10^3 mesaje 3*100 VP

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84246Post Haddeo
11 Dec 2017, 12:33

1000 de mesaje si 300VP in cei 2 ani de activitate.... hurrayyyyy.

Voiam sa va multumesc, pentru existenta forumului, pentru comunitate, pentru joaca.
Am descoperit board game-urile mult mai devreme de acum doi ani dar am avut o perioada de pauza de 2-3 ani (probleme personale).Dupa acel hiatus, am gasit forumul, pasiunea a revenit iar colectia s-a marit considerabil.

Am avut placerea sa joc si/sau sa ma vad cu multi de aici. Imi aduc aminte cu mare placere de jocurile de 15X Agricola, de perioada cand ne intalneam aproape saptamanal in Lente si de cateva jocuri de la nationala.

Au fost si momente mai tensionate, anumite discutii pe forum probabil mi-au adus si antipatii, asta e viata :).
Am participat la doua nationale unde am avut placerea sa intalnesc colegi de forum pe care altfel nu as fi avut ocazia sa-i intalnesc si sa ma joc cu ei.
Cu toate acestea, pentru mine, nationalele au aruncat si o umbra in forma "bisericutelor" formate si din acest motiv nu cred ca o sa mai particip pe viitor la ele (aceasta neplacere mi-a fost confirmata si de alti colegi). Aceleasi "bisericute" care se intampla si prin intalnirile pe privat/facebook care sa evite aparitia nedoritilor.

Inteleg ca timpul de joaca e limitat si vrei sa ai niste experiente cat mai placute, dar daca nu esti dispus sa renunti la acest "egoism" o data pe luna la o intalnire de forum sau o data/ doua pe an la o intalnire nationala, atunci imi pare rau sa zic dar consider ca nu aduci prea multe lucruri bune comunitatii.
Apreciez intalnirile deschise de pe forum ale celor din Cluj si stiu ca in trecut s-au intamplat pentru o perioada si in Bucuresti. E un sentiment aparte cand se intalnesc peste 10 oameni si se formeaza mese de joaca ad-hoc, fara preferinte, fara preconceptii.Imi pare rau ca e un sentiment destul de rar in comunitate.
Inteleg si de ce se fac aceste "bisericute", e nasol, de exemplu, sa joci in 4 un joc (poate complex) cu un incepator si acest incepator sa miste mai greu, sa puna intrebari, sa te incurce facand king making neintentionat ajutand alt jucator, etc.
Inteleg ca sunt si cei care poate strica un pic experienta de joc incercand poate sa castige cu orice mijloace, sa stea foarte mult sa se gandeasc, sa devina agresivi in joc, sa iti ascunda o anumita strategie (chiar daca tocmai te-au invatat jocul si e primul tau joc) etc. (mi s-au intamplat personal toate aceste exemple).
Cu toate aceste eu joc cu drag orice joc cu oricine si am invatat sa trec peste aceste neajunsuri, mai ales la nationale sau la rarele ocazii cand ne intalnim mai multi.
Experientele acestea sunt personale (chiar daca mi-au mai fost confirmate si de altii) si e foarte posibil ca eu sa fiu parte din problema :).

Cu toate astea cred ca ceea ce face o comunitate sa se numeasca o comunitate e ca reusim sa trecem peste "interesele proprii" (macar in anumite ocazii) si sa reusim sa integram pe toata lumea in comunitate. Cred ca mai multa lume trebuie sa inteleaga asta si sa mai lase garda jos si sa fie mai deschisi, cine stie ? poate vor avea si niste surprize placute.

Va doresc sarbatori fericite, un an nou plin de bucurie si joaca si sper ca putem sa facem pasi impreuna catre o comunitate mai unita si relaxata.

PS:
Las si un video la o conferinta care atinge criticile mele din acest post dar poate nu prinde chiar esenta a ceea ce am vrut eu sa evidentiez: https://www.youtube.com/watch?v=D9vPidgEyUk
Last edited by Haddeo on 18 Apr 2020, 14:28, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: 10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84253Post adelindumitru
11 Dec 2017, 14:34

Cred că sunt chestiuni distincte totuși. Cineva poate contribui la comunitate și fără să fie dispus mereu să joace jocuri cu persoane pe care nu le știe. Îmi imaginez că e nasol să vezi că se formează bisericuțe și că nu ești bine primit, dar nici nu poți condamna oamenii pentru că se bucură de hobby. Eu nu particip la întâlniri pentru că îmi e destul de greu să interacționez cu persoane pe care nu le știu, dar apreciez faptul că mereu mi-au răspuns oamenii aici când am avut o nelămurire sau o întrebare legată de hobby. Până la urmă e o activitate pe care o facem ca să ne simțim bine, și îi înțeleg perfect pe cei care preferă să joace cu propria "bisericuță". Nu cred că există o datorie morală de a-i primi în grup pe toți. Știu că și pe BGG și pe r/boardgames prevalează perspectiva că trebuie să îi primești pe alții în grupurile tale (atât timp cât sunt persoane ok), dar nu e chiar atât de simplu. Cineva poate să fie o persoană extrem de plăcută și să fie incompatibilă totuși cu un grup. Mă rog, ceea ce încerc să zic e că sunt mai multe moduri de a aduce plusvaloare în comunitate: tu te referi la un aspect; a da sfaturi privind achiziția de boardgames sau alte lucruri e altul.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: 10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84260Post Haddeo
11 Dec 2017, 16:04

adelindumitru wrote:fără să fie dispus mereu să joace jocuri cu persoane pe care nu le știe.
vs
Haddeo wrote:" o data pe luna la o intalnire de forum sau o data/ doua pe an la o intalnire nationala
Observi ceva fundamental diferit intre ce am zis eu si ce ai scris tu?
Eu nu zic ca nu sunt si alte modalitati de a aduce valoare, zic doar ca aceasta atitudine pe langa ca nu aduce valoare face mult rau. De aceea cred ca e important.
Sfaturi de achizitii, daca nu gasesti pe forum, poti sa iei si de la un magazin sau de pe bgg / reddit etc. nu? Si in general, orice chestie care se poate rezolva online poti sa o gasesti si in alta parte. Poti sa te joci online in alta parte, poti sa ai discutii interesante si in alta parte, etc.
Ceea ce e mai greu de obtinut e joaca intr-un loc fizic comun si de aceea consider ca e si cea mai importanta parte.
Parca boardgame-urile erau laudate pentru partea sociala si de interactiune fizica, acolo era accentul/diferenta.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
bogdanjovi
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 133
Joined: 27 Dec 2013, 17:23
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84268Post bogdanjovi
11 Dec 2017, 17:55

Eu as spune doar multi ani inainte pe forum si chef de joaca!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: 10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84280Post 26octombrie
12 Dec 2017, 08:19

La multi ani :-)
Si mie mi-e taaare dor de serile din Lente, cand se umpleau 10-12 mese cu oameni si nu stiai ce-o sa joci, fiecare venea cu 2-3 jocuri si ajungeau o gramada pe mese. Asa am si intrat in lumea asta, daca nu era Mihai cu serile lui de joaca si voi, cei care veneati, probabil ca as fi ramas si eu la un raft cu jocuri si cam atat. Nici nu vreau sa ma gandesc cat de talamba trebuie sa fi fost (nu sustin ca mi-a trecut!), dar toti m-au primit cu drag la masa si acolo mi-am facut prietenii de joaca de mai tarziu. Atmosfera era fenomenala :D :D :D
Problema nu cred ca vine din indisponibilitatea jucatorilor. Am remarcat ca, pana acum 2-3 ani, se juca destul de eterogen, euro nu aveau o pondere mai mare decat celelalte. Cred ca foarte multi din cei care veneau atunci s-au dus in zona euro, si cand spun euro vreau sa spun heavy-euro :lol: Asta duce la niste schimbari de dinamica, nu prea mai poti pleca cu cele trei kile de joc spre intalnire, fara sa stii cu cine/daca il vei juca si fara ca ceilalti potentiali jucatori sa se fi uitat macar la un tutorial. Astept sa mai oboseasca lumea si sa revina la jocuri mai putin pretentioase (din punctul de vedere al punerii pe masa).
Anyway, mi-e taaare dor de magicele intalniri din Lente... :cry:

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: 10^3 mesaje 3*100 VP

Post: # 84328Post ProfessorChaos
12 Dec 2017, 17:05

@ Luana: Hei, eu cred ca putem in continuare sa recream atmosfera Lente. Am incercat un beta-test cu Snakes & Wizards si ma declar multumit de rezultat. Sau poate mi s-a parut doar mie? Acum depinde si de care e disponibilitatea persoanelor - cum ne sincronizam in saptamana respectiva. Oricum cred ca forta este in prezenta a jucatorilor tacuti de pe forum care ar vrea sa se joace dar poate nu se simt (inca) confortabil sa se alature.

Si sunt de acord si cu adelindumitru - uneori e si vorba de chimia dintre oamenii de la masa.

@Haddeo: Si noi iti mulțumim că faci parte din această comunitate! Și bine punctat cu acel video.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii generale”