Ajutor umanitar pentru o buna prietena

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Ajutor umanitar pentru o buna prietena

Post: # 37224Post Shaikan
19 Mar 2013, 15:16

Buna tuturor,

Stiu ca forumul e facut sa fie un loc unde lumea sa se destinda si sa se gandeasca doar la lucruri care ii fac happy, dar este vorba despre o colega de munca, o prietena buna care recent a fost diagnosticata cu cancer la san si pentru care incercam sa facem o strangere de fonduri pentru tratament. Mai jos aveti toate informatiile despre acest caz. Daca cineva vrea sa contribuie si sa ajute sa salveze o viata, aveti mai jos conturile, dar si o vorba mai departe sau un share poate ajuta.

Multumesc tuturor pentru timpul acordat.

Dragi prieteni,

Va multumim anticipat pentru timpul acordat citirii acestui e-mail intr-o zi in care, probabil sunteti foarte ocupati. Ne dorim ca acesta scrisoare sa duca la o corespondenta si astazi va scriem din toata inima.

Este vorba despre o prietena draga, pe nume Alexandra Ivan, 32 ani, din Bucuresti. Este o persoana zambitoare, libera si mai presus de toate inteligenta. Desi a trait mereu intr-un mod echilibrat si avut parte de o alimentatie sanatoasa, Alexandra a fost recent diagnosticata cu o forma rara de cancer la san.

In calitate de prieteni, facem apel la spiritul de cetateni ai lumii si mai ales ai Romaniei in lupta cu aceasta boala. Stim cu totii ca presupune tratamente costisitoare, dar suntem hotarati sa luptam impreuna cu Alexandra, pentru a demonstra ca putem invinge. Moral si financiar vorbind, avem nevoie de ajutorul dvs. Asigurarea medicala pe care o are, nu numai ca nu a acoperit investigatiile necesare depistarii acestei boli, dar nu acopera nici operatia si tratamentul post-operator. Cat despre sistemul din Romania, stim foarte bine cu totii ca nu dispune de metodele necesare de tratament in acest domeniu. In momentul acesta, Alexandra nu isi permite sa urmeze un tratament intr-o clinica si sa poata beneficia de operatia care ii da speranta salvarii. Costurile estimate sunt in jurul sumei de 40,000 Euro. O alta problema este cea a timpului…trebuie actionat cat mai repede, pentru ca tratamentul sa aiba rezultatele asteptate!

Dragii nostrii, facem un apel disperat pentru a actiona in acest caz. Imaginati-va ca acest lucru i se poate intampla oricui, oricarei persoane dragi voua. Haideti sa ne dam mana sa o ajutam pe Alexandra sa lupte!

Va punem la dispozitie conturile deschise la Banca Romaneasca, sucursala Dimitrie Pompeiu, in care eforturile noastre se vor aduna pentru a salva o viata, cu mentiunea ca aceste conturi au fost deschise pe numele unei bune prietene, Alina Dorcea, intrucat Alexandra nu este in tara pentru a semna documentatia necesara.

RON: RO11BRMA0999100057307208

EUR: RO11BRMA0999100057307305

GBP: RO11BRMA0999100057307402

Cod SWIFT – BRMAROBU (necesar in cazul transferurilor in valuta)

Va multumim din suflet,

Rautz

Re: Ajutor umanitar pentru o buna prietena

Post: # 37229Post Rautz
19 Mar 2013, 15:34

Imi cer scuze, nu ma pricep si nu insinuez absolut nimic, intreb doar ca un om curios ce sunt si care ar putea pati oricand similar cu vreo prietena/ruda, ce anume costa 40.000 EUR?
Din cate stiu mare parte din tratament/operatie e asigurata de stat, extirparea de san nu costa prea mult, nici chiar reconstructia unui san nu costa prea mult(desi deja operatiile de reconstructie nu mai intra in sfera unui apel umanitar)

Multumesc

User avatar
alia
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 585
Joined: 29 Jun 2010, 14:41

Re: Ajutor umanitar pentru o buna prietena

Post: # 37230Post alia
19 Mar 2013, 15:38

Cred ca nu este vorba despre tratarea problemei in Romania. In afara este destul de scump (spitalizarea, tratamentul etc.)

Rautz

Re: Ajutor umanitar pentru o buna prietena

Post: # 37231Post Rautz
19 Mar 2013, 15:49

In acest caz pasajul
Asigurarea medicala pe care o are, nu numai ca nu a acoperit investigatiile necesare depistarii acestei boli, dar nu acopera nici operatia si tratamentul post-operator. Cat despre sistemul din Romania, stim foarte bine cu totii ca nu dispune de metodele necesare de tratament in acest domeniu.
e scris doar ca sa victimizeze persoana.
E absolut normal ca asiguratorul sa nu plateasca interventia in alta tara, e dreptul fiecaruia sa se opereze unde vrea daca isi permite.

Inteleg pe de o parte dorinta ei de a se opera in alta tara, nu inteleg insa de ce e nevoie sa se puna vina pe asiguratori sau sistemul din Romania. Nu e niciuna din ele vinovata pentru situatia nefericita.
Last edited by Rautz on 19 Mar 2013, 15:52, edited 1 time in total.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Ajutor umanitar pentru o buna prietena

Post: # 37232Post Shaikan
19 Mar 2013, 15:51

Bahaus wrote:Imi cer scuze, nu ma pricep si nu insinuez absolut nimic, intreb doar ca un om curios ce sunt si care ar putea pati oricand similar cu vreo prietena/ruda, ce anume costa 40.000 EUR?
Din cate stiu mare parte din tratament/operatie e asigurata de stat, extirparea de san nu costa prea mult, nici chiar reconstructia unui san nu costa prea mult(desi deja operatiile de reconstructie nu mai intra in sfera unui apel umanitar)

Multumesc
Salut,

Alexandra a plecat in Dubai in urma cu 8 luni, a prins o pozitie la un hotel acolo si s-a mutat dorind ceva mai bun decat in tara. Din cate am inteles asigurarea medicala pe care o are acolo nu acopera tratamentul si nici macar investigatiile facute pentru depistarea acestei boli. Cancerul nu a fost descoperit chiar in faza incipienta, nu este nici faza terminala, dar ar trebui sa inceapa tratamentul in 3-4 saptamani pentru a putea avea sanse mari de recuperare. In functie de fondurile stranse fie va ramane acolo sa se opereze fie se va intoarce in tara.

Cheltuielile pentru o astfel de boala sunt foarte mari, eu stiu de la finul meu care a avut Leucemie si a scapa doar pentru ca tatal lui a reusit sa obtina o donatie considerabila din Spania, schimbarea de maduva costand foarte mult.

Nu vreau sa fac pe nimeni sa se simta obligat sa ajute.....e alegerea fiecaruia, am zis doar ca e o sansa in plus.

Ca idee, puteti gasi evenminetele pe facebook aici:

http://www.facebook.com/events/546375602060074/

Si un fundraizer facut de unu din salesii companiei HP(la care lucrez si la care a lucrat si ea)

https://fundrazr.com/campaigns/5Sue7

Mersi

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”