Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
adixor

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2568Post adixor
09 Apr 2010, 11:50

e foarte dificil pentru animale sa consume lapte, pentru ca nu au de unde sa-l ia! Laptele in mod natural este doar destinat "copiilor" (de orice specie) fiind ceva foarte nutritiv dar prezent in general la mama doar in acea perioada. Cum zice si indy, o gramada de animale mananca lapte, dar evident daca le dam, pentru ca altfel nu au de unde sa-l ia fiind putine animale care milkuiesc asa mult, cow-like :)

fixpix

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2574Post fixpix
09 Apr 2010, 14:19

badeamarius83 wrote: Eu zic ca aici e marea diferenta. Omul bea pentru ca poate iar mamiferele nu o fac pentru ca nu pot.
Sa inteleg: Puii de mamifere stiu instinctiv sa se hraneasca cu lapte de la mama lor (ca nu poti sa-i obligi sa suga, nu?) dar dupa ce cresc maninca iarba pentru ca au uitat intre timp unde e tzatza? De ce sa nu poata, vacile stau impreuna in acelasi tarc, stiu de unde sa faca rost de lapte, ar trebui sa bea una de la alta in mod frecvent, sa alunece bolul vegetal mai bine pe git. Eu am o explicatie mult mai simpla: in timp ce sistemul digestiv se formeaza, organismul dezvolta intoleranta la lactate. E modul naturii de a-ti spune ca ai supt destul si ar trebui sa te orientezi catre alte tipuri de mincare, in loc sa-ti usuci mama. Si toate animalele asculta. Ce e mai probabil, ca omul este fantastic de diferit sau ca si el functioneaza la fel dar decide sa ignore pentru ca e mai destept decit natura?

Nu, sintem singurii care fac lucrul asta, si am modificat animalele din jurul nostru pentru a corespunde acestor schimbari. Nu e la fel de curios ca animalele in natura inceteaza perioada de lactatie atunci cind le cresc puii, in timp ce vacile crescute de om dau lapte in mod constant? Vacile primitive si salbatice erau cel mai probabil la fel ca orice ierbivor actual, cu o perioada de lactatie corespondenta cu numarul de plozi pe care ii ingrijeau. Dupa domesticire oamenii au inceput sa incruciseze vaci care dadeau din ce in ce mai mult lapte, modificind in timp procesul, astfel ca s-a ajuns la super-vaca, cea care maninca iarba pe o parte si scoate lapte pe cealalta, 24 de ore din 24.

Ciini si pisicile s-au modificat si ei corespunzator si nu mai au practic autonomie, maninca ceea ce le da omul de mincare. Pe de alta parte se imbolnavesc mai des si mai divers decit animale in habitat natural si ar muri daca le-ai lasa in libertate. Si nu, weekend la munte nu se pune ca "lasare in liberatate".

chrislove

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2580Post chrislove
09 Apr 2010, 14:55

mai, sa stii ca ceea ce spui mi se pare ok. nu prea avem cum sa stim cum au avoluat lucrurile de la omul primitiv incoace.
asa sunt multe lucruri pe care le-am adaptat, inclusiv cele psihologice

badeamarius83

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2583Post badeamarius83
09 Apr 2010, 17:04

eu vad asa lucrurile.
Atat vacile cat si pisicile cat si omul dupa ce fat, nasc.....mamele au lapte pt cei nascuti. (iar asta este in natura tuturor)
Altfel nu ar exista acest lapte.Acest lapte din cate stiu daca nu este muls sau supt este foarte periculos pentru organism. De aceea si mamele se mai mulg daca au lapte in exces.

Vacile hranesc vitei cu lapte un numar de luni (sa zicem 9 - habar n-am cat), dar omul ce face. Omoara vitelul si apoi fura laptele bietei vacute. Dupa ce vaca nu mai are lapte, omul duce vaca la taur si iarasi dupa ce aceasta fata, ii omoara vitelul si ii fura laptele care ii era dedicat vitelului.

Exact, toate animalele dar si omul odata cu cresterea nu se mai hranesc cu laptele mamei. Se hranesc cu alimentatia unui adult. Animalele cu ce mananca ele, iar omul cu alimentatia lui (lapte de vacuta, carne, legume, fructe etc)

Intradvar nu vezi vacile ca sug una de la alta, pentru ca nu pot lua laptele care era dedicat vitelului, copilului. Dar la fel nu vezi oameni, tinerile mamici ca sug una de la alta lapte. Fiecare isi hraneste propriul copil la fel ca si animalele. Si aici este in natura tuturor sa nu facem acest lucru.

Deci nu mi se pare ca noi mai diferiti fata de animale, suntem doar mai hoti, mai sadici si mai puternici ;)

fixpix

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2584Post fixpix
09 Apr 2010, 17:37

De acord, am stabilit ca oamenii scot lapte din vaci fiind smecheri si sadici, ceea ce ar fi suficient sa te puna pe ginduri data viitoare cind iti cumperi laptele. Dar animalele domestice au aparut acum 10000 de ani ceea ce lasa restul de 2 milioane in care oamenii nu au avut tangenta cu laptele. Eu deduc de aici ca nu am fost de la bun inceput facuti in ideea sa consumam lapte, altfel nu era nevoie sa-l furam pe al bietelor vacute.

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2585Post Indy
09 Apr 2010, 17:55

Si totusi prefer sa beau un pahar de lapte decat un pahar de Cola .

Puf

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2586Post Puf
09 Apr 2010, 18:02

WOWOW!!!!...3 (trei!!!) pagini scrise pe tema asta - sa-mi dau cu parerea?...Ca si cititor al acestei carti si in continuare fumator pot sa va spun urmatoarele:
1. Te lasi cand si daca vrei
2. Nu iti trebuie nici motiv, nici vointa, nici putere - ci dorinta de a face asta.

Cand am ramas insarcinata m-am lasat de fumat si nu mi-a fost greu, deeeeloc...apoi shit happens si m-am reapucat si nu m-am mai lasat pentru ca stiu ca nu vreau cu adevarat sa fac asta acum...asta nu inseamna ca nu se va intampla.
Cartile scrise pe tema asta...cartile care te ajuta prin puterea pildelor sa te lasi - pentru ca daca unu cu unu fac doi si tu poti sa te lasi de fumat, cartile care incearca sa te programeze intr-un fel nu merg pentru toata lumea.
La finalul acestei carti am ramas cu un gust amar dupa ce mi-am dat seama ce tentativa mizera de a programa gandirea mea a incercat autorul. E ca si cum as fi un obez care citeste carti despre slabit - saaaame thing. Daca nu vrei sa slabesti nu o vei face pentru ca nu vei schimba nimic in viata ta. Nu trebuie decat sa iti doresti sa schimbi ceva.

Nu resping ideea ca aceasta carte i-a ajutat pe altii...doar ca eu nu ii cunosc.

Marius, (badeamarius83) cred ca nu gresesc cand spun ca de fapt oamenii nu omoara viteii ca sa ia laptele de la vaca - deoarece acel lapte nu e bun pentru consum. Am crescut la bunici la tara si tin minte ca nu primeam lapte dupa ce fata vaca vecinului pentru ca pur si simplu nu e bun dpdv alimentar.
Vacile si orice animal care ne da lapte pe care il consumam zi de zi dau lapte pentru ca sunt mulse in fiecare zi - asa au fost ele programate, nu le trebuie un vitel sau un pui in general. Inversa se aplica pentru animalele care nu produc lapte de consum...precum cainii sau pisicile. Plus ca vine o zi in viata oricarui pui in care laptele matern nu mai este suficient de hranitor - de aceea trec pe hrana solida...de aceea si copiii nostrii trec pe hrana solida la un moment dat.
O femeie poate sa aiba lapte chiar si fara un copil...iar daca unei femei care nu a alaptat niciodata in viata ei...ii pui un copil la san ea va incepe sa produca lapte - pentru ca e muuulsa...ca si vacile :D

p.s.: laptele nu te poate sustine in viata ca si singura optiune de alimentatie, ca exista un procent de oameni care dezvolta intoleranta e altceva. Cu riscul de a ma repeta...e nevoie de diversificare tocmai ca sa putem sa supravietuim.
Omul primitiv in primul rand nu traia mai mult de 20 de ani at most. Copii faceau ca si animalele...dupa ce femeia devenea fertila - adica dupa prima menstra sa zicem undeva la 14 ani?...copilul se hranea cu lapte de la mama...dupa ce nu ii mai ajungea laptele incepea sa urle...in rest cu ce s-or fi hranit ei nu stiu (poate fructe,radacini,frunze)...dar stiu ca am mancat un gratar grozav azi :D - ceea ce va doresc si voua ;)

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2587Post Indy
09 Apr 2010, 18:09

Eu citesc acum cartea (din postura de nefumator).
Si sunt pur si simplu consternat. Tigara mi se pare pacaleala mileniului ...(bine, pe locul 2 dupa religie :p)

Puf

Re: Viata sanatoasa (discutie offtopic mutata)

Post: # 2588Post Puf
09 Apr 2010, 18:17

fixpix wrote:Cum spuneam mai inainte, cele mai grase animale maninca iarba, asa ca nu ma indoiesc ca un regim pur vegetal poate sa ingrase la fel de bine ca oricare altul. Nu mi se pare deloc evident sa fie necesar consumul de carne, iar argumentul este cel mai simplu cu putinta: daca ar fi fost, am fi fost construiti in asa fel incit sa putem inghiti carne cruda. Dar nu putem. Nu avem dantura necesara, nu avem sistem digestiv necesar, si nu prea cred ca putem procesa carne cruda, chiar daca am reusi cumva s-o inghitim. Mai mult, carnea cruda provoaca repulsie fizica si primul instinct e s-o scoti din gura. Daca ai de ales intre un mar, un maldar de fin si un iepure viu...eu cred ca marea majoritate a oamenilor vor alege sa manince marul, indiferent cit de hamesiti ar fi.
Ierbivorele sunt mai grase (dupa logica mea) pentru ca mananca in continuu...si desi au dantura speciala pentru iarba nu toaca tot dintr-o inghititura...din cate stiu la vaci ele regurgiteaza ca sa poata mesteca in voie...deci iarba e stocata undeva...si cum vorbim de cantitati mari de iarba - probabil de aceea sunt atat de grase.
La oameni nu stiu care e explicatia...io zic ca o lacto-vegetariana e ok daca mai bagi si un medium de vitel din cand in cand.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”