Unboxed and punched cardboard la kil

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Unboxed and punched cardboard la kil

Post: # 82033Post Haddeo
08 Sep 2017, 16:58

Dupa Vinhos Kickstarter a ramas 667g de cardboard de aruncat, nu cred ca am aruncat mai mult cardboard de la un alt joc.
Si am pastrat tileurile blank, ca altfel mai erau cateva zeci de grame in plus.

Image

Astept pozele voastre cu cardboard la kil dupa unbox and punch, gasiti un joc cu mai mult de aruncat ? :)

PS:
De obicei jocurile vin cu punchboardurile on top dar cutia se inchide perfect, dupa ce arunci cartonul ramane un gol intre insert si cutie si componentele sar in voie. Cei de la Eagle-Gryphon au facut ceva extraordinar cu Vinhos si Gallerist si au pus boardurile peste, cutia practic nu se inchidea cum trebuie decat dupa ce faceai punch (nu mai vorbesc ca vin si cu capac la insert, genial ). O solutie la celelate jocuri era sa scot insertul si sa pun boardurile punched sub el, astfel ca se compensa pentru spatiul pierdut si componentele stateau oarecum mai bine fixate.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Unboxed and punched cardboard la kil

Post: # 82034Post 26octombrie
08 Sep 2017, 18:10

sunt destul de multi care au inceput sa lase cutia neinchisa, cum zici tu. insa la Cacao (motiv pentru care l-am si dat), au facut cartoanele sa intre in insert si, dupa ce le scoteai, zburau componentele din minunatul insert de cate ori miscai cutia :(

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Unboxed and punched cardboard la kil

Post: # 82040Post omucu
09 Sep 2017, 16:07

26octombrie wrote:sunt destul de multi care au inceput sa lase cutia neinchisa, cum zici tu. insa la Cacao (motiv pentru care l-am si dat), au facut cartoanele sa intre in insert si, dupa ce le scoteai, zburau componentele din minunatul insert de cate ori miscai cutia :(
mini-expansionul cu vulcani rezolva perfect problema asta, practic vine pe un carton care se indoaie sa fixeze piesele in insert.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Unboxed and punched cardboard la kil

Post: # 82240Post Haddeo
20 Sep 2017, 07:21

Haspelknecht + extensie
N-am pus si cutia extensiei pentru ca o pastrez in alte scopuri, doar ce am aruncat (regulamente in alte limbi + punched cardboard )

Image
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Discutii generale”