Cine vrea sa fie mai destept?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36002Post alia
27 Feb 2013, 11:57

Complet offtopic: intotdeauna am asociat, din motive absolut necunoscute, cuvantul cartofor cu cartofii:D Makes no sense!

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36003Post Krystal
27 Feb 2013, 12:01

alia wrote:Complet offtopic: intotdeauna am asociat, din motive absolut necunoscute, cuvantul cartofor cu cartofii:D Makes no sense!
ba face foarte mult sens :P
eu asa am reusit sa tin minte cuvantul :P se leaga sinapsa pireului cu sinapsa lu' trefla (care e legata cu sinapsa lui trifoi) si esti mai dastept cu un cuvant :D

rectific: mai neprost :P
Last edited by Krystal on 27 Feb 2013, 12:17, edited 1 time in total.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36005Post Chuckila
27 Feb 2013, 12:12

Krystal wrote:Chuckila, nu stiam ca esti si cartofor :D
Nu sunt/nu am fost cartofor ;) Asta daca ai dorit sa faci referinta la faptul ca as fi fost un "patimas" al jocului de poker - dupa cum spuneam, am incetat sa joc de mai bine de 1 an de zile si nu regret deloc, chiar daca imi rotunjeam veniturile extrem de frumusel luna de luna. Ca daca ai facut referinta la trisat, ai folosit termenul complet deplasat.

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36007Post alia
27 Feb 2013, 12:17

Din cate stiu eu cartofor inseamna ceva de genul "care iubeste jocul de carti". Nu stiu de unde si de ce a ajuns sa fie asociat acest cuvant cu trisatul

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36008Post Chuckila
27 Feb 2013, 12:20

alia, termenul cartofor nu are nici o conotatie pozitiva. Unul din sensuri este "card addict", celalalt este "trisor" (din cele care le stiu eu, se poate sa mai aibe si altele). Niciunul nu se aplica.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36009Post Krystal
27 Feb 2013, 12:23

nu, nu stiam ca "cartofor" si "trisat" au legaturi conexe. da' chiar au sau cineva se simte cu musca pe caciula? :P
auzi, poate ne inveti si pe noi din secretele pokerului odata, la o intalnire. si sa ne explici si noua cum sta treaba cu un jucator bun de poker, ca eu intotdeauna am crezut ca tre sa ai noroc si sa minti bine ca sa accezi pe culmile gloriei pokeristice.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36010Post Krystal
27 Feb 2013, 12:24

Chuckila wrote:alia, termenul cartofor nu are nici o conotatie pozitiva. Unul din sensuri este "card addict", celalalt este "trisor" (din cele care le stiu eu, se poate sa mai aibe si altele). Niciunul nu se aplica.
CARTOFÓR, -Ă, cartofori, -e, s. m. și f. Persoană care are patima jocului de cărți. – Din ngr. chartophóros (influențat de carte).

cartofór (cartofóri), s. m. – Trișor. Ngr. ϰαρτοφόρος (Gáldi 158).

se pare ca chucki a avut dreptate.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36011Post Chuckila
27 Feb 2013, 12:27

Uita-te putin mai jos in pagina si vei gasi si cealalta utilizare a cuvantului. ;) Later edit: asa :D

Ioan76

Re: Cine vrea sa fie mai destept?

Post: # 36016Post Ioan76
27 Feb 2013, 12:35

Replici de genul următor mă fac să nu-mi pară rău că am dus discuția pe pista cu pricina :) ... chiar dacă a iritat la maxim pe anumiți coforumiști ... :oops:
Krystal wrote: auzi, poate ne inveti si pe noi din secretele pokerului odata, la o intalnire. si sa ne explici si noua cum sta treaba cu un jucator bun de poker, ca eu intotdeauna am crezut ca tre sa ai noroc si sa minti bine ca sa accezi pe culmile gloriei pokeristice.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”