Scale of the univers

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply

adixor

Re: Scale of the univers

Post: # 1762Post adixor
18 Mar 2010, 12:38

woooooow :shock:

Ioana

Re: Scale of the univers

Post: # 1769Post Ioana
18 Mar 2010, 13:32

:) foarte interesant!

chrislove

Re: Scale of the univers

Post: # 1772Post chrislove
18 Mar 2010, 16:23

foarte tare !!!!!!!!!!!!
acum o sa ma laud la toti ca universul are 930 de yottametrii :))

adixor

Re: Scale of the univers

Post: # 1778Post adixor
18 Mar 2010, 16:47

o fi el asa mare dar nu e destul de mare incat sa scrii yottametri cu 2 "i" :lol:

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scale of the univers

Post: # 1804Post VickdaReaper
18 Mar 2010, 22:59

Aplicatia este foarte draguta (o mai vazusem cu ceva vreme in urma), dar am dubii asupra unor calcule de p'acolo, mai ales la distantele inter-galactice.
Ca fapt divers, Universul cunoscut se intinde pe o distanta de 13.7 miliarde de ani lumina. Deci, in urma unui calcul simplu, pe o distanta de cam 130 zettametrii. In aceste conditii sunt cam curios cum de galaxia Andromeda se afla la doar 1,5 zettametrii de noi (ea fiind la aprox. 2.5 milioane de ani lumina departare - si, totusi, vizibila cu ochiul liber in conditii de poluare luminoasa foarte, foarte redusa :D)... :roll: Dar, ma rog, sa ramanem impresionati de dimensiunile galactice si sa nu ne afundam in calcule matematice. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

haretel

Re: Scale of the univers

Post: # 1807Post haretel
18 Mar 2010, 23:20

ma dai gata cu informatiile astea; eu astept cu nerabdare sa vad cum e Agricola si tu imi zici de ani lumina :D

adixor

Re: Scale of the univers

Post: # 1813Post adixor
19 Mar 2010, 00:15

VickdaReaper wrote:Aplicatia este foarte draguta (o mai vazusem cu ceva vreme in urma), dar am dubii asupra unor calcule de p'acolo, mai ales la distantele inter-galactice.
Ca fapt divers, Universul cunoscut se intinde pe o distanta de 13.7 miliarde de ani lumina. Deci, in urma unui calcul simplu, pe o distanta de cam 130 zettametrii. In aceste conditii sunt cam curios cum de galaxia Andromeda se afla la doar 1,5 zettametrii de noi (ea fiind la aprox. 2.5 milioane de ani lumina departare - si, totusi, vizibila cu ochiul liber in conditii de poluare luminoasa foarte, foarte redusa :D)... :roll: Dar, ma rog, sa ramanem impresionati de dimensiunile galactice si sa nu ne afundam in calcule matematice. :)
pai 13.7 miliarde ani lumina sunt cam 130 yottametri, adica vreo 130.000 zettametri. ceea ce pare ok ca si raport de distanta cu distanta noi-andromeda.

@haretel: lasa Agricola, spatiul e viitorul.. peste ceva timp Agricol(tur)a nu ne va mai putea sustine pe pamant si va trebui sa mergem pe alte planete.. sau mai probabil, sa ne batem intre noi pana murim toti :)

haretel

Re: Scale of the univers

Post: # 1814Post haretel
19 Mar 2010, 00:18

ma cam sperii cu viziunea asta
prefer sa ma inchipui skiind, inotand si jucand bgameuri :)

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”