79790Post adelindumitru
18 May 2017, 02:13

Hey, thanks! Dar din pacate in urmatoarea perioada programul nu imi prea permite. "Mai bine legat" suna ca un argument destul de convingator meanwhile pentru Five Tribes.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Five Tribes?

Post: # 79800Post emisanSB
18 May 2017, 15:27

Aseara am jucat pentru prima data Yamatai si pot sa iti ofer niste impresii la cald. Five Tribes il am de cand a aparut si l-am jucat de destule ori, fiind unul din favoritele grupului.
In primul rand rand, opinia mea este ca ambele sunt jocuri foarte bune de 2 jucatori. Pe langa faptul ca toate actiunile disponibile se impart doar la 2 jucatori, modul in care se stabileste ordinea in tura imi place foarte mult la ambele jocuri. Mai ales datorita faptului ca poti jongla in asa fel incat sa ai 2 ture consecutive.
Ambele sunt jocuri tactice ce impun decizii de moment, insa permit si alegerea unei strategii predominante.
Ca sistem de punctaj, am inceput sa urasc "point-salad-urile" iar Five Tribes se incadreaza perfect aici. Este destul de greu de anticipat cate puncte are fiecare adversar si cu cine sa te lupti mai exact, pentru victorie. In Yamatai simti ca muncesti pentru fiecare punct iar departajarea la sfarsit poate sa fie "la mustaţă".
Nu pot zice de vreunul ca e mai bun decat celalalt, ambele au plusuri si minusuri, ambele arata spectaculos intinse pe masa, deci recomandarea mea este pentru amandoua.
O precizare: eu nu as juca Five Tribes fara Artisans. ;)

Post Reply

Return to “Discutii generale”