Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 82901Post DanielIndru
17 Oct 2017, 16:12

Articol publicat mai intai pe goingcardboard.ro
Dacă îți plac boardgames și ești constant în căutare de noutăți, probabil că împarți anul în două astfel de “jumătăți”:

Image
Iar dacă ești conștient de distribuția lansărilor de boardgames de-a lungul unui an, probabil ai în minte această imagine:

Image
Cei care sunt într-adevăr cunoscători știu că prima bară a graficului e de fapt alcătuită din alte bare mai mici:

Image
Evident, am făcut peste tot puțin stretching de dragul vizualizării – respectiv am fost puțin răutăcios cu referința la Kickstarter. Dar m-am ars, așa că am dreptul. :)

Realitatea e că marea majoritate a jocurilor noi se publică în ultimele 2-3 luni în fiecare an. În restul anului ne mulțumim cu “firimiturile” de la masa lui King Meeple și jucăm ce mai avem pus deoparte din anii trecuți. Din fericire, calitatea jocurilor lansate nu e ciclică precum cantitatea, așa că în fiecare an, înainte să începem să ne îndopăm cu bunătăți de la Essen, putem să elogiem câteva apariții remarcabile din primele 10 luni.

...
Să va aud preferintele pentru prima "jumatate" a lui 2017. :)

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 82902Post mihnea_1309
17 Oct 2017, 16:32

//wrong topic
Last edited by mihnea_1309 on 17 Oct 2017, 17:02, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 82906Post Haddeo
17 Oct 2017, 16:53

ha.... realizez ca n-am jucat niciun joc iesit in 2017 .
Am luat extensiile Haspelknecht , Terraforming Mars si Skye dar n-am apucat sa le joc.
Tot ce am jucat care are legatura cu 2017 sunt reprinturi : aniversarile lui Feld (mi-au placut jocurile, usor de pus pe masa, reguli putine timp de joc rezonabil si extensiile incluse aduc si rejucabilitate) si Alien Frontiers Big Box (un joc foarte bun de jucat in familie, cam magari cu pretul big boxului ) :)
Mi-am mai luat micro game-ul: 13 Minutes: The Cuban Missile Crisis dar n-am apucat sa-l pun pe masa.

Dupa ce m-am uitat pe listele si paralistele de la Essen de X ori mi-am dat seama si ca nu prea ma intereseaza prea multe. Nu m-a dat nimic pe spate incat sa fie un must have instant. S-a diluat cred piata asta, au aparut multe idei care introduc tot felul de gimmickuri care ma lasa rece. Prefer sa joc jocurile pe care le am si care imi plac.
Lisboa si Caledonia le-am luat de curiozitate si pt ca Kickstarter, apoi extensii de Agricola (singurul care ar fi un must have) , Marco Polo, Snowdonia, Orleans asa... ca sa fie, pentru ca imi plac jocurile.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 82907Post Corwin
17 Oct 2017, 16:55

Eu am jucat doar Anachrony (prea complicat si fiddly), si extensia de la Terraforming Mars, care n-avea cum sa nu-mi placa. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 82930Post 26octombrie
17 Oct 2017, 23:54

Eu am jucat Cities of Splendor, adica Splendor cu extensii (insa devine un alt joc cu fiece extensie) si pot spune ca e pe masura asteptarilor, imi place f mult.
Am mai jucat Dreamwell, care e un joc dragut, cu mecanici bizare si grafica asisderi.
Astazi am incercat The Quest for Eldorado, luat oarecum la plezneala si cu teama ca ar putea fi prea usurel si boring. A fost refreshing, ne-a placut si ma bucur ca l-am luat, un filler reusit si bun de pus pe masa pentru initiere.
Century Spice Road a fost o alta achizitie de succes, scurt si antrenant.
Nu intamplator apar mai mult fillere in achizitiile mele. Am multe euro exceptionale pe raft si prefer sa ma bucur de ele si sa-mi sting setea de a le vedea pe masa, decat sa mai bag bani si spatiu (pe care nu-l mai am de multa vreme) in noi achizitii neincercate.
N-am pomenit mai sus de Near&Far pentru ca e alta mancare de peste si, pentru mine, e clar jocul anului 2017. Ma unge pe suflet pana si gandul de a-l scoate pe masa. Imersiv si poetic, unul dintre cele mai frumoase jocuri ever din punct de vedere estetic (if you dig Ryan Laukat graphics), e o experienta completa. Me.Loves.Laukat.

Sunt mandra ca am fost destul de cuminte (acum realizez ca am omis sa iau in calcul, pentru afirmatia asta, toate jocurile ce nu sunt din 2017 si pe care le-am cumparat anul asta...)
E primul an cand nu mi-am facut o lista de dorinte de la Essen si cand nu numar orele pana la revenirea lui Alex, cu bunatati. Asta nu inseamna ca n-o sa cedez unor tentatii :-)

Blackbane

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 83010Post Blackbane
19 Oct 2017, 18:14

Near and Far si Whistle Stop inca n-au vazut "masa".

In schimb am jucat:

Century: Spice Road - family style / filler, se joaca foarte repede si are cateva decizii ( de cele mai multe ori tactice ) de luat. 7.5
Quests of Valeria - un card drafting filler, nimic deosebit, are e usor de transportat si are o grafica frumoasa. 7.7
Masmorra: Dungeons of Arcadia - considerand cat de putin imi plac dungeon crawler-ele, mi-a placut foarte mult. E fun si aspectul de "take that" ii da niste puncte in plus. 8.5

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Despre cele mai bune jocuri din 2017, inainte de Essen

Post: # 83033Post mihnea_1309
20 Oct 2017, 12:49

Haddeo wrote:Dupa ce m-am uitat pe listele si paralistele de la Essen de X ori mi-am dat seama si ca nu prea ma intereseaza prea multe. Nu m-a dat nimic pe spate incat sa fie un must have instant. S-a diluat cred piata asta, au aparut multe idei care introduc tot felul de gimmickuri care ma lasa rece. Prefer sa joc jocurile pe care le am si care imi plac.

Nu stiu cat e "vina" pietei sau cat e "vina" noastra. Citisem undeva ca jocurile noi sunt pentru gamer-i noi. Pana la urma inovatiile sunt foarte rare, doar ca atunci cand esti nou venit in hobby ti se pare ca le vezi peste tot. Dar per ansamblu si mie mi se pare un an mai slab decat ultimii 2-3 (lasand la o parte Gloomhaven, care e un outlier).


Prea putine am incercat si eu din jocurile de anul asta, dar imi place Quest for El Dorado...un fel de filler plus plus. Poti sa-l joci cam cu oricine, dar strategia e acolo daca esti interesat. Foarte variabil ca setup, recomand aranjamentele grele pt. gameri, atunci incepe sa straluceasca.

Placut surprins si de Fugitive (un joc de-a soarece si pisica addictive), Card City XL (l-am jucat f. putin dar e mult mai deep decat pare...asta e pentru fanii aranjamentelor spatiale). Iar 13 Minutes e o distilare extrema a Twilight Struggle reusita. O gramada de decizii pt. un microgame de 10-15 minute.

Si undeva mult peste toate astea sade Gloomhaven, care e undeva in top 3 ever pt. mine.

Post Reply

Return to “Discutii generale”