Ce e cu Funko Pop

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
tehcip

Ce e cu Funko Pop

Post: # 81808Post tehcip
27 Aug 2017, 11:29

Am inceput sa vad din ce in ce mai mult reclame de la diferite board game shops din Romania toate cu Funko Pop

Cumpara cineva chestiile alea, e un motiv pentru care aduc atatea si incearca sa le bage pe gat la lume?

Deja ma cam enerveaza, as vrea si eu sa vad news cu games doar de aia am dat like/subscribe nu pentru prostiile astea

Ma lamureste cineva ce e cu fenomenul? :)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Ce e cu Funko Pop

Post: # 81809Post cristianf
27 Aug 2017, 12:05

Tre sa mergem la ziua lui X. Ce-i place lui X ? ... berea, femeile si Game of Thrones. Pai berea o da el, cu femeile se descurca, hai sa ii luam un Funko Pop Tyrion. Ta da !

acidutzu

Re: Ce e cu Funko Pop

Post: # 81849Post acidutzu
29 Aug 2017, 18:55

Priveste invers. Se aduc atat de multe, pentru ca sunt cautate, nu invers. Nimeni nu comanda sute de produse si spera sa le vanda. ;)
Sunt populare tocmai pt ca gasesti aproape orice personaj doresti, de la fotbal pana la horror-uri vechi.
Sunt populare pt ca sunt accesibile. Daca vrei sa faci un cadou poate nu stii ce joc ii place, poate nu-i plac jocurile sau poate nu vrei sa dai 200+ lei pe un joc. Ce-i iei de banii aia? Un turn instabil? Cate turnuri instabile poti oferi?
Asa pac, un funko pop cu Marioara Murarescu. :lol:

tehcip

Re: Ce e cu Funko Pop

Post: # 81852Post tehcip
29 Aug 2017, 20:04

Daca mi-ar lua asa ceva cineva de ziua mea as stii f clar ca habarnare ce imi place si I las da de cap :)
Toate arata la fel cu diferente minore nu inteleg de ce ar vrea cineva asa ceva
Cumpara un mini sau o statueta/figurina daca chiar vrei sa iei nu deastea

Daca sunt asa cautate si le vrea lumea de ce is tot timpul la reducere si spameaza cu ele pe social media?

acidutzu

Re: Ce e cu Funko Pop

Post: # 81875Post acidutzu
31 Aug 2017, 07:03

Si cu toate astea sunt multi care le gasesc dragute, unora le place sa le primeasca, altii chiar le colectioneaza. Eu n-am multe, doar 5-6, iar nevasta-mea aproximativ 30 (majoritatea disney si "robotul ala din star wars" - e fan star trek, nu star wars :D ). Cunosc pe cineva care are sute.
Prietenii ar putea la fel de bine sa-ti ia un joc cu zombie si tu sa doresti unul cu vampiri. ;)

Unii colectioneaza table de sah - toate arata la fel cu diferente minore, nu? :lol: La fel si cu undite, monede, carti (am o groza de carti care arata cam la fel). Hobby-ul e hobby, nu e mai bun sau mai prost.

Statuetele sunt mai scumpe, mult mai scumpe. Tocmai mi-am luat asta:
http://www.shopdcentertainment.com/prod ... rom=Search
Sunt innebunit dupa Harley! Like crazy cat lady, crazy. :lol: De ziua mea imi iei o statueta de 300 euro sau un funko de 20? Daca raspunsul e 300 euro atunci iti trimit cererea mea de prietenie plus o lista cu toate statuetele pe care vreau sa mi le iau viata asta.

Intrebarea legata de social media imi aduce aminte de anii '90 cand au inceput sa bage reclame la TV si era reclama la o masina straina (nu mai stiu ce, nu ma intereseaza masinile, pt mine toate sunt la fel - te duc din punctul A in punctul B) si taica-miu zicea "Sigur e o masina proasta si nu se vinde, altfel de ce i-ar face reclama? Ai vazut vreo reclama la Dacia?". Promovarea se face tocmai ca oamenii sa descopere produsul respectiv.
Ai Lord of the rings LCG. Jocul are peste 100 de extensii, aparand cate una pe luna. FFG-ul posteaza cate 2 stiri despre fiecare extensie in parte? De ce?

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Ce e cu Funko Pop

Post: # 81978Post omucu
06 Sep 2017, 05:52

Fiecare e cu piticii lui, noi ii avem pe aia cu jocurile, altii au pitici cu funko.

E clar ca e nebunie cu astea:


Post Reply

Return to “Discutii generale”