Evolutie BGG Top 100

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Evolutie BGG Top 100

Post: # 85004Post Corwin
15 Jan 2018, 12:28

Anul trecut prin octombrie am gasit pe BGG un user care posteaza in fiecare saptamana statistici legate de BGG top 100, si am inceput sa urmaresc ce se intampla in top, daca tot sunt informatiile intr-un format usor de digerat.

Topicurile cu analiza saptamanala

Surpriza din ultimul timp (pentru mine) e ca Gaia Project (81) care era mult mai jos decat Clans of Caledonia (84), a urcat mai repede si saptamana asta l-a depasit. Stiu ca multi vad Gaia Project mai bun ca Terra Mystica, deci e foarte posibil sa-l vedem in top 10 in cateva luni.
Terraforming Mars tot face rocada cu Star Wars: Rebellion, dar acum se pare ca a inceput sa se distanteze de el. Are Average Rating mai mic, dar mai multe voturi, si daca mai vin voturi va depasi si Twilight Struggle pentru locul 4. Am jucat SW: Rebellion o data, dar din pacate dureaza atat de mult ca nu stiu cand voi mai avea ocazia, motiv pentru care in cel mai bun caz ratingul meu va stagna la 9, pe cand TMars e de 10.
Alte doua jocuri care tot isi schimba ordinea in ultimul timp sunt Castles of Burgundy (11) si Great Western Trail (10), dar si aici cred ca GWT va lua avans in urmatoarele luni. Sunt curios ce va aduce extensia de anul asta la GWT, poate-l va salta si mai sus in top.

Si bineinteles marea mea intrebare e cat va urca Pandemic Legacy: Season 2 (68). La cate discutii au fost cu PL:S1, si acum cu Gloomhaven, ma astept la si mai multe opinii puternice daca ajunge PL:S2 prin top 10. Candva sper sa pot sa-l joc si eu, desi probabil ca-l voi cumpara si va sta ceva timp pe rafturi...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85005Post adelindumitru
15 Jan 2018, 12:39

Nu stiu daca Gaia Project va urca atat de sus, tema s-ar putea sa atraga mai putini oameni decat cea din Terra Mystica, iar locul atat de ridicat se datoreaza si faptului ca are putine rating-uri (1847 fata de Clans of Caledonia care are 3193 deja; de altfel, Gaia Project e jocul cu cele mai putine rating-uri din top 100). Impresia mea e ca Gaia Project e apreciat mai mult de cei carora nu le-a placut Terra Mystica, dar voiau sa incerce un joc de genul, decat de fanii infocati ai Terra Mystica, astfel ca s-ar putea sa piarda un segment de piata important (nu stiu insa daca e si fundamentata impresia).

Acum ca Great Western Trail a intrat in top 10 pot sa ma laud si eu cu 2 jocuri jucate de acolo (Terraforming Mars si GWT). Desi cel mai probabil multi useri ar fi mai multumiti de o rocada intre 7 Wonders Duel si Castles of Burgundy (am vazut o data jucat 7 Wonders Duel si nu m-a atras deloc).

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85012Post Corwin
15 Jan 2018, 13:18

Deocamdata am jucat 7 Wonders Duel doar de doua ori, si imi place, desi nu mi se pare de nota 10. Insa e impresionant ca un spin-off (si nu doar o noua editie sau retheme) al unui joc de succes sa ajunga atat de sus. Are si foarte multe ratinguri probabil pentru ca e atat de ieftin fata de alte jocuri din top, dar uitandu-ma la Average Rating cred ca GWT il va depasi in curand.

Gaia Project mi se pare ca are avantajul de a fi jucabil si cu 1 sau 2 jucatori, pe cand Terra Mystica doar nominal mergea si in 2, fiind mult mai bun in 3-5 jucatori. Deci cum spui si tu, poate unii care au evitat TM pentru ca nu mergea bine in 2 vor incerca Gaia Project si va primi voturi din acea directie.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85016Post VZQ
15 Jan 2018, 13:30

Corwin wrote:Deocamdata am jucat 7 Wonders Duel doar de doua ori, si imi place, desi nu mi se pare de nota 10.
Eu sunt de parere ca un joc situat atat de sus in top ar trebui sa fie capabil sa converteasca orice cetatean intr-un amator avid de board games - adica sa fie atat de bun, incat sa te prinda, chiar daca in mod normal nu balesti cand vezi o cutie plina de cartoane colorate si o mana de meepalsi. Din pacate, in cazul 7 Wonders Duel, nu este cazul (cel putin pentru mine + A Mea). L-am luat de drag, special ca joc de cuplu/familie, dar nu tine masa deloc. Sunt pe punctul de a-l face cadou unui prieten...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85019Post Chuckila
15 Jan 2018, 13:40

VZQ wrote:Din pacate, in cazul 7 Wonders Duel, nu este cazul (cel putin pentru mine + A Mea). L-am luat de drag, special ca joc de cuplu/familie, dar nu tine masa deloc.
Pe de alta parte, ai cazul meu. Unul dintre putinele jocuri pe care sotia cere sa le jucam (cred ca le pot numara pe o degetele de la o mana) si tuturor carora le-am aratat jocul au fost placut impresionati - de obicei "hai sa mai dam unul". 3 cupluri l-au cumparat, altor doua l-am facut eu cadou.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85021Post Imago
15 Jan 2018, 14:17

7 Wonders Duel e un joculet foarte fain pentru doi jucatori, insa ca scop si amplitudine al design-ului e pe la 1/3 din Castles of Burgundy. Daca ar fi sa aleg din 10 partide cate as juca CoB (cu jucatori avansati) si cate 7 Wonders Duel, raportul ar fi cam 8 vs 2.

Eu intodeauna dau un mic bonus jocurilor vechi atunci cand vine vorba de rating. Un joc cu ratingul 7.8 din 2010 este aproape mereu mai bun decat unul de 8.2 din 2015-2016. Poate nu are o tona de bling-bling-uri, si grafica e un pic mai veche, insa a trecut testul deflatiei ratingurilor din primii 2-3 ani.

Imi place mult 7 Wonders Duel, insa nu ma simt foarte bine vazand ca va devansa CoB. Daca nu ar exista 7 Wonders Duel, ar mai fi 4-5 alte jocuri 2P foarte bune si intense. Insa CoB are un echilibru foarte bun in foarte multe aspecte: Este un joc relativ simplu (dai cu doua zaruri, mereu si mereu), insa in acelasi timp iti prezinta o plaja mare de actiuni si decizii cat sa-l faca sa fie interesant( inclusiv pentru jucatori avansati). Nu este un heavy, insa daca joci cu planse avansate si cu jucatori experimentati, este tensionat si te tine in priza. Nu este un joc scurt, de "o gustarica" , insa nu este nici lung de 4 ore, cat sa trebuasca sa-i dedici o zi intreaga. Sunt relativ putine jocuri care pot sa faca acelasi lucru in modul in care il face CoB. Pe de alta parte, sunt multe alte jocuri 2P care sa poata face ce face 7 WD. 7 Wonders Duel este desigur unul dintre cele mai bune din aceasta lista.

Oricum, tinand cont de varsta diferita a jocurilor, 7 WD se bucura si de bonusul noutatii. Am avut si eu jocuri care au detronat titluri vechi datorita factorului prospetimii, insa in timp "vechiturile" se intorceau din nou si din nou pe masa, pe cand iubitele sclipicioase sfarseau pe lista de transfer, plecau prin schimburi, Mathtrade-uri, etc.

In ranking-ul BGG Scythe e pe 8 iar Agricola e pe 15, insa unul este un joc cu tema indrazneata (mechs, univers distopic post -WW1) si gameplay bleg, iar altul este un joc cu tema bleaga (gradinarit in secolul 17, really?), insa gameplay agresiv, plin de vana si caracter. Primul o sa fie in curand uitat, inlocuit de urmatorul lucru sexy, iar Agricola va continua mult timp sa fie jucata pe masa, pe web, pe tablete si telefoane.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85028Post VZQ
15 Jan 2018, 14:58

Chuckila wrote: Pe de alta parte, ai cazul meu. Unul dintre putinele jocuri pe care sotia cere sa le jucam (cred ca le pot numara pe o degetele de la o mana) si tuturor carora le-am aratat jocul au fost placut impresionati - de obicei "hai sa mai dam unul". 3 cupluri l-au cumparat, altor doua l-am facut eu cadou.
Eh, asta e faza ciudata, ca dupa cate reviews si live plays am urmarit pe Net, eram convins ca va fi hit, si nu a mers deloc. Si nu doar cu a Mea, ci cu toti din familie pe care-i mai chinui cu joacele. In schimb "Lost Cities", pe care l-am luat mai mult de scarba si de reclama, a prins la soata din prima. Deci nu e vorba ca nu se baga la chestii de calculat (dimpotriva, sunt genul ei de joc), ci pur si simplu am simtit toti ca lipseste ceva sa-l scoata in fata. Dar evident, de gustibus...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85032Post Haddeo
15 Jan 2018, 16:10

Imago wrote:Insa CoB are un echilibru foarte bun in foarte multe aspecte: Este un joc relativ simplu (dai cu doua zaruri, mereu si mereu), insa in acelasi timp iti prezinta o plaja mare de actiuni si decizii cat sa-l faca sa fie interesant( inclusiv pentru jucatori avansati). Nu este un heavy, insa daca joci cu planse avansate si cu jucatori experimentati, este tensionat si te tine in priza.
Nu poti sa ridici in slavi nici CoB nici 7WD , ambele sunt niste jocuri bune care sufera de probleme asemanatoare, cum e norocul.
Poti sa joci excelent la CoB si spre mijloc dai niste zaruri care iti mananca workerii si apoi la sfarsit dai un 2 , 2 in loc de 4, 6 si 1,1 in loc de 3,5 si nu poti sa faci ce vrei si pierzi vreo 2 mutari iar adversarului ii pica la fix.
La 7WD adversarul se risca , se risca si tu tot astepti sa-ti pice combinatia de carti ca sa-l prinzi la stiinta sau razboi si nu pica si ramai cu buza umflata :).
La 7WD jocul e mai scurt si poti sa mai dai o partida imediat dar CoB e asa fiddly (si ca setup si la sfarsitul fiecarei runde) incat nu iti mai vine sa-l pui pe masa iar in 4 sau nici macar in 3 nu l-as mai juca ever.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85036Post Imago
15 Jan 2018, 17:20

Intra-adevar, CoB nu e Agricola sau Through the Ages in ale design-ului. Insa are indiscutabil mai multa carne pe os decat 7 WD.

Despre noroc: In CoB dai de 50 de ori intr-un joc cu zarurile, ai 6x(2,3,4) locuri pe plansa centrala de unde poti alege, ai workeri, modifieri tehnologici ai rezultatului, muncitori, etc. La asemenea variatie de optiuni, e greu sa spui ca CoB e luck-based. Are acea limita de noroc, caracteristica multor jocurilor de societate, necesara a genera necunoscut (altfel jocurile ar fi un exercitiu de matematica, stiu ca sahul este foarte popular in lume, insa noi boardgamerii vrem si un pic de fun).

Multi jucatori se focuseaza prea intens pe cea ce vor EI sa faca, in loc sa observe si cum decurge jocul propriu zis. In caz ideal si eu as vrea sa-mi cada fix cladirile de care am EU nevoie, sa nu mi le fura adversarul, si sa-mi cada zarurile cum vreau eu. Insa jocul decurge altfel. In plus, unii oameni nu stiu reguli simple, gen sa nu-si umple niciodata cu 3 tile-uri compartimentul de tile-uri in asteptare sa fie plasate. Apoi se trezesc in situatii in care nu pot face mai nimic in unele ture. Alteori unii jucatori se focuseaza prea mult pe inchiderea unui sector in acel an, pentru a lua bonusul, ignorand alte activitati. Si vrea sa-i cada 1 neaparat in ultima tura, caci el ARE nevoie de 1 pentru a pune acea manastire. Well guess what, e posibil sa cada 6, iar el nu are nici un muncitor rezerva. Ghinion sau inflexibilitate?

CoB se joaca mult mai eficient maximizand zarurile care iti cad. Vrei sa plasezi o cladire de 4, insa iti cad zaruri de 2 si 6. In loc sa iei doi muncitori, mai bine iei un tile care nu iti arde neaparat acum sa-l pui, insa iti va trebui in doua runde. Cu alt zar vinzi o marfa.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85079Post adelindumitru
16 Jan 2018, 15:01

Oricum, nu 7 Wonders Duel e cea mai surprinzătoare apariție din top 100. Acolo aș încadra Star Realms, Jaipur, The Resistance: Avalon, Patchwork...

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85080Post Corwin
16 Jan 2018, 15:19

Mie cele mai surprinzatoare mi se par:
- Crokinole, avand in vedere ca urmatorul dexterity game e pe 315, iar restul de la 500 in jos. Si ca dupa parerea mea e mai degraba o activitate decat un board game...
- Captain Sonar: un joc care se joaca cel mai bine in 8 jucatori? N-as fi crezut ca va avea asa succes pentru simplul fapt ca e greu sa strangi 8 oameni sa-l joace. Stiu ca si Twilight Imperium 3 e cam in aceeasi categorie, si in plus mai si dureaza o zi sa-l joci, dar avand in vedere compozitia generala a topului 100, mi se pare mai de asteptat sa apara in el TI3 decat Captain Sonar.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85082Post Corwin
16 Jan 2018, 15:26

VZQ wrote:
Corwin wrote:Deocamdata am jucat 7 Wonders Duel doar de doua ori, si imi place, desi nu mi se pare de nota 10.
Eu sunt de parere ca un joc situat atat de sus in top ar trebui sa fie capabil sa converteasca orice cetatean intr-un amator avid de board games - adica sa fie atat de bun, incat sa te prinda, chiar daca in mod normal nu balesti cand vezi o cutie plina de cartoane colorate si o mana de meepalsi..
In cazul asta Through the Ages nu are ce sa caute in top 10. ;) Pe mine nu m-a atras, pentru ca-mi pare un Nations mai putin rejucabil si mai lung. Stiu ca Nations a aparut dupa, si s-ar putea sa-mi schimb parerea daca ma incumet vreodata sa cumpar app-ul de TTA, dar deocamdata pentru mine TTA a fost un mini-fail.
Last edited by Corwin on 16 Jan 2018, 15:33, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85083Post adelindumitru
16 Jan 2018, 15:29

Corwin wrote:
VZQ wrote:
Corwin wrote:Deocamdata am jucat 7 Wonders Duel doar de doua ori, si imi place, desi nu mi se pare de nota 10.
Eu sunt de parere ca un joc situat atat de sus in top ar trebui sa fie capabil sa converteasca orice cetatean intr-un amator avid de board games - adica sa fie atat de bun, incat sa te prinda, chiar daca in mod normal nu balesti cand vezi o cutie plina de cartoane colorate si o mana de meepalsi..
In cazul asta Through the Ages nu are ce sa caute in top 10. ;) Pe mie nu m-a atras, pentru ca-mi pare un Nations mai putin rejucabil si mai lung. Stiu ca Nations a aparut dupa, si s-ar putea sa-mi schimb parerea daca ma incumet vreodata sa cumpar app-ul de TTA, dar deocamdata pentru mine TTA a fost un mini-fail.
Da, nici eu nu sunt de acord. Încearcă să convertești un non-gamer jucând un joc de dificultate peste 4.0 și s-ar putea să ai surpriza că vei vedea o formă de om în perete.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85086Post Imago
16 Jan 2018, 15:41

Corwin wrote:
VZQ wrote:
Corwin wrote:Deocamdata am jucat 7 Wonders Duel doar de doua ori, si imi place, desi nu mi se pare de nota 10.
Eu sunt de parere ca un joc situat atat de sus in top ar trebui sa fie capabil sa converteasca orice cetatean intr-un amator avid de board games - adica sa fie atat de bun, incat sa te prinda, chiar daca in mod normal nu balesti cand vezi o cutie plina de cartoane colorate si o mana de meepalsi..
In cazul asta Through the Ages nu are ce sa caute in top 10. ;) Pe mine nu m-a atras, pentru ca-mi pare un Nations mai putin rejucabil si mai lung. Stiu ca Nations a aparut dupa, si s-ar putea sa-mi schimb parerea daca ma incumet vreodata sa cumpar app-ul de TTA, dar deocamdata pentru mine TTA a fost un mini-fail.
Daca ai macar o mica inclinate catre jocurile de civilizatie, nu cumpara aplicatia. S-ar putea sa-ti petreci apoi zeci de ore in toaleta de la servici jucand compulsiv acest joc diabolic:)
Sau ai pierde statiile de metrou in multe zile cand te duci la munca sau revii acasa. Mama lui de joc perfid.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85087Post Corwin
16 Jan 2018, 15:45

Haha. Bine de stiut. Deja am Terra Mystica, da joc cu timer foarte mare, asa ca inca n-am ratat statia. Pe de alta mi s-a intamplat sa ma trezesc pe la 4 noaptea si sa stau treaz jumate de ora sa-mi fac mutarile in toate partidele de TM...
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85088Post alexddumitru
16 Jan 2018, 16:00

Eu sunt convins ca Pandemic Legacy S2 va intra macar in top 20, daca nu in top 10. Mai dureaza probabil pana se vor termina campaniile multora (mai ales ale celor care l-au primit cadou de Craciun), ma astept sa ajunga la macar 10.000 de ratings in 3-6 luni. Eu l-am inceput cu sotia si se prefigureaza a fi mai bun decat S1.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85091Post danielM
16 Jan 2018, 17:02

Top 100 BGG a incetat sa mai fie foarte reprezentativ pentru mine si unele dintre motive au fost aratate de ceilalți forumisti. Insa asa e, probabil ca peste 3 ani o sa avem in top 10 4 sezoane de pandemic in ritmul asta.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85092Post Corwin
16 Jan 2018, 17:05

Din fericire au zis ca vor fi doar 3 sezoane.

Up Next: Catan Legacy! ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 85104Post Corwin
16 Jan 2018, 22:05

adelindumitru wrote:Nu stiu daca Gaia Project va urca atat de sus, tema s-ar putea sa atraga mai putini oameni decat cea din Terra Mystica, iar locul atat de ridicat se datoreaza si faptului ca are putine rating-uri (1847 fata de Clans of Caledonia care are 3193 deja; de altfel, Gaia Project e jocul cu cele mai putine rating-uri din top 100). Impresia mea e ca Gaia Project e apreciat mai mult de cei carora nu le-a placut Terra Mystica, dar voiau sa incerce un joc de genul, decat de fanii infocati ai Terra Mystica, astfel ca s-ar putea sa piarda un segment de piata important (nu stiu insa daca e si fundamentata impresia).
Gaia Project tocmai a castigat 20 de locuri intr-o saptamana: https://boardgamegeek.com/thread/192103 ... ry-16-2018. :o

Sper sa fie implementat cat mai repede si sub forma de app. Cu toate bugurile de gameplay incredibil de enervante care au fost reparate dupa mult prea mult timp, cel de Terra Mystica a avut un design foarte bine realizat pentru a avea acces la toate informatiile chiar si pe un ecran de telefon de 5". Daca designul app-ului de Gaia Project va fi la fel de bun il voi juca cu mare placere.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Evolutie BGG Top 100

Post: # 86054Post Corwin
30 Jan 2018, 20:52

Chiar nu ma asteptam la evolutia asta: Gaia Project a urcat pana pe 50, in timp ce Clans of Caledonia e "doar" pe 73. Gaia Project a depasit chiar si Pandemic Legacy S2.

https://boardgamegeek.com/thread/193026 ... ry-30-2018

Intre timp eu tot nu mi-am primit kickstarterul de CoC, poate mai urca atunci cand il primesc. :P
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”