Forma si dimensiuni pentru masa de joc

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7066
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 79952Post DanielIndru
25 May 2017, 15:19

Vreau sa-mi fac o masa strict pentru jocuri - am inceput prin cumpararea unui set de picioare rabatabile, pentru ca nu am loc sa o tin desfacuta tot timpul.

Dupa oarecare timp petrecut studiind mi-am dat seama ca nu stiu exact ce forma si dimensiuni sa aleg.
Initial ma gandisem la un dreptunghi de 110 x 140 cm.
Apoi am vazut ca unii recomanda patratele, altii hexagoanele, iar altii dreptunghiurile foarte alungite.

Cum joc preponderent Euros, vom fi in 90% din timp 2-4 oameni la masa.
Iar jocurile de acest gen nu ocupa foarte mult spatiu, comparativ cu Eclipse sau Twilight Imperium.
Din cate imi aduc aminte, Agricola, Terra Mystica si Keyflower au cerinte mai speciale de spatiu, dar nimic exagerat.

Din experienta voastra, care sunt dimensiunile ideale pentru o masa de jocuri?
Si care e forma preferata?

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 79954Post alexddumitru
25 May 2017, 15:30

Noi folosim o masa extensibila de la Ikea: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/10290221/ Este foarte solida (cumva in ciuda faptului ca e extensibila), iar suprafata este de obicei suficienta.

Ar avea 2 inconveniente:
- pentru anumite jocuri este cam ingusta (cred ai identificat corect latimea pe la 110, ori asta are doar 80)
- incap doar 2 oameni pe o parte, pentru ca are suportul fix pe mijloc si nu permite a treia persoana. In total, incap 6 oameni (cu cate 2 in capete) la un joc care nu ocupa prea mult loc.

Altfel, mereu am visat la o masa hexagonala, care mi se pare suprafata perfecta pt partide care implica mai mult de 3 jucatori.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 79957Post 26octombrie
25 May 2017, 16:33

pentru noi asta e masa ideala. e foarte zdravana, are amprenta mica la sol, adica incap multe scaune si picioare, nu ocupa vizual spatiu, iar daca vrei sa o desfaci e huuge (in ultimii doi ani doar la caverna am desfacut-o).
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/40217069/

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 79959Post DeeDee
25 May 2017, 17:00

Si eu sunt de parere ca pentru confort, e bine sa incapi sub masa cu picioarele.

Mie imi incap surprinzator de multe jocuri pe masuta de cafea/gaming ne-desfacuta. Doar cutia si unele componente mai ajung puse undeva langa. Asta e undeva la 90 x 70 cm. Inca nu am patit sa nu incapa ceva pe masa desfacuta, ~ 82 x 135

Ca si dimensiune, depinde si unde vrei sa o stochezi. Vrei sa o tii undeva dupa o usa? Daca o faci hexagonala, o sa ocupe mai mult spatiu, mai putin eficient ca una dreptunghiulara. Si daca ai odata 8 invitati... cum ii asezi, sa nu stea in colturi?
La sistemul asta de picioare, cum ai comandat tu, poate poti pune si sistem de prelungire cum avea masa aceea de la ikea. Si atunci poti sa ai si masa mai mica, pentru 2-4, si optiunea de una mai lunga, pentru 6-8. Eu asa m-as gandi, ca vesnic ma gandesc la acele sanse 1% care te prind nepregatit.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 79962Post cristianf
25 May 2017, 19:39

Noi ne descurcam binisor cu o masa de 0.75 x 1.75. Trebuie sa recunosc ca am apelat si la un side table pentru bauturi / snacks. In general mi se pare suficient spatiul. Daca era pe la 0.90 x 1.80 probabil ca era perfecta. Mai mare de atat nu cred ca e cazul.

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 80034Post CristiQ
29 May 2017, 12:34

DanielIndru wrote:Din experienta voastra, care sunt dimensiunile ideale pentru o masa de jocuri?
Si care e forma preferata?
Eu ti-as recomanda dreptunghi de 92cm x 153cm (3' x 5') .. este suficient de lata ptr. Euros (dar nu numai) .. si este foarte estetica ochului deoarece raportul lateralelor este aproape de raportul de aur. Dimensiunile pe care le-am recomandat sunt pentru suprafata de joc. daca vrei cu hand rest sau alt alte adaosuri .. suprafata totala va trebui sa fie mai mare.

Eventual poti sa o faci si mai lunga 92cm x 184 cm. (raportul de 1:2 nu este unul inestetic). De mult vreau sa-mi fac si eu o masa adevarata de tabletop gaming insa nu am gasit timpul si unele materiale inca. Dimensiunea pe care a-si alege-o este de 92x184.

Alte forme pot fi interesante dar sunt mai greu de realizat si de multe ori ocupa mai mult spatiu decat creaza.

.. just my 2 cents ;)
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Forma si dimensiuni pentru masa de joc

Post: # 80071Post iuli212
29 May 2017, 23:53

Ca forma mi se pare ok dreptunghiulara.
Poti sa joci foarte bine in 2 sau 4 pe laturile mari, in 3 pe laturile mari + una mica si in 6 pe toate laturile. In functie de joc sau dimensiuni pot intra si 3 pe latura mare + capete (8).
Ca dimensiune nu am stat sa vad exact pe ce am jucat. Au variat mai mereu. Probabil ca va conta in fuctie de locul disponibil, daca mai este utilizata si pentru alte activitati etc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”