Evolutie BGG Top 100

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming

Re: Evolutie BGG Top 100

Mesajde Corwin » 23 Feb 2018, 18:13

De la sfarsitul lui ianuarie Gaia Project a urcat si mai sus, ajungand azi pe 32, iar Clans of Caledonia de pe 73 a ajuns pe... 71. Saptamana asta s-au mai calmat spiritele, desi GP, Pandemic Legacy: Season 2, Twilight Imperium IV, Azul, si Spirit Island (nou intrat in top 100) continua sa urce.

Top 100 Analysis February 20, 2018

Am apucat sa joc si eu Clans of Caledonia chiar pe 31 ianuarie, si desi am jucat cu multe reguli gresite mi s-a parut un joc bun. Cu siguranta il voi mai juca, si e posibil sa-i cresc nota dupa ce-l joc corect. ;)

In schimb si pentru mine Gaia Project a urcat mult mai repede in apreciere dupa patru partide. Am inceput sa fac mai usor diferenta intre regulile din Terra Mystica si cele putin modificate din GP. De asemenea, chiar daca nu e un joc la fel de strategic ca TM, variatiile mai mari la setup il fac foarte interesant de analizat la fiecare partida. Presimt ca va fi un joc de top 25 pentru mine, posibil chiar de top 10.
Corwin
Terraformer
King Meeple

Total VP-uri primite: 88

Mesajde Corwin » 04 Apr 2018, 11:34

Inca n-am mai apucat sa rejoc Clans of Caledonia... Dar macar mi l-am cumparat... Tot cred ca are potential sa urce in topul meu, dar vad ca pe BGG s-a cam agatat pe la 60-70 (acum e pe 64).

Gaia Project in schimb tot salta, acum e pe 17, si a urcat constant timp de 10 saptamani. Are putine note, dar majoritatea mari. L-am ajutat si eu prin faptul ca a ajuns de nota 10 pentru mine. :)
Rising Sun e primul joc din 2018 intrat in top 100, si a ajuns deja pe 74. Impresionant.

Top 100 Analysis April 3, 2018
Corwin
Terraformer
King Meeple

Mesajde DanielIndru » 04 Apr 2018, 14:21

Corwin scrie:Inca n-am mai apucat sa rejoc Clans of Caledonia... Dar macar mi l-am cumparat... Tot cred ca are potential sa urce in topul meu, dar vad ca pe BGG s-a cam agatat pe la 60-70 (acum e pe 64).

Dupa 3 partide, eu am decis ca nu ne mai placem. De vina e La Granja, care m-a facut sa am pretentii mari de la un joc ce imprumuta mecanici din altele.
Si Gaia Project, care "scarpina o mancarime similara" si imi pune in fiecare zi mana pe umar si-mi spune "Sunt 14 rase de incercat, de ce stai?".

Corwin scrie:Gaia Project in schimb tot salta, acum e pe 17, si a urcat constant timp de 10 saptamani. Are putine note, dar majoritatea mari. L-am ajutat si eu prin faptul ca a ajuns de nota 10 pentru mine. :)

Si pentru mine e 10. Terra Mystica e acum 9.

Corwin scrie:Rising Sun e primul joc din 2018 intrat in top 100, si a ajuns deja pe 74. Impresionant.

E si singurul joc din 2018 din top 1100.
Probabil o sa fie liderul anului pana trece vara. Apoi ma astept sa urce in clasament altele, tot de pe Kickstarter.
DanielIndru
Going Cardboard
King Meeple

Total VP-uri primite: 913

1 x 1 x

Mesajde Corwin » 04 Apr 2018, 14:44

DanielIndru scrie:
Corwin scrie:Gaia Project in schimb tot salta, acum e pe 17, si a urcat constant timp de 10 saptamani. Are putine note, dar majoritatea mari. L-am ajutat si eu prin faptul ca a ajuns de nota 10 pentru mine. :)

Si pentru mine e 10. Terra Mystica e acum 9.

Blasfemie... ;)

Adevarul e ca daca n-ar fi fost versiunile online pentru Terra Mystica si la mine ar fi vazut masa doar la urmatoarele extensii, ca am prea multe jocuri de explorat. Asa in schimb inca-l joc la greu.
Corwin
Terraformer
King Meeple

Anterior

Înapoi la Discutii generale