jocuri pc

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
vidockq

Re: jocuri pc

Post: # 24502Post vidockq
31 Mar 2012, 19:33

Hehe , asteapt si eu Patch 1.2 sa revin in universul SW TOR pana atunci, jocul e doar pentru Drumul de la 1 la 50, end game nu exista nimic atractiv.
Sa speram ca 1.2 schimba acest aspect, cel putin pana apare GW 2.

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 25666Post Rautz
20 Apr 2012, 17:01

Diablo 3 Open Beta in acest weekend: http://eu.battle.net/d3/en/blog/4105609 ... _2012#blog

S-ar putea sa fie singura metoda de a testa Diablo 3 inainte de a-l cumpara, cei de la Blizzard nu prea fac Demo-uri la jocuri.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: jocuri pc

Post: # 25668Post Chuckila
20 Apr 2012, 17:54

Bahaus wrote:Diablo 3 Open Beta in acest weekend
Deci foarte cel mai fain :evil: :evil: :x :x

Fix in weekendul in care sunt on-call si s-au anuntat cu probleme indienii (la ei nimic nu se poate rezolva mai repede de muuuulte ore). Plus El Classico sambata, Math Trade sum-up duminica. Si un alt proiect cu forumul pe care as vrea sa il anunt in weekend.

Se putea intr-un weekend mai aglomerat, Mr. Blizzard?!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: jocuri pc

Post: # 25675Post VickdaReaper
20 Apr 2012, 18:29

Din punctul meu de vedere, e eretic sa ceri un demo de la Blizzard, chiar si sa-l incerci. Oamenii de acolo chiar nu se joaca cand vine vorba de testat si rastestat jocurile, ceea ce inseamna ca "They bring it" (cum ar zice The Rock). Iar demo la Diablo 3 cred ca este doar pentru pustii sub 16 ani, care nu stiu ce-i ala Diablo...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: jocuri pc

Post: # 25676Post Chuckila
20 Apr 2012, 18:35

Da, insa pentru cei ca mine, care nu se mai joaca de vreo cativa ani, un demo e ocazia buna de a clickai putin prin joc - si asta for ol' time's sake, ca am pierdut luni in fata celor doua Diablo. Fiindca de dat bani pe el nu voi da, daca nu ii voi putea aloca timp :(

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 25683Post Rautz
20 Apr 2012, 20:13

Fiecare cu parerile lui.
WoW m-a cucerit numai datorita faptului ca a avut free pana la nivelul 10 sau 20, nu mai stiu, asta a fost in Burning Crusade. Inainte de asta nu au avut demo, nu l-am cumparat(cel putin asa retin, oricum ideea e ca am cumparat toate WoW in 2 exemplare, si mie si prietenei, numai pentru ca am putut sa-l testez intai)
StarCraft 2 nu l-am cumparat pana ieri pentru ca n-a avut demo. Intr-un final l-am luat datorita lui Husky de pe youtube, care prezinta jocul foarte frumos. Din nou, daca nu-l pot testa, nu cumpar(ce e drept SC2 are acum un mic demo)

Nu neg faptul ca Blizzard au produse bune dar nu stiu daca ceva e pe gustul meu sau nu pana nu il incerc. De la Dungeon Siege 2 incoace n-am mai jucat un joc asemanator. Asta a fost acum vreo 10 ani, de unde sa stiu eu acum daca mai imi place sau nu genul? (de exemplu alte jocuri mult laudate gen Skyrim sau Deus Ex m-au lasat rece)

Macar de ar avea reduceri ceva, dar nu au aproape niciodata, si sunt printre cele mai scumpe jocuri de pe piata. De aceiasi bani imi iau vreo 10-15 jocuri bune de pe Steam.

Dota 2 are beta, mi-au dat acces sa-l testez. DOTA lui Blizzard care o sa apara, probabil din nou n-o sa aiba demo. Pe care crezi ca-l voi cumpara daca imi place genul? (mai sunt si altii care fac produse excelente, printre care Steam)

In concluzie nu conteaza cat de bun e un joc daca nu stiu daca e sau nu pe gustul meu, si nu pot stii decat daca il pot incerca.
Dar asta e valabil pentru mine, e clar ca Blizzard se pricepe mai bine daca le e benefic sau nu sa aiba Demo-uri

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 25687Post Keyser
20 Apr 2012, 22:19

Din punctul de vedere al Blizzard-ului: Diablo se vinde singur doar pentru ca il cheama Diablo, de ce sa ne complicam cu promotii si alte alea. facem niste free beta week-ends si atat. E logic zic eu. Cred ca sunt putini nehotarati, adica cine e fan Diablo va cumpara jocul oricum, cei tineri care nu au prins seriile vechi il vor cumpara pentru ca au citit ca e o serie de succes si pentru ca e facut de Blizard. In plus, 60 euro reprezinta o problema in Romania. In Germania sau US, sa zicem, oricine poate sa dea 60 de euro pentru un joc de care sa se plictiseasca dupa o saptamana/luna. (cred)

Zic eu ...


/later edit: a inceput bine beta week-end - server down
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: jocuri pc

Post: # 25690Post VickdaReaper
20 Apr 2012, 23:24

Bahaus: Corect. Fiecare cu parerea lui si cu modul de a-si asuma riscurile. Insa lumea jocurilor PC este ca si cea a boardgames-urilor: cand apare ceva nou, fie te risti sa il cumperi fara sa-l fi testat inainte, fie astepti pareri sau un joc ca sa sti daca sa il iei. Singura diferenta este ca un joc pe PC il vinzi ceva mai greu, spre deosebire de un board game...

Altfel, ce pot sa zic!? Eu unul as cumpara un Stracraft 2, un Diablo 3, un The Elder Scrolls V, un Mafia 2 doar pentru ce inseamna seria si pentru ce au reprezentat pentru mine stramosii acestor jocuri. N-am nevoie de demo-uri, de beta-uri, de stiu eu ce reduceri. Joc un joc pentru ca am jucat si iubit cele dinaintea lui. Iar daca povestea are un minim de continuitate cu cea asternuta inainte, cu atat mai bine...

Iar despre Blizzard, eu nu am decat cuvinte de lauda. Este in opinia mea, alaturi de Rockstar, una dintre companiile care intotdeauna fac o treaba exemplara (stiu, o sa-mi sariti in cap cu galagia de bug-uri care se gasesc la unele titluri Rockstar, in special GTA-urile, dar gameplay-ul valoreaza de 1000 de ori mai mult decat bug-urile sau glitch-urile intalnite) si care livreaza jocuri foarte bune.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 25691Post Rautz
21 Apr 2012, 00:20

Eh da, dar una e sa iei toata seria GTA cu 7 EUR si alta e sa dai 60 EUR pe un joc.

Nu stiu ce sa zic cu sumele astea de bani, e enorm pentru Romania, dar observ ceva, mai ales in domeniul boardgames: pe BGG vad multi americani plangandu-se de costul unor jocuri(in conditiile in care oricum le au mult mai ieftine decat noi), incearca sa economiseasca 3$ aici, 5$ acolo. In schimb noi pur si simplu le cumparam daca ne plac, fara sa ne uitam prea mult la pret. Cel putin eu n-am remarcat sa se planga romanii de preturi, sa incearca sa economiseasca un 5-10 lei cu orice pret.

Eu unul sunt putin mai pragmatic, sau pur si simplu imi plac la fel de mult mai multe genuri de jocuri. Si atat timp cat am deja niste jocuri de strategie gen Civ 5, Shogun 2, Europa Universalis 3, Hearts of Iron 3 (daca observi, toate acestea sunt in serii, dar oricat de mult imi plac, nu as lua succesorul lor netestat) care ma pot tine 1-2 ani de acum incolo si pe care sa le joc cu aceeasi placere, mi-e greu sa vars direct 60 EUR in altceva.

Daca insa voi fi multumit de acest beta poate ca-l voi lua(desi cum abia ieri am luat SC2, mai am de facut sute de achievements si meciuri multiplayer de jucat)

Iar mai apoi se prea poate sa mai trebuiasca de dat alti 55 EUR pe Guild Wars 2, alt joc de cursa lunga.
Deja incep sa-mi doresc si niste jocuri terminabile, sa-l cumpar, sa-l termin, sa-l sterg. Am prea multe jocuri care nu au nici o finalitate, excelente de altfel, dar care necesita o investitie de timp mare.

acidutzu

Re: jocuri pc

Post: # 25692Post acidutzu
21 Apr 2012, 07:45

A fost o mica discutie legata de preturi acum un an, cand cineva vindea Carcassonne piratat.
Chiar ma gandeam ca anul asta a fost foarte slab la promotii, nimeni nu a sarit cu nimic de Iepirula (am tot pastrat banii ca sa nu pierd mega ofertele si cand colo liniste - atunci i-am baut pe carti, ca sa le arat eu lor). :lol:

O singura data am luat un joc original - neverwinter nights 2 - pentru ca nu aparea nici o copie functionala si NWN-ul era Bieberul meu :roll: . Si ce am facut cu el? Nimic. Nici pana azi, dupa 6 ani, nu l-am terminat. Sa zicem ca OCD-ul meu legat de dezvoltarea eroilor ma forta la fiecare alegere gresita sa reincep jocul, asta pana cand rejucam primele 2-3 ore din joc de vreo 20 de ori, ma plictiseam de el si-l dadeam :twisted: -lui.
Acum, cand bag toti banii in board game-uri, cu atat mai mult nu voi da atata pe un joc de PC. De banii aia imi iau un bg pe care il joc azi, peste o saptamana, peste doua luni si peste 3 ani, insa jocul de PC il termin intr-un weekend si gata (exceptand commandos nu prea am rejucat cap-coada alte jocuri).

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 25693Post Rautz
21 Apr 2012, 09:46

Parerea mea e ca azi gamerii inraiti nu mai au nici un motiv sa pirateze, decat daca tin sa joace crema jocurilor fix cand apar.
Altfel daca astepti cateva luni deja le poti cumpara la 66-75% reducere.
Cum am zis eu in general cumpar jocuri care pot fi jucate zeci, sute de ore. Si iei vreo 5 astfel de jocuri la pretul unui singur boardgame.
Exemple de preturi:
-toata seria GTA ever = 7.5 EUR
-Farcry 2 = 4 EUR
-King's Bounty = 2 EUR
-Football Manager = 10 EUR
-Civ 5 = 15 EUR
-Dungeon Defenders = 3 EUR
-Batman: Arkham Asylum = 6 EUR

Cred ca multi pirateaza la noi din inertie deja, si eu am fost la fel.

Hai ca merge Diablo 3, sa vedem ce-i de capul lui.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 25699Post Keyser
21 Apr 2012, 11:15

Keyser #2278, invite :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 26489Post Keyser
16 May 2012, 02:04

Keyser wrote:Keyser #2278, invite :)

Revin, vreau colegi in lupta impotriva raului. Post ur battlenet accounts :) (sau nametags-urile)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

boredgamer

Re: jocuri pc

Post: # 26536Post boredgamer
18 May 2012, 20:33

Un bun review al jocului Diablo 3: http://www.youtube.com/watch?v=GsqUZkmO-zk

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: jocuri pc

Post: # 37420Post Keyser
22 Mar 2013, 17:04

Mergea pus si la discutiile despre tcg insa pana la urma este un joc pe pc. In sfarsit s-a incheiat cu era numarului mic de jucatori pentru WoW TCG (numar mic in Romania cel putin). Acum cateva minute Blizzard a anuntat (la PAX 2013) noul joc care va fi lansat anul acesta. El se numeste Hearthstone si este de fapt WoW TCG modificat un pic pentru a fi jucat online. Eu sunt mega ultra super incantat :)


#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: jocuri pc

Post: # 38924Post mvl4d
20 Apr 2013, 00:55

Recomand Demons´ Souls.. daca cineva detine ps3, daca nu.. Dark Souls ,2 jocuri unice , Dark Souls are nevoie neaparat de un controller pentru a fii jucat , fiind importat de pe consola pe PC , insa , trebuie incercat.Demons´Souls este mult mai bun (parerea mea) , muzica , sunetele in general sunt extrem de bine realizate, este o traire foarte intensa avand in vedere ca jocurile sunt foarte grele.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: jocuri pc

Post: # 38925Post alia
20 Apr 2013, 01:11

Dark Souls este un joc exceptional. Din pacate nu am apucat sa joc Demon's Soul, dar si eu recomand Dark Souls. Este un joc destul de dificil:)

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: jocuri pc

Post: # 38926Post mvl4d
20 Apr 2013, 01:14

Demon Souls este.. mai greu, si nu doar din punct de vedere al abilitatii , ci al ambiantei(inclusiv ca sunet) mai ales, stai cu frica pana lovesti un monstru , te simti uman pe langa creaturile intalnite, si asta-l face pentru mine un adevarat joc de nota 10:)

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: jocuri pc

Post: # 51688Post Miţã
24 Mar 2014, 15:02

Maine este lansarea Diablo III : Reaper of Souls

Cine a comandat jocul si vrea sa jucam maine seara :D?

Rautz

Re: jocuri pc

Post: # 51690Post Rautz
24 Mar 2014, 16:41

Eu am incercat putin Diablo 3 dar nu m-a atras, in prezent joc Path of Exile. Keyser in schimb am vazut ca joaca D3.

Momentan sunt intr-o perioada cand joc mai mult video games decat boardgames.

Joc in prezent:
-Path of Exile - free to play, e frumos de facut cate un nivel - doua pe zi, si sa gasesti mereu loot nou si interesant.
-Hearthstone - free to play, e prea simplu, dar momentan asta ma si atrage la el, pot sa joc un meci in 5 minute cand am chef
-Pro Cycling Manager 2013 - il joc cand am chef de un film/serial pe monitorul celalalt, in general nu trebuie input prea mare in curse, arata bine si simuleaza destul de bine cursele de ciclism
-Blood Bowl Chaos Edition - e foarte misto sa joci un sezon, sa vezi cum creste echipa, se joaca fix ca boardgameul, are de toate, si strategie, si tactica, si ceva noroc. Din pacate dureaza cam mult meciurile si nu am timp mereu de el
-Batman Arkham City - am terminat Arkham Asylum si l-am inceput si pe acesta dar am un feeling ciudat in joc, desi e foarte similar cu primul, atmosfera parca e diferita, si nu ma prinde la fel de mult. Intr-un weekend probabil ma supar pe el si-l termin

Jocuri pe care le mai am pe desktop dar nu am timp momentan de ele:
-Scrolls(TCG)
-Infinity Wars(asemanator cu Hearthstone dar cu actiune simultana in loc de turn based)
-Dungeon Defenders(multiplayer tower defence 3rd person)
-Orcs Must Die si Orcs Must Die 2 (singleplayer tower defence 3rd person)
-Farcry 3 (un 1st person shooter excelent dar care necesita cateva zeci de ore)
-Alan Wake (horror 3rd person, sunt cam speriecios pentru ca joc pe intuneric si cu casti, si atunci probabil l-as juca in weekend, si n-am avut timp de el)
-Rayman Origins (actiune rapida si stupida pentru cand am timp de asa ceva)
-Divinity 2 (nu stiu prea multe despre el, RPG cu dragoni, suna bine)
-Alliance of Valient Arms (free to play, am si Counter Strike dar parca imi place mai mult acesta, CS e deja destul de elitist)
-Starcraft 2 (am terminat campaniile, mai fac uneori achievements, dar multiplayerul ma streseaza peste masura)
-Anno 2070 (real time strategy, arata excelent si e un joc destul de bun)
-Heroes VI (cam plictisitor, nu prea e challenge, doar dureaza mult sa strangi armate mari)
-7 Grand Steps (seamana cu un boardgame, e ok sa treci cu familiile prin ere, crescand pe scara sociala, dar are tot felul de mini-joculete integrate care nu prea au sens)
-Fate of the World (ideea e excelenta, din pacate jocul original e destul de prost implementat, fara prea mult feedback si impingand foarte tare propaganda eco-friendly, a aparut un excelent patch neoficial, dar astept sa se dezvolte putin mai mult pana sa-l joc, poate 2-3 luni)
-Sim City (desi imi doresc sa-l joc, n-am timp, il joaca Anca)
-Cities in Motion 2 (sincer ca idee prefer sa-l joc pe acesta in loc de Sim City, dar e clar mai prost implementat)

Anca imi zice ca am cam multe jocuri pe desktop, si are dreptate, dar in orice moment imi poate veni cheful sa joc oricare din acestea, si in unele weekenduri imi vine chef sa si termin unele jocuri care au sfarsit (multe din ele nu au)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”