Comanda Magazine Online - tips&tricks

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
ririmia

Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3755Post ririmia
14 May 2010, 12:02

Salut,

Vad aici pe forum foarte multi care comanda jocurile din afara.
Eu am comandat de pe un site de afara niste jocuri de Wii (thehut.com). Primele doua au ajuns OK. La al treilea am avut ceva probleme cu Posta Romana. Livrarea o facea prin posta, si postasul imi aducea plicul la adresa de la servici. Cum spuneam .. al treilea nu a mai venit. Am scris celor de la TheHut.com si le-am explicat ca nu a ajuns... am fost si la posta...si normal nu a ajuns nici la ei... Cei de la TheHut.com au spus ca vor trimite altul.... nu a ajuns nici a doua oara.... cert este ca mi s-a scirbit de Posta Romana unde nu poti urmari o comanda .. unde nu poti sa te intelegi cu nimeni... totul se rezuma la.... "Fa o cerere si depune-o la ghiseul X !"

Aveti ceva tips & tricks pentru comenzile de afara?
Mariani am inteles ca primeste "sleevs" la Posta Centrala unde se primesc coletele din extern. Mie de ce mi le-a trimis la posta 'locala'? Numai coletele mai mari se trimit acolo?
Cum poti urmari o astfel de coamnda sa nu ai surprizele pe care le-am avut eu?
Vreau sa stiu ca dau un ban,...astept 3 saptamani.... dar stiu SIGUR ca imi ajunge coletul si nu "se pierde" pe drum.
Cum poti evita discutiile de la posta prin care iti cer tot felul de taxe aditionale? Este bine sa comanzi mai putine?
etc...

Urasc ca nu pot avea siguranta unei comenzi Online din extern !!! (cel putin eu nu o am :( )

PS: Vreau sa fac comanda pe 'BoardGameGeek Store' la 'Dominion Promo Cards (Envoy & Black Market)' si pe Mayday Games pentru sleevs ... si nu mai am curaj sa fac click pe Buy. :D

adixor

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3756Post adixor
14 May 2010, 12:22

regula principala: nu e nici o regula :(. nu pot sa-ti dau hint-uri ca nu am si am avut si eu probleme de aceea am cam renuntat daca nu arde rau de tot. dominion promo cards de la BGG au ajuns ok, dar m-am riscat ca era vorba de 5-10 $ sau ceva de genul.

fixpix

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3757Post fixpix
14 May 2010, 12:25

Serviciile postale internationale, din cite stiu eu, trec automat prin Posta Romana, deci nu prea ai ce face aici. Eu stiu doua solutii, dar ambele sint mai costisitoare decit transportul normal:

1. Asigurarea pachetului, iar in caz ca se pierde/strica/rataceste, primesti contravaloarea lui. Nu stiu foarte multe detalii dar cel mai probabil cel care trimite pachetul poate sa-l si asigure. Cel putin eu cind trimit pachete in Ro prin Posta Romana, declar valoarea continutului si platesc o suma modica pentru asta. In caz de necaz, stiu ca macar primesc banii inapoi, fara comentarii.

2. Companii private de transport, gen DHL, Pegasus, etc. Evident, preturile de transport variaza de la companie la companie si in general nu renteaza, avind in vedere frecventa rateurilor la Posta Romana, care din experienta mea e destul de mica. Ai incluse toate serviciile, tracking, livrare la domiciliu, siguranta, asigurare, etc, dar cel mai probabil platesti triplu transportul.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3761Post tasurinchi
14 May 2010, 12:57

Se pot urmari colete pe site-ul postei romane, cu conditia ca in shipping sa fie inclus si tracking. Eu am comandat cateva jocuri din Germania, au venit prin DHL pana in Romania, apoi, in tara, prin posta noastra si le-am putut urmari fara probleme de la bun inceput (pana sa ajunga la noi pe dhl.de si apoi pe posta-romana.ro). De asemenea, in pretul de transport a fost inclusa si asigurare (de pana la 180 de euro din cate am inteles)
Mariani primeste sleeves la Posta Centrala pentru ca, fiind pachetele din SUA, acestea trebuie sa ajunga intotdeauna la un oficiu postal cu serviciu vamal (Posta Centrala dispunand, probabil, de acest serviciu). Pachetele din UE ajung la cel mai apropiat oficiu ce are serviciu de colete si nu sunt vamuite.
Atentie la comenzile din afara UE. Din cate am inteles, vamesii pot fi nesimtiti si te pot pune sa platesti vama+TVA, pe care le calculeaza adesea dupa bunul plac. Stiu oameni carora li s-au perceput taxe vamale+TVA (aplicat in mod nesimtit la valoarea pachetului plus shipping) de au ajuns sa plateasca si jumatate din valoarea pachetului numai pe taxe. In acelasi timp am un prieten care pentru un ps3 in valoare de vreo 300 de dolari a dat doar 60 RON. E destul de la noroc, cu toate ca am impresia ca vamesii de pe la posta s-au mai imblanzit in ultimul timp.

ririmia

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3765Post ririmia
14 May 2010, 14:04

fixpix wrote: 1. Asigurarea pachetului, iar in caz ca se pierde/strica/rataceste, primesti contravaloarea lui. Nu stiu foarte multe detalii dar cel mai probabil cel care trimite pachetul poate sa-l si asigure. Cel putin eu cind trimit pachete in Ro prin Posta Romana, declar valoarea continutului si platesc o suma modica pentru asta. In caz de necaz, stiu ca macar primesc banii inapoi, fara comentarii.
Unde declari valoarea coletului? Te duci la posta inainte sa vina coletul?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3766Post Chuckila
14 May 2010, 14:17

Ririmia, ai citit gresit ce a spus Andrei. A mentionat ca plateste asigurarea si declara valoarea atunci "cand trimite", nu cand primeste.

Cand primesti (cel putin de fiecare data cand am primit eu din US chestii), este in general o copie a formularului online de vanzare/cumparare tiparit de vanzator. Si de acolo se vede cand ai platit. Sau mai exista posibilitatea ca el sa completeze un formular pe care sa declare o valoare a produselor.

fixpix

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 3771Post fixpix
14 May 2010, 18:40

Poti sa intrebi furnizorul dupa confirmarea comenzii daca in tarif este inclusa sau nu asigurarea, iar daca nu este, sa ceri sa-ti fie asigurat pachetul. Vei plati niste costuri suplimentare dar daca in termen de X zile nu primesti pachetul si ai dovada ca ti-a fost trimis, esti indreptatit sa ceri despagubiri. Mai ramine de vazut exact care e termenul si cit anume se plateste, dar aici nu te mai pot ajuta, eu stiu doar cum functioneaza teoretic, nu m-am lovit niciodata de problema asta.

ririmia

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 4014Post ririmia
25 May 2010, 20:41

Azi am primit de la adixor sleev-urile si cind am ajuns acasa am gasit in cutia postala comanda de la BoardGame Geek. (Dominion Promo Cards (Envoy & Black Market))

Am 'riscat' si acum sint fericit!

PS: Comanda a fost facuta pe 16.Mai si a ajuns pe 25.Mai. (9 zile)

adixor

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 4027Post adixor
25 May 2010, 23:57

am riscat si eu la promo BGG.. la 5$ nu era mare pierdere.. :)

mezak

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 4087Post mezak
26 May 2010, 22:58

Eu am comandat cartile pt Dominion si au venit sigilate intr-un plic (de americani) si bagate intr-o punga (tot sigilata) cu un biletel unde scria ca Poasta Romana are grija de clientii ei, bla bla.
Am fost uimit de acesta grija Postei catre clientii ei.
Last edited by mezak on 31 May 2010, 21:17, edited 1 time in total.

chrislove

Re: Comanda Magazine Online - tips&tricks

Post: # 4096Post chrislove
26 May 2010, 23:25

grija? :) hahaha
de mirare.
probabil vor sa isi imbunatateasca imaginea dezastruoasa

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”