Online board games - noutati pe BGA si yucata

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 88473Post Corwin
03 Apr 2018, 14:04

Stiu ca tuturor ne e greu sa ne oprim din joaca chiar si atunci cand nu putem sa ne intalnim face-to-face. Asa ca ma intrebam daca jucati ceva online (in app sau pe site).

In momentul de fata joc Terra Mystica in app, TM, Tzolk'in, Targi pe boardgamearena (si ceva Puerto Rico sa vad extensiile), si Nations (cu extensia Dynasties) pe http://www.mabiweb.com.
Mi-am facut cont si pe http://www.boiteajeux.net/, dar deocamdata am jucat doar ceva Agricola solo.

Daca sunteti interesati de vreunul dintre jocuri si n-aveti cu cine juca, spuneti aici si pregatim ceva impreuna.
Last edited by Corwin on 27 Sep 2018, 15:22, edited 2 times in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88511Post TravelinEli
04 Apr 2018, 10:01

Salut!

Eu joc de obicei pe boardgamearena (Keyflower, Can't Stop, etc.), yucata (Castles of Burgundy, Finca, Cacao, etc.), boiteajeux (Castles of Burgundy, Concordia, etc.), si sevenee.mattle.online (7 Wonders Duel). Pe app, joc Kingdom Builder, Ticket to Ride, Castles of Mad King Ludwig, Suburbia, etc.

N-am stiut despre MaBiWeb dar o sa ma uit sa vede ce este.

Sunt deschis sa joc orice pe orice platform dar in general prefer turn-based pt jocuri online si real-time pt jocuri face-to-face.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88513Post Corwin
04 Apr 2018, 10:22

MaBiWeb nu are foarte multe jocuri si nici nu e prea "polished", insa are Nations pe care nu l-am gasit altundeva. Vad ca joci Castles of Burgundy pe doua site-uri. Unde ti se pare mai buna interfata? Pe mine pe boardgamearena ma enerveaza ca la unele actiuni nu-ti cere confirmare, si nu poti reseta o tura (de exemplu la Tzolk'in unde tura poate fi compusa din multe actiuni destul de complexe). Daca ai ratat ordinea, adio... La fel daca ai dat click pe locatia gresita. Din punctul asta de vedere app-ul de Terra Mystica de exemplu mi se pare net superior.

Am jucat cateva si real-time online (Tzolk'in si Terra Mystica pe BGA), dar intr-adevar dureaza destul de mult, asa ca mai mult joc turn-based si eu.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88515Post TravelinEli
04 Apr 2018, 10:47

Dupa mine, interfata pt CoB (si pt alte jocuri) e mai bine pe yucata din un motiv similar ca ce ai zis. Pe BaJ, arata mai bine dar nu poti reseta o tura completa, doar ultimul zar. Pe yucata, poti reseta tura completa.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88516Post Corwin
04 Apr 2018, 10:56

Mersi de informatii. Cu siguranta imi fac cont in curand si pe Yucata, mai ales ca au si Marco Polo, si multe jocuri pe care vreau sa le invat.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88521Post makowey
04 Apr 2018, 12:08

Am incercat sa testez un Clans of Caledonia, solo variant pe https://tabletopia.com/, dar nu am reusit sa leg ceva actiuni :). Poate din cauza ca nu am avut rabdare sa citesc toate instructiunile. Tot mai bine merge pe masa. Am sa mai incerc Terraforming Mars cand va apare.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Ce si unde jucam online

Post: # 88534Post dmx85
04 Apr 2018, 15:08

Inainte cand aveam mai mult timp ma mai jucam pe boardgamearena. De obicei jucam (in ordinea frecventei)
6 Nimmt
Libertalia
Colt Express
Coloretto
Tzolkin
Caylus
Carcassonne
Lost Cities
Si altele...

Am reusit sa prind si 2 partide de Terra Mystica (ambele castigate). La 6 Nimmt si la Libertalia am scoruri excelente.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 90880Post Corwin
27 Sep 2018, 15:21

Pe yucata a aparut recent Rajas of the Ganges, un joc foarte bun de la creatorii jocului Village si a seriei Exit. Ai si workeri, si zaruri, dar zarurile sunt folosite ca resurse. Nu ai clasicii modificatori de zar (+/-1), ci karma care te lasa sa faci flip (din 1 in 6, din 5 in 2...). Implementarea e excelenta, si include si mini-extensia Mango Village. Eu il recomand fara ea, doar cu varianta de avansati, plus Ganga module pentru mai multa variatie.

Board Game Arena a adaugat Eminent Domain, un role selection game cu o dificultate intre San Juan si Race for the Galaxy. Inca nu prea pricep eu cum sa-l joc, dar cred ca-mi place. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 90882Post mendocino
27 Sep 2018, 15:44

Și pe yucata și pe BGA sunt deja multe jocuri bune, și urmează și altele: multe și bune. Rajas of the Ganges nu am încercat încă, dar urmează. Un joc foarte bun

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 90883Post Corwin
27 Sep 2018, 15:54

Da, ambele introduc destul de des jocuri noi. Celelalte doua mentionate nu prea aduc noutati... (mabiweb si boiteajeux)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 91468Post Corwin
12 Oct 2018, 11:41

Acum 5 ani am jucat o partida de Seasons in 4 jucatori, fara drafting. A fost oribil. Mult prea lung, random as hell, si m-a facut sa nu mai vreau sa-l joc.

Ei bine, de cand joc mai mult si online, am decis sa-i mai acord o sansa. Am inceput cateva partide in 2 cu drafting pe BGA si mi se pare mult mai ok. Dureaza mult mai putin, poti sa-ti faci cat de cat planuri care sa nu devina inutile peste 2-3 ture, si exista si optiunea "tournament authorized cards" care cica ar fi mai echilibrata. Deocamdata n-am jucat destule partide cat sa-mi formez o impresie clara despre joc, dar cu siguranta va fi mai buna decat cea de acum 5 ani.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 91479Post Teddy
12 Oct 2018, 17:28

Cred ca am 70-90de partide online de seasons pe bga si de atunci nu prea vreau sa-l mai joc pe masa.
De ce? E simplu. In 2 jucatori am reusit sa aduc jocul la 20 de minute. In 4 jucatori ce-i drept, pe masa sare de 2 ore.
Il tin in continuare pentru ca nu ma lasa Alexandra sa-l dau.
Imi place online ca se face setup-ul, scoringul si multe altele automat ceea ce salveaza timp enorm. Plus ca fiind mai rapid orice ai sansa sa incerci mai multe strategii si iti faci o cu totul alta parere despre joc.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 91493Post Corwin
12 Oct 2018, 23:52

Il joci si in mai mult de 2 online? Sau exclusiv in 2?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 91494Post Teddy
13 Oct 2018, 02:01

Corwin wrote:
12 Oct 2018, 23:52
Il joci si in mai mult de 2 online? Sau exclusiv in 2?
Il joc in toate formele dar prefer in 2.
In 4 devine putin prea haotic, un pic mai greu de urmarit ce face fiecare si ce carti are plus ca sansele sa dai peste un jucator caruia ii pica netul sau ii ia mai mult sa-si faca mutarile cresc.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 101081Post Corwin
05 Aug 2019, 09:52

Clans of Caledonia pe BGA - acum accepta inscrieri pentru beta-testing.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online board games - noutati pe BGA si yucata

Post: # 107943Post Corwin
02 Mar 2020, 18:11

La Granja pe yucata. E inca in beta si sunt cateva buguri, dar in general merge bine.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Discutii generale”